WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Ручні і кишенькові комп'ютери, які працюють під керування Windows CE - Реферат

Ручні і кишенькові комп'ютери, які працюють під керування Windows CE - Реферат

РЕФЕРАТНА ТЕМУ
Ручні і кишенькові комп'ютери,
які працюють під керуванням Windows CE
Ця стаття про попутників, здатних скласти компанію молодій людині, якій необхідно написати кілька статей, відповісти на десяток повідомлень електронної чи пошти просто покопатися в залишених на пам'ять записочках. Так, так, мова йтиме про Handheld (рука-тримаючих) і Palm (долонний) PC працюючих під керуванням операційної системи Microsoft Windows CE. Неймовірно що швидко розвивається напрямок дійсний персональних комп'ютерів (завжди знаходяться разом з персоною власника) поступово перетворюється в повсякденну реальність для багатьох людей. Нехай, поки що лише за кордоном. А чим, запитується, ми гірше?
Отже, що ж ми бачимо, оглянувши ринок подібних пристроїв з висоти мого старого біля-комп'ютерного крісла:
Переваги - компактні розміри, мала маса, довгий час автономної роботи, простота використання, постійна готовність додатків, відсутність механічних нагромаджувачів, широкий діапазон застосовності.
Недоліки - невисока продуктивність, проблеми з введенням інформації (маленька клавіатура, невисока якість розпізнавання тексту), обмежені можливості програмного забезпечення, низька якість відображення інформації, обмежена підтримка периферійних пристроїв.
Але це здалеку, із крісла. А якщо підійти ближче і доторкнутися руками? Зрештою, $355 за деякі моделі - цілком можлива для багатьох ціна.
Windows CE
Логічно було почати цю статтю з опису заліза. Але ми, зрозуміло, надійдемо інакше. Одна з "Самих Улюблених Компаній", ніяк не могла пропустити повз себе (і своєї кишені) такий перспективний і новаторський ринок. Утім, спочатку на ньому панували різні міні-Ос, як правило, спеціально розроблені під перші лінійки (зовсім на початку - штуки) моделей HPC, від фірм, що ризикнули прокласти першу стежину. ОС панували, а улюблена фірма тим часом спостерігала, так, як це вміє робити тільки вона. Пам'ятаєте, наприклад, перспективну систему DR-DOS, відмінні ідеї творців якої дотепер живі … у продуктах Microsoft.
Через кілька років з'явилася Windows CE. "Ефективна, масштабована операційна система для широкого діапазону застосувань" - так характеризує свого Буратіно папа Гейтс. І він безсумнівно правий. Це 32 біт продукт, багато в чому написаний з нуля (ні, це зовсім не той нуль, з якого складаються 50% основного коду Windows 9x). Система складається з компактного ядра, конфігурованого набору модулів і драйверів.
Коротка характеристика ядра:
Що витісняє багатозадачність, нитки, багатопроцесорність (!), віртуальний адресний простір з підкачуванням з FAT файлової чи системи з ОЗУ і ПЗУ. Запуск задач, як за допомогою завантаження, так і прямо з ПЗУ. Багаторівнева модель переривань, претензії на малі затримки переключення задач і обробки подій, властиві операційним системам реального часу (у версії 3.0 ці претензії більш-менш обґрунтовані). Можна зробити комплімент: як нt крути, це могутній заділ, здатний забезпечити системі великий час життя на ринку і широкий спектр можливих застосувань. Цікаво, у кого це ядро було куплене :).
У дійсності, історія системи нагадує гарний детектив з безліччю несподіваних поворотів. Родом ядро з фірми Digital. Відтіля в Microsoft прийшов як те один відомий гуру, фахівець з відкритих операційних систем, що він для цього самого Digital і проектував. Open VMS, OSF/1 Unix, Digital Unix і все таке. А перейшов він у Microsoft для написання принципово нової операційної системи. Як Ви напевно здогадалися, мова йде про першу версію Windows NT. Потім пройшли роки, і в надрах Microsoft дозріла ідея вийти на досить специфічний ринок ОС реального часу, призначених для критичних додатків (наприклад, керування промисловим устаткуванням). І початку створюватися спеціальна версія NT для подібних застосувань. За всіма законами систем керування вона повинна бути модульною, забезпечувати гарантований час реакції на події, бути досить компактної для примінення в ПЗУ. Довідалися? Так, так вийшло, що NT реального часу не вийшла, а з'явилася Windows CE для компактних комп'ютерів і "широкого діапазону застосувань". Як я вже говорив, написана зовсім з іншого "нуля", якщо так можна виразиться з приводу Windows NT. Мені не відомо, що в дійсності відбулося - система чи вийшла занадто нереального часу, чи просто пріоритети зрушилися у бік кишенькових комп'ютерів, але перші релізи Windows CE на промислові застосування явно не тягли (принаймні, у порівнянні з QNX і їй подібними "робітниками" Unix). Правда, що зовсім недавно вийшла CE 3.0 може таки похвалитися прийнятним часом реакції на події. Не пройшло, як говориться і три версії... Сподіваюся, що читачу вже ясно, якими ще достоїнствами повинна, по ідеї, володіти Windows CE.
Другий кит Windows CE - модулі. Система розбита на логічні частини, називані модулями і фізично складаються з однієї чи декількох DLL бібліотек і необхідних для їхньої роботи драйверів пристроїв. Головна властивість модуля - він може бути включений чи виключений зі складу системи, залишаючи її працездатною (зрозуміло, якщо не взяти до уваги реалізовані їм самим функції). Раптом у вашого пристрою немає ЖК екрана: виключаємо непотрібні модулі. Немає модему і роз'єма для PCMCIA карток, теж виключаємо. Немає звукового чипа, і MCI не потрібно. Ой, а що ж залишилося? Існує спеціальна програма для генерації конкретного екземпляра системи, що містить необхідний набір модулів, програм і драйверів, за допомогою якого виробники заліза, покликаного виконувати CE, набудовують систему на своє устаткування. Різні API, служби і драйверна модель, зрозуміло, запозичені з NT. І представляює собою розумно урізані чи підправлені підмножини.
Зрозуміло, Win32s повною мірою не реалізований (подивився б я на цей кишеньковий PC з 30Мб системних DLL), але цілком пізнаваний. З'явилися нові можливості зв'язані зі специфікою компактних пристроїв. Саме чудове - підозріло людяне відношення до розроблювачів: доступні вихідні тексти еталонних драйверів, своєрідних шаблонів для швидкого написання драйверів розповсюджених типів устаткування. Завдяки чому система швидко портується на різне (не дуже екзотичне) залізо. Специфіка компактних застосувань - стиснуті файли в ОЗУ і ПЗУ, поділ ОЗУ на робочу зону і файлову систему, з можливістю динамічного перерозподілу і тотальна турбота про економію енергії, шляхом нав'язливого перекладу пристроїв і процесора в режим, що чекає, у миті їхньої бездіяльності.
Система прогресує з неймовірною швидкістю, не встигли ми оглянутися, як з'явилася версія 3.0. Стільки "релізів за рік" немає більше в жодного продукту Microsoft. У даний момент у систему можуть бути додані настільки немобільні речі, як Direct 6.0 і Java VM (!), не говорячи вже про досить об'ємну мережну підтримку.
Графічний інтерфейс "а-ля 95", до речі, не є обов'язковим модулем CE. Можлива генерація системи тільки з GDI (базовим набором функцій малювання) чи з іншим, спеціально написаним інтерфейсом. У новинах нашого сайтавже неодноразово згадувалися Car PC у виді автомобільної магнітоли, для яких, зокрема і використовуються подібні можливості. Ви тільки уявіть собі наступне діалогове вікно: "на дорозі стара бабуся, кликніть акселератор двічі, щоб зберегти її у виді шпалери".
Металобрухт (стандартний)
Поговоримо про залізо. Фігурально виражаючись - про рами тих самих віконець, про які я довго і нудно поширювався на початку.
Список підтримуваних CE процесорів постійно міняється, це анітрохи не дивно. Компактне мікроядро на ассемблере може бути досить швидко переписане під новий витвір електронної промисловості, що володіє меншим споживанням енергії, більшим чи продуктивністю, навіть, усім разом. Про інше подбає компілятор C, якщо такий мається. Приведу відоме мені (на момент написання статті) безліч підтримуваних мікропроцесорних архітектур:
x86 (Ви здогадалися, про що це я)
" AMD - Am486, Am5x86, ... і SC400 (AT on a chip).
" Intel - 486, Pentium, Pentium II, …
" Cyrix - MediaGX
" STM - STPC
SH (Hitachi 32-bit RISC "Cool Engine")
" Hitachi - SH3, SH4
MIPS (32/64-bit RISC)
" IDT - RC32364, …
" NEC - VR411x, VR412x, VR54xx, …
" Philips - PR31700 (TwoChipHCG), …
" QED - R4600, R4700, R4650, R4640, R5000, RM52x0, RM7000 …
" Toshiba - TX Series
PowerPC (32/64-bit

 
 

Цікаве

Загрузка...