WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Інформаційні технології у фінансах, банківській справі, торгівлі - Реферат

Інформаційні технології у фінансах, банківській справі, торгівлі - Реферат

Переважна частка сучасних грошей взагалі не має матеріальної форми - ні металевою, ні паперовою. Сучасні гроші епохи НТР - це "електронні гроші", що існують виключно у вигляді запису на рахівницях клієнтів, занесених в пам'ять банківських комп'ютерів. При оптовій торгівлі проводиться переклад певної суми з рахунку однієї фірми на рахунок інший. При роздрібній торгівлі покупці найчастіше пред'являють кредитну картку, за допомогою якої знову-таки відбувається переклад з рахунку покупця на рахунок торгової організації. Оскільки "електронні гроші" не можна узяти в руки, то їх не треба перевозити, їх майже неможливо відняти під час звичайної крадіжки або пограбування (якщо бандит забирає кредитну картку, її господар може швидко заблокувати свій рахунок). Проте банки вимушені постійно захищати свої комп'ютери від проникнення в них хакерів.

Сучасна грошова система. Грошова система - це форма організації грошового звернення, що історично склалася, закріплена законодавчо. Вона містить наступні елементи: грошову одиницю; масштаб цін; види державних грошових знаків; порядок випуску (емісії) грошей; регламентацію безготівкового обороту; державні органи по регулюванню грошового обороту. Наприклад, в сучасній Росії офіційною грошовою одиницею є рубель, випуск інших грошових одиниць заборонений, офіційного співвідношення між рублем і золотом (або іншими дорогоцінними металами) не встановлено, а виняткове право випуску готівки, організації і вилучення їх із звернення на території РФ належить Центральному банку Росії.

Грошова одиниця - це встановлений в законодавчому порядку грошовий знак (долар, євро, рубель і так далі), який служить для порівняння і виразу цін всіх товарів. Іноді вона має золотий зміст, але слід відмітити, що в сучасній економіці золотий зміст валюти найчастіше є номінальним, оскільки практично ні в одній країні миру гроша на золото безпосередньо не розмінюються.

Грошова одиниця, як правило, ділиться на дрібні кратні частини. У більшості країн встановлена десяткова система ділення 1:10:100 (1 дол. США дорівнює 100 центам, 1 рубель - 100 копійкам і так далі).

Масштаб цін означає, що ціни всіх товарів і послуг вимірюються певною кількістю грошових одиниць. Наприклад, говорять: "у нашому магазині буханець хліба коштує 10 рублів".

Грошове звернення складається з руху готівки (в середньому в економічно розвинених країнах вони складають менше 15% від звернення) і безготівкового обороту. Майже всі гроші в сучасній економіці є кредитними грошима. Розмінні монети і білети державних скарбівниць займають в обігу малу питому вагу. Значна (можливо навіть, що пригнічує) частка готівки обертається не в легальній, а в тіньовій економіці.

Кредитні гроші включають:

Банкноти (банківські квитки) є основним елементом наявної грошової маси.

Чеки і кредитні картки - це головні засоби безготівкових розрахунків.

Економіка, фінанси і торгівля - це області, цілком пов'язані з розрахунками матеріальних ресурсів і живої праці.

Впродовж століть господарі торгових закладів не могли з точністю визначити власні доходи.

Із-за халатності, неписьменності і лінощів рахунки їх службовців, що представляються господарям дані виявлялися неповними. Більш того, ситуація відкривала щонайширші можливості для розкрадань, особливо в тих випадках, коли товарообіг був великим, а продавці або буфетники розплачувалися з покупцями з власної кишені або з каси. Саме у такому положенні опинився господар маленького кафе в американському місті Дейтон, штат Огайо, Джеймс Рітті. Іммігрант з Ельзаса, що відрізнявся німецькою акуратністю, був здивований тим, що, не дивлячись на велике число відвідувачів, зовсім не отримував прибутку. І почав підозрювати, що причиною тому - слабкість буфетників, що не утримуються від спокуси запустити руку у відкритий ящик з грошима. Дрібна крадіжка, справа, що підривала його, почала турбувати Рітті так сильно, що він відправився на батьківщину в Европу сподіваючись на зцілення. Проте "зцілення" несподівано прийшло раніше: на кораблі під час плавання через океан. Прогулюючись по судну, Рітті забрів в машинне відділення, де звернув увагу на пристрій, що автоматично відлічував кожен оборот рухового валу. І йому прийшла в голову думка, що подібний же пристрій може фіксувати кожну покупку в пани або кафе.

Рітті негайно повернувся в Дейтон, де разом з братом сконструював простий касовий апарат, запатентований 4 листопада 1879 року. У першій моделі кожна торгова операція фіксувалася на диску. Трохи пізніше з'явився спеціальний індикатор, що дозволяв і касирові, і покупцеві бачити вартість покупки. Тепер, після того, як індикатор показав суму, яку продавець повинен був покласти в касовий ящик, можливість що-небудь втаїти ставав значно менше. І новий винахід отримала назва "Непідкупного касира Рітті".

Рітті не сумнівався в правильності вибраного шляху і продовжував удосконалювати своє дітище. Він же придумав пристосування, що фіксувало кожну грошову операцію на паперовому рулоні. Тепер господар міг звірити суму готівки в касі з сумою, позначеною на рулоні, і точно дізнатися, скільки було зроблено покупок за день.

Рітті продав свій бізнес по виробництву касових апаратів разом з патентом за $1000.

Внесок наступного власника патенту полягав в автоматичній висувній скриньці з грошима і дзвонику, що дзвенів всякий раз, коли ящик відкривався. Тепер, щоб дістати доступ до вмісту ящика, доводилося фіксувати кожну оплату товару. "Дзвоник дзвенить, значить, покупка зроблена", говорили американці. Велика заслуга в цьому належить Джону Паттерсону, який виявився не тільки обдарованим інженером-винахідником, але і розробником нової глобальної стратегії організації торгівлі. У 1884 р. Джон Х. Паттерсон заснував компанію National Cash Register Company (NCR), яка випустила перший повноцінний механічний касовий апарат.

Попит на касові апарати зростав не тільки в США, але і по всьому світу. Паттерсон винайшов пристосування для віддруковування чека покупцеві. Істотнішими були пристосування, що дозволяють завідувачеві складом автоматично отримувати зведення про загальну кількість проданих товарів, про товари, продані кожним продавцем, кожним відділом, про всі проведені торгові операції. Отримання цих даних викликало революцію у сфері обліку комерційних операцій.

Вже до 1911 року - було продано більше 1 мільйона касових апаратів NCR.

До Росії касові апарати прийшли вже в кінці 19 століття з крупними європейськими магазинами типу московського Мюра і Меріліза (нинішній московський ЦУМ).

Довгі роки типовим чином бухгалтера був старий з водевіля "Ювілей" А.П. Чехова, без кінця що пише свій звіт і що клацає на рахівницях. Потім рахівниці в бухгалтерії змінив механічний арифмометр, який потрібно було крутити за ручку. Він виконував арифметичні операції складання, віднімання, множення і ділення.

Пізніше арифмометр змінила електромеханічна рахункова машина, що гуркотить, а потім - електронний калькулятор. Але всі операції економіст і бухгалтер проводили уручну. І лише персональний комп'ютер дозволив автоматизувати цю працю. За допомогою спеціальних прикладних програм стало можливим ввести початкові дані і отримати готовий результат.

Для розвитку цих галузей вирішальну роль зіграли три найважливіші винаходи: пластикові картки, банкомат і штрих-код.

Пластикова Smart-карточка з вбудованим мікропроцесором дозволяє будь-якій людині в більшості розвинених країн обходитися без необхідності носити з собою готівку. Вона є пластиковим прямокутником розміром 85х54 мм. Інформація зберігається в незалежній пам'яті (EEPROM). Вбудований мікропроцесор забезпечує захист пам'яті від несанкціонованого доступу.

Окрім карток з вбудованим мікропроцесором випускається безліч простіших карток з магнітною смугою - картки для телефонних розмов, для проїзду на метро і багато інших.

В світі існує декілька найбільш відомих електронних платіжних систем, таких як VISA, EuroCard/MasterCard.

Попередниками сучасних карт були картки, які випускали крупні американські готелі, нафтові компанії і магазини на початку століття. Ці товарні картки мали два призначення - стежити за рахунком клієнта і забезпечити механізм запису його покупок. Їх поява була логічним продовженням оплати на виплат.

Ера сучасної універсальної кредитної карти почалася в 1949 році з утворення Diners Club, яка ставала посередником між покупцем і фірмою, забезпечуючи кредит одному і іншому і беручи плату за послуги. У 1958 році American Express, найбільша компанія дорожніх чеків, вийшла на ринок універсальних кредитних карт. Americard поміняла ім'я на VISA в 1976 році. Мета - міжнародне визнання. MasterCharge в 1980 році стала MasterCard.

У банці можна відкрити рахунок і отримати пластикову картку. Одночасно власникові картки повідомляється пароль (PIN-код). Таку картку неможливо підроблювати або зняти з неї дублікат. Без знання PIN-кода не можна провести операції дебетування, кредитування і проглядання балансу карти. Крім того, якщо PIN-код був три рази підряд неправильно набраний, то картка блокується: працювати з нею стає неможливим. Для її розблокування необхідно внести код розблокування - довший, ніж PIN-код.


 
 

Цікаве

Загрузка...