WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Злочинність у Запорізькій області за 2000р.: стан, динаміка та тенденції (пошукова робота) - Реферат

Злочинність у Запорізькій області за 2000р.: стан, динаміка та тенденції (пошукова робота) - Реферат

зростає до 7,3%. Найбільша кількість злочинів виявлених у сфері економіки зареєстрована у 1999 році (2270). В поточному році також буде спостерігатися збільшення питомої ваги економічної злочинності, оскільки на даний час проходить активне реформування важливих стратегічних напрямків економіки. Найбільш криміногенними є банківська й кредитне - фінансова системи, зовнішньоекономічна діяльність, паливно-енергетичний та аграрно-промисловий комплекси, сфера транспорту. Спостерігається криміналізація майже всіх галузей економіки. Масового характеру набувають розкрадання колективного майна, непоодинокі випадки службових зловживань, процвітає корупція.
Проте гострота проблеми ще не знята. Управлінням МВС області здійснюються заходи по використанню всього оперативно-службового потенціалу в боротьбі з організованою злочинністю, і в перш за все на пріоритетних напрямках економіки. Повсякденна діяльність органів та підрозділів спрямована на якість роботи, а не на кількісні показники.
3. Характеристика групової та організованої злочинності.
Зростання загальної злочинності відповідно обумовлює зростання групової злочинності. Так, в 1991р. зареєстровано 3373 злочини, скоєні групами осіб, а в 1999 р. - 4589 (+36,0%). Однак питома вага цього виду зменшилась з 17,3 в 1991 році до 14,1 в 1999 році.
Найбільш інтенсивний ріст групової злочинності (+77,4%), відбувався протягом 1991-1994 років. З 1995 по 1999 рік групова злочинність поступово зменшилась на 23,3%.
В цілому, вагому долю, а саме біля 66.0% від групової злочинності, складають злочини, скоєні групою дорослих осіб.
Викликає занепокоєння зростання числа злочинів, скоєних змішаними групами осіб (1991р. - 488 зл., 1994р. - 799 зл., 1999р. -827 зл.).
Так, протягом 1991 - 1999 років на території області було знешкоджено 460 організованих злочинних угрупувань. Переломним, у боротьбі з організованою злочинністю, став 1995 рік, протягом якого знешкоджено 94 ОЗГ, якими було скоєно 364 злочини. Починаючи з 1996 року спостерігається процес зменшення числа ОЗГ, виявлених співробітниками ОВС.
Із частини населення, котра підпадає під категорію "малозабезпечених", постійно здійснюється поповнення злочинних груп молодими людьми - віком від 21 до 26 років.
Період 1993-1994 рр. характеризується частковим роз'єднанням злочинних груп, відсутністю єдиного організатора-координатора, захоплюванням "чужих" територій, що призвело до загострення взаємовідносин в злочинному середовищі.
В той же час завдяки наступальним діям правоохоронних органів області, організовані злочинні групи, що діяли на її території, зазнали деяких змін, завдяки притягненню до кримінальної відповідальності їх лідерів та активних учасників. Це призвело до розпаду ОЗГ на менш значні, деякі з них після нетривалого функціонування припинили своє існування.
Дроблення ОЗГ, створення нових, в значній мірі пояснює ріст числа знешкоджених ОЗГ по закінчених кримінальних справах.
З середини 1996-1997рр. і по теперішній час ОЗГ і їх лідери в значній мірі перенесли свою злочинну діяльність в сферу економіки.
При цьому чистий "рекет" почав приймати якісно нову форму, яка дозволила здійснювати злочини економічного та загальнокримінального характеру, що призвело до значного зниження заяв про вимогательство.
Крім того, при підготовці і скоєнні економічних злочинів відзначається використання різних фахівців: економістів, юристів, аудиторів, які виступають у ролі консультантів і розробників економічних схем при підготовці і приховуванні зазначеного виду злочинної діяльності.
Організована злочинність веде наступальну тактику, добре пристосовуючись до умов сьогодення, вона вже відрізняється від тієї, що була на початку 90-х років. Сьогодні це мережа злочинних угруповань, діяльність яких спрямовується постійними лідерами і тримається на міцному економічному підґрунті. Злочинні структури мають корумповані зв'язки в різних державних і контролюючих установах.
Продовжується невпинно зростаючий рівень впливу загальнокримінальних угруповань на економіку нашої області, спроби кримінальних лідерів взяти під свій контроль найбільш прибуткові підприємства і галузі народного господарства. Інакше кажучи - відбувається зрощення представників легальної економіки та місцевих органів влади з кримінальними угрупуваннями і створюються адміністративно-кримінальні клани, розвивається "тіньова" економіка.
Наприкінці 90-х років організовану злочинність хоч і умовно, але чітко розподіляють на дві частини: загальнокримінальну і економічну.
Поширились такі види протиправної діяльності, як щільно завуальований рекет, торгівля людьми, зброєю, вибуховими речовинами, стратегічною сировиною, вбивства на замовлення тощо. Тому нові аспекти злочинної діяльності потребують передусім концентрації зусиль міліції на попередженні, розкритті і розслідуванні тяжких злочинів, в першу чергу в ході оперативно-профілактичних відпрацювань території.
Криміногенна ситуація, як в Україні, так і в Запорізькій області, постійно зазнає змін, злочинність набуває все більш потворніших відтінків. Все це відбувається за умов зростаючої соціально-економічної нестабільності, зниження правосвідомості населення та девальвація моральних цінностей, коли окремі форми поведінки стали розглядатися в масовій свідомості як соціальне допустимі і навіть повсякденні, засилля низькоякісної продукції у сфері мистецтва, послаблення виховної роботи серед молоді. Зростає кримінальний професіоналізм, жорстокість та зухвалість при скоєнні злочинів, їх корислива спрямованість, технічна забезпеченість зловмисників.
Відносно першої частини - це участь в кримінальних розборах, розстрілах, вибухах тощо. Підрозділами УБОЗ фіксуються організовані злочинні угруповання кримінального характеру, які займаються бандитизмом, рекетом, розбійними нападами.
Особлива увага приділяється знешкодженню лідерів злочинного середовища, які значним чином дестабілізують криміногенну обстановку та негативно впливають на оточення.
Із зменшенням кількості виявлених та знешкоджених ОЗГ, відмічається зростання числа злочинів, скоєних ними, і відповідно зростає питома вага виявлених ОЗГ, що діяли у сфері економіки. Про даний процес свідчать послідуючі дані, якщо в 1999 році їх булознешкоджено 8, то вже в поточному році, із ЗО знешкоджених груп, 9 діяли у сфері економіки.
Проблема боротьби з організованою злочинністю не може бути вирішена в окремо взятому регіоні. Як показує аналіз, більшість із знешкоджених груп мають міжрегіональний зв'язок, процес становлення яких відбувався в інших регіонах країни, і на території області вони діяли з великим кримінальним минулим, добре підготовлені та озброєні.
Організована злочинність має форму піраміди. На її вершині перебувають корумповані чиновники, в середині тіньовики і господарники, і нарешті в основі кримінальні елементи. Ці три групи тісно зв'язані між собою.
Корупція, яка є головною складовою організованої злочинності не завжди проявляється однаково і не завжди має однакові наслідки та мотивації, але вона завжди шкідлива для держави, як в соціальному, так і в економічному плані. Шкідлива вона по тій причині, що важливі рішення приймаються посадовими особами на підставі прихованих мотивів в корпоративних вузьких інтересах без врахування наслідків для широкої громадськості.
Корупція призводить до економічного занепаду і зниження загального добробуту, оскільки при виборі пріоритетів, віддається перевага тим проектам, які приносять більшу вигоду особистим інтересам чиновників.
Найбільш повно й об'єктивно характеризують поширеність корупції і одночасно спрямованість боротьби з цим явищем дані про характер виявлених

 
 

Цікаве

Загрузка...