WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Види й потоки масової інформації в суспільстві - Реферат

Види й потоки масової інформації в суспільстві - Реферат

Такі правила називають ключем. Використовують криптографування тоді, коли хочуть зробити текст доступним (зрозумілим) лише для певного кола реципієнтів, які знають ключ (для решти реципієнтів текст повинен бути незрозумілим).
Історична довідка. У 5 ст. до н. е. спартанці почали шифрувати військові повідомлення. Для цього відправник й отримувач тексту повинні були мати палиці однакового діаметру. На одну з них відправник тексту спіралеподібно намотував вузьку стрічку й по горизонталі записував потрібний текст. Отримувач повинен був намотати стрічку на таку саму палицю й так само по горизонталі прочитати його. Інший діаметр палиці не давав змогу прочитати текст (літери зсовувалися по вертикалі, внаслідок чого виникала абракадабра). Такий спосіб шифрування текстів за іменем його винахідника назвали шифром Скитали.
У 1 ст. до н. е. римський полководець Юлій Цезар шифрував свої повідомлення вже дещо іншим способом, зсовуючи другу (шифруючу) стрічку абетки на кілька позицій стосовно першої, поданої в правильній послідовності (рис. 9). Далі він у тексті замість кожної літери підставляв ту, яка стояла в другому рядку абетки. У результаті слово імперія після шифрування набувало такого вигляду: жймгнжщ.
а б в г ґ д е є ж з и і ї й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш щ ь ю я
ь ю я а б в г ґ д е є ж з и і ї й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш щ
Рис.9 . Шифрування способом зсовування абеток
(абетку в другомурядку зсунуто на три позиції; три останні літери другого рядка дописано на його початок)
Якщо до цього додати ще можливість записувати літери в нижньому рядку не в тому порядку, що є в абетці, а в довільному порядку, то розшифрувати такий текст стає значно важче.
У 14 ст. араби, підраховуючи частоти літер, відкрили метод дешифрування текстів, зашифрованих методом Цезаря. Адже, як виявилося, в текстах кожна літера має свою індивідуальну приблизно сталу частоту, яка дуже мало залежить від того, що написано в самому тексті. Єдиною вимогою для дешифрування є те, що зашифрований текст повинен бути досить довгим.
У 16 ст. Блез де Віженер створив інший оригінальний спосіб шифрування, який базувався на таблиці, спеціальним чином утвореній з абетки (рис. 42). Для шифрування тексту за допомогою цієї таблиці для кожної літери тексту потрібно було вказати дві її координати: горизонтальну й вертикальну. При цьому одна й та ж літера отримувала різні коди залежно від рядка, з якого її вибирали. Записувати координати можна було як літерами, так і цифрами.
Рис. 42. Шифрування за допомогою таблиці способом зсовування абетки
(абетку в кожному рядку зсунуто на одну позицію вправо стосовно попереднього; останні літери кожного рядка дописано на його початок)
Один із можливих способів шифрування того ж, що й вище, слова імперія на основі таблиці з рис. 42 показано нижче:
а) цифрами (кожна координата позначається чотирма цифрами: перші дві цифри - вертикальну координату й другі дві - горизонтальну координату):
24 13 25 09 25 06 10 04 18 31 16 05 27 28
б) літерами (кожна координата позначається двома літерами: перша позначає вертикальну, а друга - горизонтальну координату):
ї у ж ф ф д з г н ь л ґ ц ч
Якщо літери в 33 рядках записувати не в їх порядку, передбаченому алфавітом, а в довільному порядку, то дешифрування стає вкрай складним. Враховуючи, що кожну літеру можна шифрувати не одним і тим самим, а різними кодами, використовувати метод дешифрування, запропонований раніше арабськими дослідниками, тут стало неможливо.
Можливим є також шифрування не тільки в двомірному, а й у три- чи взагалі n-мірному просторі.
Дешифрування - це відновлення в тексті на основі ключа первинного зображення символів, їх кодів чи порядку. Дешифрування можливе й без знання ключа, проте в такому випадку воно вимагає непорівняно більших затрат на відновлення тексту.
Звісно, в масовій інформації криптографування не використовують (виняток - деякі кросворди). Проте іноді в працівників ЗМІ виникає потреба користуватися криптографуванням при журналістських розслідуваннях, при виконанні функцій зарубіжних кореспондентів тощо.
Методи криптографування:
- одномірні, двомірні, тримірні ключі шифрування - для шифрування на паперових носіях;
- шифрування електронної пошти засобами поштових скриньок;
- паролювання файлів різними методами (наприклад, у ТП, в архіваторі).
Історична довідка. Найяскравішими досягненням свого часу було дешифрування древніх перської, акадської та шумерської писемностей (1802, Ґротефенд), а також древньої єгипетської писемності (1822, Ж.-Ф. Шампольон). Основою для дешифрування Ґротефенда було зіставлення титулів двох царів, а для Шампольона - порівняння імен царів (у першому й другому випадках титули й імена були виконані різними мовами, з яких одна була відомою).
Подамо опис дешифрування єгипетського письма Ж.-Ф. Шампольоном, виконаного в 1822 р.
На камені, знайденому солдатами Наполеона в Єгипті біля населеного пункту Розетта, написи було виконано єгипетською (демотичною) і древньогрецькою мовою (упродовж тисячоліть єгипетська мова змінювалася. Виділяють п'ять етапів її розвитку: мова Стародавнього царства (XXVIII - XXIII ст. до н. е.), класична мова (XXII - XVI ст. до н. е.), новоєгипетська мова (XVI - VIII ст. до н. е.), демотична мова (VIII - V ст. до н. е.), коптська мова (з III ст. до н. е. до її витіснення арабською після VII ст. н. е.). Грецькою було написано імена царів Птоломея та Клеопатри. Як було відомо, єгиптяни імена царів писали в прямокутниках (так званих картушах) (рис. 4). Отже, Шампольон зробив висновок, що в картушах написано ті самі імена - Птоломея та Клеопатри. Проте в часи Шампольона всі неправильно вважали, що кожен ієрогліф позначав лише слово. На відміну від усіх Шампольон припустив, що знаки в картушах позначають не слова, а звуки. Далі він керувався такими міркуваннями.
1. Перший знак в картуші Клеопатри зображає коліно, що по-коптськи келле або келі. Цей знак повинен бути початковим К і не може зустрічатися в імені Птоломея.
2. Другий знак - лежачий лев, що коптською - лабой, яка позначає Л і зустрічається у відповідних місцях в картуші і Клеопатри, і Птоломея.
3. Знак тростини (коптською аке) позначає Е(А) в імені Клеопатри й міститься в імені Птоломея (подвоєння знака тростини читають як І).
4. Четвертий знак в імені Клеопатри стоїть і в імені Птоломея і відповідає О.
5. П'ятий знак в імені Клеопатри одночасно є першим знаком імені Птоломея, отже позначає П.
6. Шостий знак імені Клеопатри - орел (коптською - ахом), якого немає в

 
 

Цікаве

Загрузка...