WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → База даних студентів факультету КСіТ - Курсова робота

База даних студентів факультету КСіТ - Курсова робота

5

КУРСОВА РОБОТА

на тему:

База даних студентів факультету КСіТ

Зміст

1. Вступ. Постановка задачі

2. Теоретична частина

2.1 Огляд засобів Delphi, що використовуються

2.2 Об'єкти використані в курсовій роботі

3. Конструкторська частина

3.1 Схема взаємозв'язку проекту

3.2 Алгоритм програми

Висновок

Література

Додаток А

Додаток Б

1. Вступ. Постановка задачі

Поставлена ціль: створити програму бази даних студентів в середовищі програмування Delphi 7. Створити панель пошуку по 4-м параметрам (прізвище, номер студентського квитка, номер залікової книжки, дата народження). Забезпечити захист інформації від користувачів які не наділені правами редагування бази даних. Доступно розташувати інформацію про студента з можливістю відображати і приховувати детальну інформацію. Надати можливість завантажувати в базу фотографію студента.

Поставлена задача створення бази даних студентів вищого учбового закладу є дуже актуальною на даний час. За допомогою цієї програми можна полегшити роботу секретарів та методистів закладу – це легкий пошук та редагування даних про студента. Адже нерідко буває, що терміново потрібен якийсь студент і шукати його номер телефону не завжди вдалими методами немає сенсу, бо обмаль часу. А за допомогою цього проекту такі проблеми вирішуються дуже просто.

2. Теоретична частина

2.1 Огляд засобів Delphi, що використовуються

Програми бази даних призначені для взаємодії з деяким джерелом даних – базою даних (БД). Взаємодія має на увазі одержання даних, їхнє подання в певному форматі для перегляду користувачем, редагування відповідно до реалізованими в програмі алгоритмами й повернення оброблених даних назад у базу даних.

Як джерело даних можуть виступати як власне бази даних, так і звичайні файли – текстові, електронні таблиці й т.д. Але ми будемо розглядати програми, що працюють із базами даних.

Як відомо, бази даних обслуговуються спеціальними програмами – системами керування базами даних (СУБД), які діляться на локальні, переважно однокористувальницькі, призначені для настільних програм, і серверні – мережні (часто вилучені), багатокористувальницькі, що функціонують на виділених комп'ютерах – серверах. Головний критерій такої класифікації – обсяг бази даних і середнє навантаження на СУБД.

Проте, незважаючи на розмаїтість реалізацій, загальна архітектура програми бази даних залишається незмінною.

Сама програма включає механізм одержання й відправлення даних, механізм внутрішнього подання даних у тому або іншому виді, користувальницький інтерфейс для відображення й редагування даних.

Механізм одержання й відправлення даних забезпечує з'єднання із джерелом даних (часто опосередковано). Він повинен "знати", куди йому звертатися і який протокол обміну використати для забезпечення подвійного направлення потоку даних.

Механізм внутрішнього подання даних є ядром програми бази даних. Він забезпечує зберігання отриманих даних у програмі й надає їх по запиту інших частин програми.

Користувальницький інтерфейс забезпечує перегляди й редагування даних, а також керування даними й програми у цілому.

Бізнес–логіка програми являє собою набір реалізованих у програмі алгоритмів обробки даних.

Між програмою і власне базою даних перебуває спеціальне програмне забезпечення (ПЗ), що зв'язує програму й джерело даних і керуючим процесом обміну даними. Це ПЗ може бути реалізовано найрізноманітнішими способами, залежно від обсягу бази даних, розв'язуваних системою завдань, числа користувачів, способами з'єднання програми та бази даних. Проміжне ПЗ може бути реалізоване як оточення програми, без якого воно взагалі не буде працювати, як набір драйверів і динамічних бібліотек, до яких звертається програма, може бути інтегроване в саму програму. Нарешті, це може бути окремий вилучений сервер, що обслуговує тисячі програм.

Джерело даних являє собою сховище даних (саму базу даних) і СУБД, що керує даними, що забезпечують цілісність і несуперечність даних.

Далі докладно зупинюсь на способах розробки програми бази даних в Delphi.

В Delphi 7 реалізована досить велика кількість різноманітних технологій доступу до даних . Але послідовність операцій при конструюванні програм баз даних залишається майже однаковою. І в роботі використаються по суті ті самі компоненти, дороблені для застосування з тією або іншою технологією доступу до даних.

Розглянемо наступні питання:

  • структура програми бази даних в Delphi;

  • базові компоненти, використовувані при розробці програм баз даних, і їхній взаємозв'язок;

  • поняття набору даних і його участь в основних механізмах програми бази даних;

  • модуль даних;

  • програмна реалізація частин програми бази даних

Структура програми бази даних

У Репозитарію Delphi відсутній окремий шаблон для програми бази даних. Тому, як і будь–яка інша програма в Delphi, програма бази даних починається зі звичайної форми. Безумовно, це виправданий підхід, тому що програма бази даних має користувальницький інтерфейс. І цей інтерфейс створюється з використанням стандартних і спеціалізованих візуальних компонентів на звичайних формах.

Візуальні компоненти відображення даних розташовані на сторінці Data Controls Палітри компонентів. У більшості вони являють собою модифікації стандартних елементів керування, пристосованих для роботи з набором даних.

Програма може містити довільне число форм і використати будь–який інтерфейс (MDI або SDI). Звичайно одна форма відповідає за виконання групи однорідних операцій, об'єднаних загальним призначенням.

В основі будь–якої програми бази даних лежать набори даних, які являють собою групи записів (їх зручно представити у вигляді таблиць у пам'яті), переданих з бази даних у програма для перегляду й редагування. Кожен набір даних інкапсульований у спеціальному компоненті доступу до даних. В VCL Delphi реалізований набір базових класів, що підтримують функціональність наборів даних, і практично ідентичні по складу наборів дочірніх компонентів для технологій доступу до даних. Їхній загальний предок — клас TDataSet.

Для забезпечення зв'язку набору даних з візуальними компонентами відображення даних використається спеціальний компонент TDataSource. Його роль полягає в керуванні потоками даних між набором даних і пов'язаними з ним компонентами відображення даних. Цей компонент забезпечує передачу даних у візуальні компоненти й повернення результатів редагування в набір даних, відповідає за зміну стану візуальних компонентів при зміні стану набору даних, передає сигнали керування від користувача (візуальних компонентів) у набір даних. Компонент TDataSource розташований на сторінці Data Access Палітри компонентів.

Таким чином, базовий механізм доступу до даних створюється тріадою компонентів:

  • компоненти, інкапсулюючі набір даних (нащадки класу TDataSet);

  • компоненти TDataSource;

  • візуальні компоненти відображення даних.

У програмі із джерелом даних або проміжним програмним забезпеченням взаємодіє компонент доступу до даних, що инкапсулює набір даних і звертається до функцій відповідної технології доступу до даних для виконання різних операцій. Компонент доступу до даних являє собою "образ" таблиці бази даних у програмі. Загальне число таких компонентів у програмі не обмежено.

З кожним компонентом доступу до даних може бути зв'язаний як мінімум один компонентів TDataSource. У його обов'язок входить з'єднання набору даних з візуальними компонентами відображення даних. Компонент TDataSource забезпечує передачу в ці компоненти поточних значень полів з набору даних і повернення в нього зроблених змін.

Ще одна функція компонента TDataSource полягає в синхронізації поводження компонентів відображення даних зі станом набору даних. Наприклад, якщо набір даних не активний, то компонент TDataSource забезпечує видалення даних з компонентів відображення даних й їхній переклад у неактивний стан. Або, якщо набір даних працює в режимі "тільки для читання", то компонент TDataSource зобов'язаний передати в компоненти відображення даних заборона на зміну даних.

З одним компонентом TDataSource можуть бути зв'язані кілька візуальних компонентів відображення даних. Ці компоненти являють собою модифіковані елементи керування, які призначені для показу інформації з наборів даних.

При відкритті набору даних компонентів забезпечується передача в набір даних записів з необхідної таблиці БД. Курсор набору даних установлюється на перший запис. Компонент TDataSource організує передачу в компоненти відображення даних значень необхідних полів з поточного запису. При переміщенні по записах набору даних поточні значення полів у компонентах відображення даних автоматично обновляються.


 
 

Цікаве

Загрузка...