WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Розробки програмно-апаратного комплексу тарифікації і білінга телефонних розмов та інтернету - Дипломна робота

Розробки програмно-апаратного комплексу тарифікації і білінга телефонних розмов та інтернету - Дипломна робота

Спектр користувачів також буде впливати на розробку інтерфейсу. Програма, що орієнтована на початківця, вимагає простоти компонування, а для досвідчених користувачів можна вводити складні елементи. Велику роль грає також традиційність інтерфейсу програм, призначених для вирішення типових задач.

Проектування інтерфейсу користувача, як правило, це ітераційний процес. Первинний варіант компонування екрану не часто задовольняє розробника. Visual Basic містить всі необхідні інструментальні засоби, для різних аспектів проектування інтерфейсу.

Програма білінгу і програма тарифікації реалізовані за допомогою багатодокументного інтерфейсу MDI (Multiple Document Interface), який підтримує декілька форм всередині основної форми-контейнера [10]. Система MDI дозволяє користувачеві виводити на екран одночасно декілька документів, кожний у власному вікні. Документи або дочірні вікна містяться в материнському вікні, яке представляє робочу область для всіх підлеглих вікон програми.

Для створення програми програміст використовує об'єкти, ті, що вже існують в Visual Basic та такі, як, елементи управління, форми, об'єкти доступу до даних. Visual Basic дозволяє програмісту створювати об'єкти користувача і визначати для них властивості і методи.

Об'єкт це комбінація програмного коду і даних, яка може оброблятися як самостійна сутність. Об'єкт може бути частиною програми, як, наприклад, елементи управління. Сама програма теж є об'єктом. Об'єкти Visual Basic підтримують властивості, методи і події. Дані об'єкта (установки або атрибути) це його властивості, в той час як різні процедури, якими можна маніпулювати об'єктом називаються методами. Подія – це дія, розпізнавана об'єктом, наприклад, натиснення миші або натиснення клавіші.

Деякі об'єкти містять інші об'єкти. Наприклад, форма, звичайно, містить один або більше елементів управління. Потрібність об'єктів-контейнерів полягає в тому, що в програмному коді складної програми контейнери можна використовувати для конкретизації звернень до необхідних об'єктів.

Найпростіший спосіб створення об'єкта в контейнері це використати техніку drag and drop (вхопити і перетягнути), що дозволяє швидко створити об'єкт. Звичайно в програмі об'єкти використовуються для отримання вводу даних і керування від користувача, виведення результатів роботи програми або повідомлень. Деякі об'єкти, наприклад, такі, як елементи управління, формують інтерфейс користувача програми.

4.1 Розробка функціональної схеми програми тарифікації

Функціонально програма тарифікації є лінійною задачею [7]. Проте сам модуль тарифікації є достатньо громіздким, тому в пункті 4.1.1 буде розглянуто інтерфейс самої програмної оболонки, а в пункті 4.1.2 буде подано алгоритм роботи модуля тарифікації.

4.1.1 Інтерфейс програми тарифікації

При запуску програми тарифікації на екрані з'являється головне вікно в якому розміщено таблицю з даними про чотири останні дзвінки (рис.4.1). В стовбцях записується майже вся інформація, що виходить з модуля тарифікації (Дата, Час, Номер, Тривалість, Абонент, Лінія, Місто, Напрямок, Територіальна зона, Часова зона, Тривалість, Тариф і т.п.). Це вікно можна закривати, проте воно лише мінімізується в системний лоток.

Для настройки програми тарифікації слугує вікно настройки (рис. 4.2). В ньому можна встановити такі параметри:

 • поля і формати вхідних даних (для настройки під різні АТС);

 • фільтри символів (для перекодування спеціальних символів, використання яких є небезпечним для баз даних);

 • параметри вхідного порту (COM-порт або файл);

 • параметри бази тарифікації і вихідної бази даних;

 • лог-файли;

Рисунок 4.1 – Головне вікно програми тарифікації

Рисунок 4.2 – Вікно настройки програми тарифікації

Вікно ліцензії (рис. 4.3) потрібне для виведення інформації про стан з ліцензуванням програми. Ліцензія може бути тимчасовою, постійною і простроченою. Якщо необхідно, можна в спеціальне поле ввести Код Ліцензії і змінити умови використання програми.

Усіма вищевказаними вікнами керує системне меню, яке можна викликати через кнопку контекстного меню на значку програми тарифікації в системному лотку.

Можна вибрати такі пункти меню:

 • Відкрити – відновити на екрані головне вікно програми (рис. 4.1);

 • Настройка – відкрити вікно настройки (рис. 4.2);

 • Ліцензія – вікрити вікно ліцензії (рис. 4.3);

 • Вихід – закрити всі вікна і завершити роботу програми.

Рисунок 4.3 – Вікно ліцензії програми тарифікації

4.1.2 Алгоритм тарифікації

Програма тарифікації циклічно з періодом приблизно в 1 секунду виконує наступні дії (рис. 4.4):

 • читання даних з вхідного порта;

 • за допомогою спеціальних символів визначається рядок даних;

 • по шаблону визначаються поля і їх формати;

 • значення полів проходять первинну обробку відповідно до форматів (наприклад, час приводиться до формату yymmddwhhmmss (рік місяць день_місяця день_тижня година хвилина секунда), створюється поле ExtNumber, в яке копіюються лише цифри з поля Number і т.п.);

 • дані з полів проходять обробку в модулі тарифікатора за спеціальним алгоритмом, використовуючи базу даних тарифів. В результаті визначається вартість, валюта, часові параметри і додаткові поля;

 • виходячи з вищевказаної інформації визначається тривалість, ціна тарифної одиниці і вартість розмови;

 • формується вихідний рядок, що відображається в головному вікні програми ATServer і виводиться в вихідну базу даних.

Алгоритм модуля тарифікації абсолютно лінійний і може зміняватися користувачем. На рис. 4.5 наведено базовий варіант алгоритму:

 • поступлення вхідних даних (таблиця 4.1);

 • визначення Тарифної моделі з таблиці Line (таблиця 4.4);

 • визначення Затримки набору з таблиці DialDelay (таблиця 4.5);

 • визначення Типу дзвінка з таблиці Kindcall (таблиця 4.6);

 • визначення Транка і Шаблона номера з таблиці Trunk (таблиця 4.7);

 • видалення зайвих цифр Транка з Номера за Шаблоном;

 • визначення Міста і Ключа захисту з таблиці Dialtown (таблиця 4.8);

Рисунок 4.4 – Алгоритм програми тарифікації

Рисунок 4.5 – Алгоритм модуля тарифікатора

 • розкодування Міста по Ключу захисту;

 • визначення Напрямку і Географічної зони з таблиці Dialdirection (таблиця 3.9);

 • розкодування Напрямка по Ключу захисту;

 • розкодування Географічної зони по Ключу захисту;

 • визначення Назви географічної зони з таблиці Dialzone (таблиця 3.10);

 • визначення Часової зони з таблиці Timezone (таблиця 3.11);

 • визначення Тарифу і часових параметрів з таблиці Tariff (таблиця 3.12);

 • визначення Курсу валюти з таблиці Course (таблиця 3.13);

 • вивід вихідних даних (таблиця 3.2).

4.2 Розробка функціональної схеми програми білінга

Розробка функціональної схеми програми білінга включає розробку зовнішніх форм і форм для друку і схему взаємодії цих елементів інтерфейсу [11,12].

Вся потрібна інформація заноситься в форми за допомогою стандартних елементів інтерфейсу операційної системи Windows. Розглянемо функціональну схему програми білінга на рисунку 4.6.

Робота завжди починається з головного вікна. В нього користувач може вносити інформацію про абонентів і натискати одну з трьох кнопок:

 • кнопка Рахунок (така кнопка є на рядку кожного абонента) відкриває вікно рахунку по даному абоненту за певний період;

 • кнопка Сумарна відомість відкриває вікно сумарної відомості;

 • кнопка Настройка відкриває вікно настройки;

Повернення назад в головне вікно відбувається або переключенням активного вікна, або закриванням поточного.

Рисунок 4.6 – Функціональна схема програми білінга

Вікно рахунку дає можливість переглянути виборку по абоненту і або переглянути друковану форму рахунку, або надрукувати її.

Аналогічно, вікно сумарної відомості дає можливість ввести період формування і або переглянути, або надрукувати її.

Вікно настройки окрім настройки основних параметрів програми має можливість викликати таблицю для вказання відповідностей між покоями (кімнатами) і абонентами (внутрішніми лініями).

4.2.1 Форми вводу/виводу інформації

При запуску програми білінга на екрані з'являється головне вікно програми білінга (рис. 4.7)..

В середній частині розташовано список Покоїв (кімнат) і виведено відповідні їм Абоненти (внутрішні номери телефонів). Далі ідуть поля для вводу часу прибуття чи вибуття клієнта з покою. Для прискореного вводу поточної дати і часу розміщено кнопки Прибуття і Вибуття. Кнопка Рахунок служить для переходу в вікно рахунку по даному Абоненту (покою) за вказаний період.


 
 

Цікаве

Загрузка...