WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Оперативна пам’ять комп'ютера - Реферат

Оперативна пам’ять комп'ютера - Реферат

в неї дані тривалий час (до одного місяця) при відключенні харчування. Найчастіше як енергонезалежну пам'ять використовувалися ферритові сердечники. Вони являють собою тор, виготовлених зі спеціальних матеріалів - ферритів. Ферріти характеризуються тим, що петля гістерезиса залежності їхньої намагніченості від зовнішню магнітну підлогу носить практично прямокутний характер.
Унаслідок цього намагніченість цього сердечника міняється стрибками (положення двоїчного 0 чи 1).
Пам'ять на ферритових сердечниках працювала повільно і неефективно: адже на перемагнічування сердечника був потрібно час і затрачалося багато електричної енергії. Тому з поліпшенням надійності елементної бази ЕОМ енергонезалежна пам'ять стала витіснятися енергозалежною - більш швидкою, ощадливої і дешевий. Проте, учені різних країн як і раніше ведуть роботи з пошуку швидкої енергозалежної пам'яті, що могла б працювати в ЕОМ для критично важливих додатків, насамперед військових.
На відміну від пам'яті на ферритових сердечниках напівпровідникова пам'ять енергозависимая. Це значить, що при вимиканні харчування її вміст губиться.
Перевагами ж напівпровідникової пам'яті перед її замінниками є:
мала потужність, що розсіюється;
висока швидкодія;
компактність.
Ці переваги набагато перекривають недоліки напівпровідникової пам'яті, що роблять її незамінної в ОЗУ сучасних комп'ютерів.
Напівпровідникова оперативна пам'ять у даний час поділяється на статичне ОЗУ (SRAM) і динамічне ОЗУ (DRAM). Перш, ніж пояснювати різницю між ними, розглянемо еволюцію напівпровідникової пам'яті за останні сорок років.
Тригером називають елемент на транзисторах, що може знаходитися в одному з двох стійких станів (0 і 1), а по зовнішньому сигналі він здатний змінювати стан [Інформатика в поняттях і термінах/М., Освіта, 1991 р. - 208 с.: іл. - стор. 91]. Таким чином, тригер може служити коміркою пам'яті, що зберігає один біт інформації. Любою тригер можна створити з трьох основних логічних елементів: И, ЧИ, НЕ. Тому усе, що відноситься до елементної бази логіки, відноситься і до тригерів. Сама ж пам'ять, заснована на тригерах, називається статичної (SRAM).
РТЛ -резистивно-транзисторна логіка. Історично є першої елеентной базою логіки, що працює на ЕОМ другого покоління. Володіє великою потужністю, що розсіює, (понад 100 мвт на логічний елемент). Не застосовувалася вже в ЕОМ третього покоління.
ТТЛ, чи Т2Л -транзисторно-транзисторна логіка. Реалізована на біполярних транзисторах. Використовувалася в інтегральних схемах малого і середнього ступеня інтеграції. Має час затримки сигналу в логічному елементі 10- нс, а споживана потужність на елемент -10 мвт.
Ттл-шотки -це модифікація ТТЛ із використанням діода Щотки. Має менший час затримки (3 нс) і високою потужністю, що розсіюється, (20 мвт).
ІІЛ, чи І2Л -інтегральна інжекторна логіка. Це різновид ТТЛ, базовим елементом якої є не біполярні транзистори одного роду (pnp чи npn), а горизонтально розташованого p+n+p транзистора і вертикально розташованого npn транзистора. Це дозволяє створити високу щільність елементів на БІСА і СБИС. При цьому споживана потужність дорівнює 50 мквт на елемент і час затримки сигналу -10 нс.
ЕСЛ -логічні елементи з еміттерними зв'язками. Ця логіка також побудована на біполярних транзисторах. Час затримки в них -0,5 -2 нс, споживана потужність -25 -50 мвт.
Елементи на МДП (МОП) -транзисторах. Це схеми, у яких біполярні транзистори замінені на польові. Час затримки таких елементів складає від 1 до 10 нс, споживана потужність -від 0,1 до 1,0 мвт.
CMOS) КМОП -логіка (комплементарна логіка.) У цій логіці використовуються симетрично включені n-моп і p-моп транзистори. Споживано потужність у статичному режимі -50 мквт, затримка -10 -50 нс.
Як видно з цього огляду, логіка на біполярних транзисторах найшвидша, але одночасно найдорожча і має високу потужність розсіювання (і значить -краще "гріється".) За інших рівних умов логіка на польових транзисторах більш повільна, але володіє меншим електроспоживанням і меншою вартістю.
Для того, щоб здешевити оперативну пам'ять, у 90-х роках XX століття замість дорогого статичного ОЗУ на тригерах стали використовувати динамічне ОЗУ (DRAM). Принцип пристрою DRAM наступний: система метал-діелектрик-напівпровідник здатні працювати як конденсатор. Як відомо, конденсатор здатний якийсь час "тримати" на собі електричний заряд. Позначивши "заряджене" стан як 1 і "незаряджене" як 0, ми одержимо комірку пам'яті ємністю 1 біт. Оскільки заряд на конденсаторі розсіюється через деякий проміжок часу (який залежить від якості матеріалу і технології його виготовлення), те його необхідно періодично "підзаряджати" (регенерувати), зчитуючи і знову записуючи в нього дані. Через цього і виникло поняття "динамічна" для цього виду пам'яті.
За 10 років, що пройшли з часу створення перших мікросхем DRAM, їхній розвиток йшло "семимильними" кроками в порівнянні з SRAM. Еволюція DRAM розглядається в наступному підрозділі.
Динамічне ОЗУ з часу своєї появи пройшло кілька стадій росту, і процес її удосконалювання не зупиняється. За свою десятилітню історію DRAM змінювала свій вид кілька разів. Спочатку мікросхеми динамічного ОЗУ вироблялися в DIP-корпусах. Потім їх перемінили модулі, що складаються з декількох мікросхем: SIPP, SIMM і, нарешті, DIMM і RIMM.
Використана література
1. Фигурнов В. Э "IBM PC для пользователя" Издание 7-ое. Москва, Инфра-М, 1998.
2. Рорбоу Л "Модернизация вашего ПК" . Москва, Диалектика, 1997г.
3. Жарков С. "Оперативная память" . www. info. rambler. ru.

 
 

Цікаве