WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Інформаційні технології у фінансах, банківській справі, торгівлі - Реферат

Інформаційні технології у фінансах, банківській справі, торгівлі - Реферат

Мікропроцесор картки стежить за цілісністю даних в ній. Доступ до даних, що містять платіжний баланс, захищений спеціальним "ключем". Він призначається банком, що видав дану картку. Тому Smart-карту можна небоязливо всюди возити з собою. При втраті ніхто не зможе отримати по ній гроша, оскільки пароль відомий тільки власникові, а невитрачені гроші залишаються на рахунку банку і можуть бути потім повернені на рахунок клієнта. Власник картки має два паролі: один для зарахування засобів, а інший - для їх списання. При проведенні платіжних операцій з Smart-картой не потрібна наявність зв'язку між банком і банкоматом. У цьому полягає їх перевага в порівнянні з картами з магнітною смугою. Адже при знятті грошей з карти з магнітною смугою необхідна попередня перевірка наявності даної суми на рахунку в банці. З таким "електронним гаманцем" можна йти в магазин. Перш за все, потрібно переконатися, що в цьому магазині оплачують товари по тій платіжній системі, наприклад VISA, якою належить дана картка. Назви (логотипи) цих систем завжди вивішуються на дверях магазина. Оплачуючи покупку, потрібно вставити свою пластикову картку в спеціальний прочитуючий пристрій торгового терміналу і ввести свій пароль. Відбувається оплата покупки, і власник картки отримує чек. При цьому в касі магазина не скупчуються крупні суми готівки, що зменшує небезпеку пограбувань при інкасації. Таким же чином можна отримувати зарплату, розплачуватися в ресторані, перукарні або на бензоколонці.

Недавно Smart-карты почали застосовувати в аптеках для обліку і безготівкової оплати всіх пільгових рецептів на ліки. Це забезпечило абсолютну прозорість всіх механізмів пільгового обслуговування і високоякісну статистику. Завдяки цій системі можна дізнатися про кожного хворого: які ліки і як часто він отримує; про лікаря - наскільки вірно і кому і як він призначає ці ліки; про аптеку - які ліки через неї проходять, в яких формах і упаковках; про поліклініку - кого вона обслуговує.

Отримати готівку по пластиковій картці можна через банкомат - електронно-механічний пристрій, що працює 24 години в добу, тобто в будь-якому відділенні банку в будь-який слушний для власника картки час. У банкоматі можна також отримати довідку про залишок грошей на рахунку і виписку про останні операції. При виїзді за рубіж можна узяти з собою картку з будь-якою сумою і не вносити її до митної декларації. Можна по цій картці у всьому світі отримувати готівку, оплачувати товари і послуги. При цьому немає необхідності обмінювати наявну валюту.

У Москві пенсіонерам і студентам безкоштовно видається "Соціальна карта - Visa Electron", за допомогою якої її власники можуть отримувати соціальні пільги, передбачені Урядом Москви.

На цю карту можна перераховувати пенсію, стипендію і власні вільні засоби, і отримувати підвищені відсотки на залишок засобів на карті.

Оплачуючи покупки в магазинах, аптеках і підприємствах сервісу по цій карті, можна отримувати знижки на товари і послуги.

За допомогою соціальної карти можна оплачувати житлово-комунальні послуги.

Навіть втративши карту, її володар не втрачає засобу, оскільки Банк блокує доступ до його рахунку. При отриманні карти необхідно записати її номер (16 цифр, згрупованих у вигляді 4-х груп по 4 цифри на лицьовій стороні) і зберігати цей запис будинку на випадок втрати карти. Потрібно запам'ятати секретний (PIN-код), який володар карти отримує в запечатаному конверті, і кодове слово, вказане при відкритті карти. Без них власник не зможе зняти гроша з карти або заблокувати його у разі втрати. На карті є цифрова фотографія власника.

Соціальна карта забезпечує безкоштовний проїзд в московському метро, на наземному суспільному транспорті, в приміських поїздах московської залізниці.

При відвідинах поліклініки соціальна карта замінює собою поліс обов'язкового медичного страхування (що також є пластиковою картою), оскільки всі дані поліса медичного страхування закодовані в ній.

"Соціальна карта - Visa Electron" забезпечує всі переваги, які є у власників карт Visa. Вона приймається в більш ніж 30000 торгових точках Росії. Користуватися цією картою зручно і безпечніше, ніж готівкою.

Технологія пластикових карт продовжує розвиватися - з'явилася пластикова смарт-карта з "дуальним інтерфейсом", яка може працювати не тільки традиційним контактним способом, але і безконтактним, через радіоканал. Таку картку не потрібно вставляти в термінал, її дані передаються "по повітрю", що прискорює процес обслуговування. Так, наприклад, була зроблена спроба упровадити прохід пасажирів в метро по контактних смарт-картам. Карту потрібно було вставити в щілину турнікета, відбувалося прочитування, а потім потрібно було вийняти її з турнікета. При цьому на прохід кожного пасажира йшло 8 секунд. При використанні дуальних карт час проходу через турнікет можна скоротити до 0,1 секунди, тобто в 80 разів.

Ще одна цифрова технологія знайома кожній людині: штриховий код (ШК) - послідовність чорних і білих смуг разом з цифрами і буквами. Штриховий код друкується на простому папері або прямо на упаковці предмету, або на самоклеющейся етикетці.

Штрихове кодування було винайдене молодим інженером Давидом Коллінзом. Після закінчення в 1950-х роках інженерного факультету Массачусетського технологічного інституту він поступив працювати на Пенсільванську залізницю, де йому довелося зіткнутися з копіткою роботою - сортуванням вагонів. Щоб спростити розпізнавання, інженер-винахідник запропонував записувати номери не тільки звичайними цифрами, але і спеціальним кодом, який складався з червоних і синіх смуг, розташованих на стінці вагону в прямокутнику завдовжки до півметра. Це, у свою чергу, наштовхнуло Коллінза на думку, що придуманий штриховий код можна використовувати не тільки на залізниці. Він пригадав, як 14-річним хлопчиком підробляв по вихідних на складі одного супермаркету. Скільки часу йшло на пошук потрібного товару! Тут саме і отримав нове застосування штриховий код у вигляді коди товару. Сьогодні вдається прочитувати код за допомогою світлової плями діаметром всього в чверть міліметра. Штриховий код дозволяє прочитувати в комп'ютері інформацію про номер товару практично миттєво і абсолютно точно (не більш за одну помилку на 10 млн прочитувань).

Інформація в символі штрихової коди визначається співвідношенням ширини штрихів і пропусків між ними. Висота не має інформаційного сенсу і просто повинна забезпечувати надійне прочитування, тобто перетин променем сканера всіх штрихів коди.

Штрихові коди в порівнянні з магнітними і радіоізотопними володіють вищою надійністю їх прочитування. Для цього застосовуються спеціальні коди, що самоконтролирующиеся і самокорректирующиеся. Такі коди виявляють помилки і виправляють їх, якщо число помилкових знаків не перевищує 65-70%. Вони забезпечують вірогідність однієї помилки на 30 мільйонів лічених знаків. Застосування штрихових код дуже просто і економічно. Адже його присутність або відсутність видно відразу, а його нанесення навіть на дешеві товари майже не позначається на їх собівартості.

Для прочитування ШК використовуються сканери штрихових код. Вони засвічують код своїм освітлювачем і прочитують отриману картинку. Ручний сканер має вид "пістолета". Він уручну наводиться на штриховий код, нанесений на товар, що купується, наприклад ліки. Прочитування коди відбувається при натисненні на курок цього "пістолета". Для стаціонарних сканерів, розміщених біля каси, потрібно піднести предмет з нанесеним носієм ШК (якщо це товар в упаковці, пластиковий або картонний пропуск або промаркірована деталь) до сканера або переміщати уздовж нього. Сканер виявляє і прочитує ШК, розшифровує його і передає в комп'ютер.

За допомогою штрихового кодування ведуть облік товарів в торгівлі, складський облік, доставку пошти, облік проходження відвідувачів (що мають пропуску, промаркіровані ШК, в приміщення, обладнані сканерами ШК), облік ліків в аптеках і лікарнях, облік руху книг в бібліотеках і навіть контроль дотримання технологічних процесів на виробництві (наприклад автомобілів і комп'ютерів).

Пригадаємо, як велася торгівля в продовольчому магазині за радянських часів. Спочатку ми стояли в черзі, припустимо, в ковбасний відділ. Просили 200-300 грама ковбаси. Продавщиця зважувала товар, завертала його в папір і оголошувала ціну зваженого товару. Після цього ми ставали в чергу в касу і "вибивали" чек на оголошену ціну. І так для кожного відділу. І лише після пред'явлення чека продавщиця віддавала нам куплений товар. Суцільне стояння в чергах.

Порівняємо це з відвідинами сучасного супермаркету. Всі товари заздалегідь зважені, упаковані, на них наклеєні штрихові коди. Ми йдемо уздовж полиць з товарами, беремо в коляски і дротяні сумки вибрані товари і стаємо в єдину чергу до касира-оператора. Він, не дивлячись, підносить кожен товар штрих-кодом до считывателю і називає загальну суму всіх зроблених нами покупок. Все це економить масу часу і нам, і касирові.

На початку 1990-х років зародився вітчизняний ринок


 
 

Цікаве

Загрузка...