WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Комп’ютерні злочини у США (пошукова робота) - Реферат

Комп’ютерні злочини у США (пошукова робота) - Реферат

намірів людини використати їх при виготовленні забороненого телекомунікаційного пристрою. Таке зауваження має захистити продавців певних видів складових комп'ютера (скажімо, модемів), що можуть використовуватися при виготовленні заборонених пристроїв, але самі по собі не є забороненими та вже набули значного розповсюдження як серед організацій, так і серед фізичних осіб.
Кваліфікуючою ознакою, що обтяжує відповідальність, визнається навмисний продаж не менш ніж п'яти заборонених телекомунікаційних пристроїв в шестимісячний період (ч.2 ст.76-6-409.8). Однак ця стаття охоплює лише дії, що можуть тільки привести до "комп'ютерних злочинів" у вузькому розумінні. Відповідальність же за кримінальні правопорушення, що безпосередньо використовують специфічні можливості комп'ютера зі злочинною метою чи спрямовані проти порядку роботи комп'ютера або її результатів, передбачена статтею 76-6-703 "Злочинне використання технічних можливостей комп'ютера". Цією статтею введено кримінальну відповідальність за декілька самостійних форм злочинного використання технічних можливостей ЕОТ, загалом спрямованих проти права на комп'ютерну власність у широкому розумінні. Після внесення багатьох змін до цієї статті, прийнятої ще в 1988 році, порядок викладення злочинів у ній не повністю відповідає логічній вимозі об'єднання в кожній частині діянь, спрямованих проти одного об'єкта, адже нові пункти додавались просто в кінець статті, не враховуючи початкову структуру. Тому для полегшення її сприйняття при тлумаченні спробуємо дещо перегрупувати наведені у статті кримінальні правопорушення таким чином:
· злочини, в яких посягають на комп'ютер як апарат, річ матеріального світу;
· кримінальні правопорушення, у яких комп'ютер використовується в якості знаряддя;
· такі, де посягають на комп'ютерну власність у вузькому розумінні;
· спрямовані проти встановленого порядку функціонування комп'ютерної системи;
· група "комп'ютерних злочинів", спрямованих проти права власника на обмеження та встановлення доступу до комп'ютерної системи, а також надання права іншій особі отримати певні комп'ютерні послуги.
Кримінальні правопорушення, в яких посягають на комп'ютер як апарат, річ матеріального світу, суттєво відрізняються насамперед об'єктом і предметом злочинних посягань. Об'єктом у даному випадку є суспільні відносини, що регулюють право власності на майно - на комп'ютер, комп'ютерну систему чи мережу як пристрої, тобто в їх апаратному значенні. У такому випадку об'єкт не відрізняється від об'єкта звичайної крадіжки чи іншого посягання на майно, але це не означає їх тотожність, адже предмет цього злочину має своєрідні властивості (технічні можливості), що обумовлюють його специфічність. Звичайно, ці кримінальні правопорушення не можуть бути віднесені до "комп'ютерних злочинів" у вузькому розумінні, і це певним чином споріднює їх з "Продажем незаконного телекомунікаційного пристрою". Предметом злочину є комп'ютер, комп'ютерна система чи мережа. Коротке тлумачення цих та деяких інших термінів законодавець наводить у пунктах 3-5 статті 76-6-702 "Визначення".
Спробуємо дещо їх розширити, адже точне усвідомлення термінології є однією з основ вірної кваліфікації діяння. "Комп'ютер", згідно цієї статті, означає будь-який електронний пристрій чи засіб зв'язку, що може обробляти дані. Цікаво, але у такому разі під термін "комп'ютер" формально підпадають інші пристрої, що не мають прямого відношення до електронно-обчислювальної техніки - наприклад, апарати, що можуть виконувати одночасно функції телефону, автовідповідача та факсу. Обробка даних у цьому прикладі буде проходити під час розмежування людської мови та пілота факсу. Таке визначення комп'ютера може пояснюватись широким застосуванням мікропроцесорів, що є по суті найважливішою частиною будь-якого комп'ютера. Під терміном "комп'ютерна система" законодавець розуміє сукупність схожих, підключених чи не підключених один до одного пристроїв, програмного забезпечення або іншого схожого комп'ютерного обладнання. Під визначенням "підключених чи не підключених" законодавець, напевно, має на увазі поєднання програмним забезпеченням, тобто активацію системи, адже лише апаратно з'єднані пристрої можуть вважатись системою. Використовуючи вищенаведений приклад з факсом, можна проілюструвати цю думку таким способом: факс, апаратна підключений до комп'ютера, буде складати з ним комп'ютерну систему незалежно від того, був він активований, тобто отримував або посилав яку-небудь інформацію головному процесору, чи ні. Вирішальною в даному випадку є можливість здійснення таких операцій. Під "комп'ютерною мережею" законодавець розуміє з'єднані комунікаційними чи телекомунікаційними лініями комп'ютери або комп'ютери та віддалені термінали. Таким чином, окреслюються всі три можливі варіанти комп'ютерних мереж:
· глобальні типу Internet чи FIDO, де комп'ютери пов'язуються комунікаційними чи телекомунікаційними лініями за допомогою модемів;
· локальні, де комп'ютери, що можуть працювати в автономному режимі, поєднані за допомогою спеціальних плат;
· "сервер-термінали", де комп'ютер-термінал не може працювати окремо від серверу, адже частково використовує його ресурси.
Об'єктивна сторона злочину полягає в діях, які законодавець розподіляє на 2 групи, але лише перша з них має пряме значення. Нею передбачені незаконне пошкодження або знищення будь-якого комп'ютера, комп'ютерної системи чи мережі, а також ті ж самі дії по відношенню до їх складових частин. У статті 76-6-702 не тлумачаться терміни "пошкодження" та "знищення". Але, виходячи з їх загальновживаного значення, спробуємо їх пояснити таким чином: "пошкодженням" повинна визнаватись дія, у результаті якої пристрій, комп'ютер, комп'ютерна система чи мережа частково втратили здатність нормально функціонувати за призначенням, але їх можливості функціонування ще можна відтворити, налагодити.
Під "знищенням" пропонуємо розуміти повну втрату пристроєм, комп'ютером, системою чи мережею здатності виконувати певні операції за своїм призначенням, або часткову втрату, якщо можливості комп'ютера, системи чи мережі внаслідок злочинних дій зменшились більше, ніж на половину та не можуть бути відтворені. До другоїгрупи дій належить неправомірна зміна комп'ютера, комп'ютерної системи чи мережі, яка призвела до їх пошкодження чи знищення. Напевно, мається на увазі зміна складових комп'ютера, системи чи мережі, яка, внаслідок апаратної несумісності їх з іншими складниками, призводить до пошкодження чи знищення всього комп'ютера, системи чи мережі. Терміни "пошкодження" та "знищення" пропонується розуміти, як наведено в попередньому абзаці. Оскільки законодавець, конструюючи цю норму, пов'язує момент закінчення злочину з настанням суспільно-небезпечних наслідків, то за конструкцією цей склад злочину є матеріальним. Суб'єктом злочину за першою групою дій може бути будь-яка фізична та осудна особа. Відповідно, у другій групі дій до загального суб'єкта, виходячи із значення терміну "неправомірна", виключаються особи, які уповноважені або зобов'язані власником здійснювати догляд за станом апаратних складових комп'ютера, системи чи мережі, якщо зміни таких пристроїв передбачаються їхніми службовими обов'язками. Суб'єктивну сторону не

 
 

Цікаве

Загрузка...