WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Основи роботи з цифровими картами - Реферат

Основи роботи з цифровими картами - Реферат


Реферат з інформатики
на тему:
Основи роботи з цифровими картами
Відображенням свого просторового положення людство почало займатися дуже давно, фактично з початку усвідомленого існування. Це справа згодом було названо - картографією. Наукою картографія стала в сучасну епоху. Як у всякої науки, у неї своя термінологія, методичні основи, школи і визнання. Електронні обчислювальні машини із самого початку застосовувалися для проведення розрахунків, пов'язаних із визначенням положення в просторі. Найбільше широко ці задачі вирішувались у бізнес розрахунках та військовій справі. Бізнес розрахунки проводилися для оцінки економічної ситуації і складання прогнозу. У військовій справі це були розрахунки для систем наведення зброї і керування бойовими діями. Як у першому, так і в другому випадку обробляються величезні масиви інформації представленої як бази даних, частина яких описує просторове положення об'єктів, що обраховуються.
Поява приладів, що дозволили візуалізувати результати таких розрахунків і визначило появу систем, у яких рішення приймається не тільки на підставі обчислень, але й у результаті просторового аналізу. Географічна карта здавна була засобом для прийняття рішень про положення в просторі. На ній приймаються, і зараз, рішення про взаємне положення об'єктів, обчислюються відстані від об'єкта до об'єкта, виробляється прокладка маршруту й обчислення його довжини.
В електронному вигляді географічна карта зветься цифровою. На ряду з термінами, що ввійшли у повсякденний лексикон, що принесла епоха бурхливого розвитку обчислювальної техніки, термін "Цифрова карта" міцно зайняв своє місце. Цифрові карти застосовуються, як у глобальних системах прогнозування погоди і геоморфології, так і в дуже примітивних портативних індикаторах положення на місцевості в межах якого-небудь промислового об'єкта. Точно так як і картографія, у свій час придбала обрису науки, так і цифрова картографія стала наукою з усіма властивими їй атрибутами.
ГІС - технології з використанням ЦК
На цифрових картах будуються спеціальні програмні комплекси для вирішення спеціальних задач керування, контролю і прогнозування. Ще один термін, що приніс прогрес в обчислювальній техніці - "Геоінформаційні системи". Геоінформаційні системи вирішують усі задачі керування, контролю і прогнозування, а також багато іншіх й основу цих рішень складають цифрові карти.
Будь-які галузі діяльності людини можуть бути названі технологією, тільки тоді, коли вони пройшли стадію ретельної підготовки, були реалізовані і постійно контролюються до моменту її завершення. А також - приносять прибуток.
Технологія цифрових карт припускає етапи:
- планування виробництва й реалізації
- виробництва - чи підтримки збереження-відновлення.
На кожнім з етапів не можливо обійтися без сучасних досягнень в області інформаційних технологій. До досягнень інформаційних технологій, що дозволили ефективно і широко використовувати цифрові карти і ГІС можна віднести багаторазове збільшення продуктивності обчислювальних систем і зниження вартості на ці системи, збільшення обсягів носіїв інформації і збільшення швидкості зчитування з них, створення недорогих пристроїв вводу/виводу, розвиток систем комунікацій.
Концепція побудови цифрової карти
Класифікаційна структура.
Цифрова карта є одним з видів інформаційної системи і тому має власну структуру. Створення структури починається з вироблення визначень і відносин. У цифровій карті ці визначення і відносини виражаються через класифікатор інакше класифікаційну структуру.
Терміни класифікації.
Визначення, застосовувані для позначення об'єктів вхідних у класифікатор відповідають термінам галузі в який буде використовуватися цифрова карта, а також лінгвістичним правилам словостворення, тобто вони повинні бути зрозумілі фахівцям, що працюють у даній галузі, сприятливі і прості.
Основи класифікаційної структури.
У найпростішому виді класифікатор може бути представлений ієрархічною системою, в якій від загальних розділів ведеться докладний поділ по підрозділах. У дійсності, просторова інформація обов'язково повинна включати реляційне зв'язки. Іноді ці зв'язки можуть представлятися спеціальними процедурами.
Так само, як будь-яка наука починається з методології, так і основним методом цифрової картографії є класифікаційна система з неї починається цифрова карта. Класифікатор - це закон, за яким надалі будуються всі процедури і подальший розвиток.
Класифікаційні системи
Для вирішення задач за державними замовленнями, або з допомогою цифрових карт створених при державній підтримці використовується класифікатор розроблений Департаментом геодезії, картографії та кадастрів Міністерства екобезпеки та ресурсів України. Головний розділ цього класифікатора для карт місцевості масштабів 1:1000000, 1:500000, 1:200000 зветься "Базовим сегментом" і містить:
-математичні елементи планової і висотної основи
-рельєф суші
-гідрографію
-населені пункти
-промислові, народногосподарські та соціально-культурні об'єкти
-транспортну мережу
-рослинний покрив і ґрунти
-політико-адміністративний устрій
Класифікатор цифрової карти ESRI DCW масштабу 1:1000000 включає дані про:
-політичних кордонах і береговій смузі
-населених пунктах
-залізницях
-гідрографії
-рельєфі
-рослинному покрові
-аеродромній мережі
-місця розміщення культурних пам'ятників
-транспортній мережі
Державне науково-виробниче об'єднання "Картографія" у своїй карті міста Києва містить такі класи об'єктів:
Будівлі
Адреси
Квартали
Вулиці
Зелені зони (парки, лісопарки, сади)
Водойми
Ріки, струмки
Канали
Станції метро
Залізничні станції
Залізниці
Адміністративні округи
Спортивні споруди
Мости
Одна з провідних організацій по впровадженню цифрових карт на Україні НВЦ "Геодезкартінформатика" у головний розділ класифікатора включає 28 типів об'єктів.
Методи кодування даних
Можливими методами кодування даних є: скорочення текстових термінів, цілочисельна десяткова, символьна і змішана чисельно-символьна ідентифікація. Реалізовані в сучасних системах керування базами дані можливості опису полів даних довгими іменами в різних кодуваннях дозволяють застосовувати прямі записи типу "автомобільна дорога шосейна". При скороченні текстових термінів на російській чи українській мові домогтися сприятливості в ідентифікаторах складно. Трохи простіше цього домогтися в скороченні назв на англійській мові.
Цілочисльна десяткова ідентифікація дуже зручна для агрегування даних і визначення деяких зв'язків між даними, але без супровідних описів важко сприятлива. Символьна і змішана числено-символьна ідентифікація мало чим відрізняються друг від друга й останнім часом застосовуються менше.
Позначення інформаційних структур
Позначення, застосовувані для інформаційної структури цифрової карти повинні бути невідривно пов'язані із суттю об'єкта який описується і термінами, застосовуємими в галузі, у який використовується карта.
Топологічні взаємини між об'єктами цифрової карти
Топологічні, тобто просторові відносини між об'єктами ЦК є відокремлюючею рисою від інших інформаційних систем. Вони реалізуються через зв'язки та процедури.
Масштаб ЦК
Теоретично цифрова карта не має масштабу, тобто об'єкти зображуються в дійсних розмірах, а збільшення або зменшення зображення ведеться засобами комп'ютера. У дійсності цифрові карти виконуються відповідно з вимогами до карт із фіксованим масштабом.
Масштабні ряди цифрових
Цифрові карти масштабу 1:10000, 1:2000, 1:500 застосовуються для планів міст, промислових і видобувних підприємств.
Карти масштабу 1:1000000, 1:500000, 1:200000 використовуються для зображення територій континентів, окремих держав і адміністративних складових державні устрої.
Цифрові карти масштабом 1:1000000 і 1:3000000 застосовуються як оглядові на території континентів і увесь світ.
Похідні масштаби карт застосовуються для спеціальних рішень на окремі ділянки територій.
Оцінка точності при відображенні просторових даних
Точність цифрових матеріалів повинна відповідати задачам, які розв'язуються за допомогою цифрових матеріалів. Контрольованим параметром при виготовленні ЦК є відхилення взаємного розташування об'єктів.
На приклад для карт масштабу:
у плані по висоті
1:200000

 
 

Цікаве

Загрузка...