WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Turbo Pascal - Реферат

Turbo Pascal - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Turbo Pascal"
П Л А Н
1. Програмне забезпечення Turbo Pascal (version 7.0)
2. Інтерфейс програми. Меню
3. Оператори мови Pascal
4. Оператор (for; repeat; while; write; read)
Система програмування Турбо Паскаль являє собою єдність двох певною мірою самостійних початків: компілятора з мови програмування Паскаль (мова названа на честь видатного французького математика і філософа Блеза Паскаля (1623-1662)) і деякої інструментальної програмної оболонки, що сприяє підвищенню ефективності створення програм. Для стислості умовимося надалі називати реалізований компілятором мова програмування Паскаль - мовою Турбо Паскаля, а різноманітні сервісні послуги, що представляються програмною оболонкою, - середовищем Турбо Паскаля.
Середовище Турбо Паскаля - це перше, з чим зіштовхується будь-як програміст, що приступає до практичної роботи із системою. Якщо Ви за якимись причинами не збираєтеся писати власні програми, можна пропустити цю главу, у якій приводяться мінімальні зведення про основні прийоми роботи до середовищі Турбо Паскаля.
Базовими компонентами система програмування Турбо Паскаль є компілятор мови Паскаль, засіб створення і редагування вихідних текстів програм і засобу їхнього налагодження (пошуку помилок). Усі ці компоненти об'єднані в єдине інтегроване середовище розроблювача, з яким саме і працює програміст, створюючи свої програми.
Запуск програми
Для початку роботи з Турбо Паскаль зручніше за все надійти в такий спосіб:
1. Запустити Norton Commander;
2. Зайти в каталог, у якому планується зберігати файли з вихідними текстами програми, а також допоміжні файли вашої програми;
3. Викликати гаряче меню Norton Commander (натиснувши клавішу F2);
4. Вибрати рядок "Turbo Pascal 7.0";
5. Якщо вікно редагування не відкрилося, то відкрити його через пункт меню "File" (натиснути Alt+F, вибрати New).
Якщо у вас уже є деякий файл із вихідним текстом програми (файл із розширенням pas), з яким ви хочете продовжити роботу, то досить навести на нього покажчик Norton Commander і натиснути Enter. У цьому випадку запуститься Turbo Pascal і відразу відкриється текст обраної вами програми.
Вікно середовища розроблювача
Основний екран інтегрованого середовища розроблювача Turbo Pascal 7.0 виглядає в такий спосіб:
По функціональному призначенню виділяється три області екрана:
" Рядок меню
" Робоча область
" Рядок стану
Рядок меню активізується натисканням клавіші F10. У меню містяться наступні розділи:
" File. Дозволяє виконувати всі основні дії з файлами (створення, відкриття, збереження ..)
" Edit. Дозволяє виконувати всі основні операції редагування тексту (копіювання, вставка, видалення фрагментів, скасування останніх змін ..)
" Search. Дозволяє здійснювати пошук і заміну фрагментів тексту.
" Run. Дозволяє запускати програму, у тому числі в покроковому режимі.
" Compile. Дозволяє здійснювати компіляцію програми.
" Debug. Містить команди, що полегшують процес пошуку помилок у програмі.
" Tools. Містить деякі додаткові засоби Турбо Паскаль.
" Options. Дозволяє установити необхідні для роботи параметри компілятора і середовища розроблювача.
" Window. Дозволяє виконувати всі основні операції з вікнами (відкривати, закривати, переміщати, змінювати розмір).
" Help. Дозволяє одержати наявну в системі довідкову інформацію.
Усі пункти меню доступні через гарячі клавіші. Для цього треба натиснути клавішу Alt і ту букву, що виділена червоної в назві пункту меню. Меню також дозволяє працювати з мишею.
У робочій області мається можливість відкривати різні вікна програми - вікна тексту, що редагується, вікна допомоги, налагодження і настроювання. У вищенаведеному прикладі відкрите тільки одне вікно - вікно тексту програми. У заголовку вікна написане ім'я файлу - вихідного тексту програми.
Рядок стану демонструє деякі доступні і важливі в даний момент операції і відповідні їм комбінації клавіш.
Оператором називається пропозиція мови програмування, що задає повний опис деякої дії, який необхідно виконати. Основна частина програми мовою Турбо Паскаль являє собою послідовність операторів. Роздільником операторів служить крапка з коми. Оператори, не утримуючих інших операторів, називаються простими. До них відносяться оператори присвоювання, безумовного переходу, виклику процедури, порожній. Структурні оператори являють собою конструкції, побудовані з інших операторів по строго визначених правилах. Ці оператори можна розділити на три групи: складеного, умовні і повтору.
Оператор присвоювання
Оператором називається пропозиція мови програмування, що задає повний опис деякої дії, який необхідно виконати. Основна частина програми мовою Турбо Паскаль являє собою послідовність операторів. Роздільником операторів служить крапка з коми. Оператори, не утримуючих інших операторів, називаються простими. До них відносяться оператори присвоювання, безумовного переходу, виклику процедури, порожній. Структурні оператори являють собою конструкції, побудовані з інших операторів по строго визначених правилах. Ці оператори можна розділити на три групи: складеного, умовні і повтору.
Оператор виклику процедури
Оператор виклику процедури служить для активізації стандартної процедури чи процедури, визначеної користувачем. Стандартні процедури знаходяться у файлах, що підключаються модулем і для їхнього використання досить вказати ім'я процедури, і якщо необхідно додаткові параметри. Для того, щоб викликати свою процедуру, її для цього треба описати перед початком програми (begin), а потім уже використовувати.
Наприклад, ClrScr; {Виклик стандартної процедури очищення екрана}.
Оператор безумовного переходу
Оператор безумовного переходу (go to) означає "перейти до" і застосовується у випадках, коли після виконання деякого оператора треба виконати не наступний один по одному, а якою-небудь іншою, відзначеною міткою, оператор. Загальний вид: go to .
Мітка з'являється в розділі опису міток і складається з імені і наступного за ним двокрапки. Ім'я мітки може містити цифрові і буквені символи, максимальна довжина імені обмежена 127 знаками.
Використання безумовних передач керування в програмі вважається теоретично надлишковим і зазнає критики, тому що сприяє створенню малозрозумілих і трудномодифицируемих програм, що викликають складності при налагодженні. Тому рекомендується мінімальне використання оператора безумовного переходу з дотриманням наступних правил:
" Варто прагнути застосовувати оператори переходу для передачі керування тільки вниз (уперед) по тексту програми;
" Відстань між міткою й оператором переходу на неї не повинно перевищувати однієї сторінки тексту (чи висоти екрана дисплея).
Порожній оператор
Порожній оператор не містить ніяких символів і не виконує ніяких дій. Використовується дляорганізації переходу до кінця блоку у випадках, якщо необхідно пропустити трохи операторів, але не виходити з блоку.
В Turbo Pascal оператори поділяються на прості та структурні. До простих операторів відносяться: - оператор присвоєння (:=); - оператор безумовного переходу (goto); - оператор звертання до процедури (функції). Структурними операторами називаються такі, що складаються з інших операторів. До них відносяться: - складний оператор - представляє собою набір операторів, що поміщені в операторні дужки (begin - end); - умовний оператор (if); - оператор вибору (case); - оператори циклу (repeat, while, for); - оператор приєднання (with). Усі вищеописані елементи алфавіту мови програмування складаються з окремих символів. В якості символів, що складають елементи алфавіту, в Turbo Pascal можна використовувати більшість символів, що входять в стандартну ASCII-таблицю.
Якщо в програмі виникає необхідність кількаразового виконання деяких операторів, то для цього використовуються оператори повтору (циклу). У мові Паскаль розрізняють три види операторів циклу: цикл із предусловием (while), цикл із постусловием (repeat) і цикл із параметром (for).
Література
1. Аладьев В.З. Тупло В.Г. Turbo Pascal для всех. -К.: Техника, 1993.
2. Довгаль С.И., Сбитнев А.И. Интерфейс современной программной системы Турбо Паскаль 7.0. - К.: Информсистема-сервис, 1994.
3. Финин А.М. Турбо Паскаль 7.0. - М., 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...