WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Розробка системи білінгу Інтернет та телефонних послуг - Пошукова робота

Розробка системи білінгу Інтернет та телефонних послуг - Пошукова робота

Потенційну небезпеку для працюючих становлять: несприятливі метеорологічні умови, недостатня освітленість, шум, ультразвук, електричний струм, електромагнітні поля, іонізуючі та теплові випромінювання та інші шкідливі фактори [3].

При роботі з комп'ютером основна небезпека криється в погіршенні зору. Численні дослідження виявили наступні основні чинники ризику виникнення розладів стану здоров'я у користувачів комп'ютерів:

 • особливості екранного зображення, що відрізняють його від традиційного паперового тексту (самопідсвітка, дискретність, мерехтіння, тремтіння, наявність полисків);

 • особливості роботи зорового апарату, пов'язані з двома взаємодоповнюючими (для виникнення зорового стомлення) чинниками: тривалою фіксацією погляду на екран монітора і періодичною інтенсивною перефокусовкою ока з клавіатури (паперу) на екран і назад;

 • особливості власне діяльності, що полягає в монотонному, тривалому її характері, часто в умовах дефіциту часу і нервово-емоційних навантажень внаслідок високої ціни за допущену помилку;

 • особливості рухової активності, пов'язані зі статичністю пози і постійним напруженням невеликої групи м'язів.

Практична реалізація вказаних чинників ризику може приводити до зорового і загального стомлення, болевих відчуттів в хребті і різних групах м'язів. Цих порушень можна уникнути, людина повинна залишатися здоровою і працездатною під час тривалої роботи з комп'ютером і після неї.

У ГОСТ 12.0.003-74 "ССБТ. Небезпечні і шкідливі виробничі чинники. Класифікація" приводиться класифікація елементів умов праці, виступаючих в ролі небезпечних і шкідливих виробничих чинників. Вони поділяються на чотири групи: фізичні, хімічні, біологічні, психофізіологічні.

При роботі з ЕОМ ми зіштовхуємось, в основному, з фізично і психофізіологічно-небезпечними виробничими чинниками. Біологічно і хімічно-небезпечні чинники при цій роботі не зустрічаються.

До фізичних чинників при роботі з ЕОМ, можна віднести:

 • електромагнітні випромінювання;

 • підвищена напруженість електричних і магнітних полів;

 • підвищена запиленість повітря в робочій зоні;

 • підвищена температура повітря в робочій зоні;

 • підвищений рівень шуму на робочому місці;

 • недолік або відсутність природного світла;

 • неправильне розміщення джерел штучного освітлення.

Коротко розглянемо природу найбільш небезпечних фізичних чинників, що впливають на людину при роботі з комп'ютером.

Рентгенівське випромінювання генерується внаслідок гальмування електронів в шарі люмінофор на поверхні екрана монітора. При прискорюючому анодному напруженні менше за 25 кВ енергія рентгенівського випромінювання повністю поглинається склом екрана.

Електростатичний потенціал поза монітором з'являється внаслідок високого напруження в електронно-променевій трубці (ЕПТ), а його природа аналогічна електричному полю кінескопа звичайного телевізора. Напруження, виникаюче на тілі людини, може досягати декілька кіловольтів; його величина залежить від одягу, від вогкості навколишнього повітря.

До психофізіологічних небезпечних і шкідливих виробничих чинників відносяться фізичні (статичні і динамічні), нервово-психічні перевантаження (розумове перенапруження, перенапруження аналізаторів, монотонність праці, емоційні перевантаження).

Застосування комп'ютерної техніки неможливе без використання електрики. Тому питанням електробезпеки потрібно приділяти необхідну увагу. Проходячи через організм, електричний струм спричиняє термічну (опіки, нагрів судин, нервів), електролітичну (розкладання крові) і біологічну (збудження живих тканин організму, що супроводжується мимовільним скороченням м'язів) дії. Таке різноманіття дій електричного струму, нерідко призводить до різних електротравм, які зводять до двох видів: місцевих і загальних електротравм.

Таблиця 1 – Аналіз потенційно-небезпечних виробничих факторів при роботі з ЕОМ

Небезпечний

фактор

Фактичне значення

Нормативне значення

Характер дії на людину

Рентгенівське випромінювання

40 мкР/год

75 мкР/год

Загальна втома, різь в очах, роздратування

Ультрафіолетове випромінювання

0,003 мкР/год

0,01 Вт/м2

Видимий діапазон

4 Вт/м2

10 Вт/м2

Яскравість

50 кД/м2

35 кД/м2

ІЧ-випромінювання

Вт/м2

Вт/м2

Електоростатичне поле

40 кВт/м

20-60 кВт/м

Шум

20 дБ

50 дБ

Втрата слуху, головний, втомлюваність

Електричний струм

U=220 В, I=3 А, F=50 Гц

U=220 В, I100 мА

=50 Гц

Ураження електричним струмом

6.2 Забезпечення нормальних умов праці

Ергономічна безпека роботи оператора ЕОМ може бути охарактеризована вимогами:

 • до візуальних параметрів засобів відображення інформації (монітори);

 • до емісійних параметрів ЕОМ (параметри випромінювань дисплеїв, системних блоків, джерел живлення і інш.).

Крім того, важливою умовою ергономічної безпеки людини при роботі перед екраном монітора є правильний вибір візуальних параметрів самого монітора і світлотехнічних умов робочого місця.

Робота з дисплеєм при неправильному виборі яскравості і освітленості екрану, контрастності знаків, кольорів знаків і фону, при наявності полисків на екрані, тремтінні і мигтінні зображення приводить до зорового стомлення, головних болів, до значного фізіологічного і психічного навантаження, до погіршення зору і т.п.

Якщо при роботі на ПК необхідно одночасно користуватися документами, то потрібно мати на увазі, що зорова робота з друкарським текстом і зображенням на екрані має принципової відмінності: зображення світить, мигтить, тремтить, складається з дискретних елементів, менш контрастне. Знизити або усунути стомлення можна тільки правильним вибором режиму відтворення зображення на екрані, джерела освітлення (місцевого або загального), розташування матеріалів (з метою зменшення довжини або частоти перекладу погляду).

Людина повинна так організувати своє робоче місце, щоб умови праці були комфортними і відповідали вимогам СНіП [1]:

 • зручність робочого місця (ноги повинні твердо спиратися на підлогу; голова повинна бути нахилена трохи вниз; повинна бути спеціальна підставка для ніг);

 • достатній простір для виконання необхідних рухів і переміщень (руки при роботі з клавіатурою повинні знаходитися перед людиною; пальці повинні володіти найбільшою свободою пересування; клавіші повинні бути досить чутливі до легкого натиснення);

 • необхідний огляд (центр екрана монітора повинен бути розташований трохи нижче за рівень очей; монітор повинен відстояти від очей людини на відстані 45-60 сантиметрів; повинна регулюватися яскравість і контрастність зображення);

 • раціональне розташування апаратури і її органів управління і контролю (монітор повинен бути розташований на відстані 60 сантиметрів і більш від монітора сусіда; людина повинна використовувати тримачі паперу);

 • достатнє освітлення (зовнішнє освітлення повинно бути достатнім і рівномірним; повинна бути настільна лампа з регульованим плафоном для додаткової підсвітки робочої документації);

 • нормальні умови відносно шуму і вібрації;

 • нормальний температурний режим;

 • нормальна вологість повітря;

 • необхідна вентиляція.

Оптимальні параметри мікроклімату приведені в таблиці 1.

Таблиця 2 – Оптимальні параметри мікроклімату в робочій зоні приміщення для оператора ЕОМ

Категорія важкості фізичних робіт

Період року

Температура

повітря,

˚С

Відносна

вологість,

%

Швидкість руху повітря,

м3

I,a

холодний

22 – 24

60 – 40

0.1

теплий

23 – 25

60 – 40

0.1

Таблиця 3 – Характеристика системи вентиляції

Назва приміщення

Вид вентиляції

Вентиляційне обладнання

Кратність пов. обміну (1/год)

Приміщення для оператора ЕОМ

Механічна місцева

Кондиціонер повного кондиціювання повітря Samsung AS-2-4-HPBN

2

Таблиця 4 – Характеристика освітленості робочих мість

Назва приміщення

Розряд та підрозряд зорової роботи

Освітленість, Лк

Типи світильників

Загальна

Комбінована

Аварійна

Приміщення для оператора ЕОМ

IV, в

400

450

10

ЛПО-12-"Кососвітло", 3 лампи ЛБ-40


 
 

Цікаве

Загрузка...