WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Зміст і структура навчально методичного комплексу пропедевтичного курсу інформатики - Реферат

Зміст і структура навчально методичного комплексу пропедевтичного курсу інформатики - Реферат

класу.
Наведемо декілька прикладів завдань:
Сьогодні ти познайомишся із комп'ютерним виконавцем Садівник. Він може садити дерева. Його командами є:
Візьми лопату
Поклади лопату
Візьми відро
Постав відро
Візьми саджанець
Постав саджанець
Викопай ямку
Засип ямку
Полий водою
Пройди вперед
Дай команди Садівнику в потрібному порядку, щоб він посадив 3 саджанці. Для цього клацни лівою кнопкою миші по відповідній команді, що є на екрані монітора.
Склади алгоритм "Приготування бутерброду" або "Приготування салату"
Склади блок-схему алгоритму "Пришивання ґудзика".
Ми пропонуємо знайти помилки в наших алгоритмах. Можливо не вистачає якоїсь команди або порушена послідовність команд.
І. Алгоритм "Будова слова" ІІ. Алгоритм "Посади квітку
1. Прочитай слово. 1. Зроби ямку.
2. Знайди закінчення. 2. Постав у ямку квітку.
3. Познач закінчення. 3. Засип ямку землею.
4. Добери споріднені слова.
5. Познач корінь і основу.
6. Познач префікс.
7. Виділи суфікс.
Четвертий - розвиваючий - спрямований на розвиток творчих здібностей та логічного мислення школярів.
Цей напрямок простежується на кожному уроці. Для нього відведено окрему складову уроку і підручника, яка має назву "Для розумників і розумниць". Ось кілька типових завдань:
На малюнку заховалася цифра 9. Знайди хоча б 15 схованок .
Знайди пару кожному казковому герою, серед зображених на малюнку.
П'ятий - це підтримка, корекція i пропедевтика знань, умінь i навичок з основних предметів. Наприклад, в курсі 4 класу не менше 7 завдань напряму пов'язані з математикою, не менше 8 - з українською мовою і читанням, не менше 7 - з предметом "Я і Україна", не менше 13 - з музичним і образотворчим мистецтвом, є завдання на підтримку англійської мови і безпеки життєдіяльності. Інтеграція з усіма предметами початкової школи - це, безперечно, одна з найкращих особливостей курсу "Сходинки до інформатики". Інтеграція вводиться не тільки шляхом розгляду завдань з певного предмету, а головним чином, через наповнення предметним змістом завдань по введенню тексту, по складанню алгоритмів, розвиваючих завдань, завдань при роботі з навчальним програмним забезпеченням. Такої інтеграції не досягнуто в жодному з іноземних курсів пропедевтики інформатики.
Наприклад, автори "Сходинок до інформатики" пропонують в інтеграції з навчальними предметами початкової школи такі завдання:
У Римлянина було 4 мішки із зерном. Він продав половину від половини всіх мішків. Скільки мішків продав Римлянин? Скільки мішків залишилося у нього.
Українська мова і читання
Встав слово, яке є закінченням першого і початком другого слова:
КІЛО... ...АТИКА
ЗВИ... ...КА
Придумай аналогічне завдання сам.
Я і Україна.
Перед тобою карта України, на якій позначені міста Голуб дзьобом тримає лист, на якому написана адреса - назва міста. Знайди на карті це місто і допоможи голубові доставити лист за адресою.
Безпека життєдіяльності
Гра "Дорога до школи".
Підходячи до переходу, потрібно зупинитися і подивитися на сигнал світлофора. Якщо сигнал червоний, то слід стояти і чекати зеленого сигналу. Якщо сигнал зелений, то можна переходити дорогу.
Підручник "Основи комп'ютерної грамотності для 3 класу" (автор, Рівклід Ф.М.) розроблено з урахуванням вікових особливостей дітей 3 класу. Основні змістові лінії, що простежуються в курсі, це:
- історія розвитку комп'ютерів;
- знайомство з комп'ютером і формування навичок роботи з ЕОМ;
- формування алгоритмічного мислення;
- інформація і інформаційні процеси;
- прикладне програмне забезпечення загального призначення.
Виділення перерахованих змістових ліній не є чимось новим для пропедевтичних курсів інформатики початкової школи. Але в Україні був відсутній навчальний підручник з таким цікавим, неординарним підбором теоретичного матеріалу, який в повній мірі використовує суспільний досвід молодших школярів, і, особливо, підбором практичних вправ, тісно пов'язаних з навчальними задачами, що розв'язуються в 3 класах, і з допомогою яких не тільки реалізуються вище зазначені змістові лінії, але і формуються загальні навчальні вміння і навички - аналізувати, систематизувати, виділяти спільні характеристики, розбивати операції на окремі кроки і т.ін.
Підручник містить значний об'єм історичного матеріалу, за яким простежується величезна робота автора по систематизації цього матеріалу та його адаптації для дітей молодшого шкільного віку.
2. Зошити з інформатики як важливий засіб навчання
Оскільки до комплектів вітчизняних підручників ще не розроблені робочі зошити, то такі зошити (або окремі сторінки зошитів) може розробляти і вчитель. Тому розглянемо основні підходи до розробки робочих зошитів
Робочі зошити давно відомі вчителям і учням. Ці посібники періодично розроблялися по окремих навчальних предметах, епізодично використовувалися на заняттях, а потім на довгі роки зникали. Їхні переваги незаперечні: системний підбір завдань, рівень складності яких поступово зростає; економія часу учня за рахунок виконання завдань безпосередньо на сторінках посібника, тобто на друкованій основі, і, як наслідок, можливість розв'язання більшого числа задач. Ці посібники в попередні роки були короткими збірниками задач; у них була відсутня варіативність завдання; вони рідко орієнтували учнів на засвоєння теоретичних понять. Останнім часом почали створювати нове покоління робочих зошитів. Тут немає механічного поєднання підручника і звичайного шкільного зошита. Такі зошити не тільки інформативні, вони організовують самостійну роботу учня. Пропонуючи виконати ті або інші завдання на розлінійованому просторі, вони вимагають від учня особливої відповідальності за те, щоб написане слово було адекватне по значимості друкованому.
Мета робочого зошита - сприяти підвищенню ефективності навчання школярів і рівня їхнього творчого розвитку. Впровадження цього посібника в практику навчального процесу сприяє вирішенню таких завдань: розвитку мислення школярів; міцному засвоєнню теоретичних положень, а також набуттю практичних умінь і навичок розв'язування не тільки типових, але і розвиваючих, творчих задач; оволодінню алгоритмами розв'язування основних задач шкільного курсу; контролю за ходом навчання школярів і формуванню в них умінь і навичок самоконтролю.
Робочий зошит повинний відповідати таким вимогам: відбивати всі теми шкільного курсу навчальної дисципліни; бути зрозумілим,доступним і цікавим кожному учневі, містити диференційовані завдання, розраховані на тих учнів, яким складніше дається сприймання і засвоєння матеріалу; стати "настільною книгою" школяра, яка вміщує короткий довідник по теорії, збірником задач і вправ. Зошит регулярно перевіряється вчителем.
Таким чином, сучасний робочий зошит - це дидактичний комплекс, призначений для самостійної роботи учнів у класі і вдома, яку учень виконує безпосередньо на його сторінках. Це дозволить заощадити час, що забезпечить можливість розв'язування більшого числа різних задач за менший час і, як наслідок, позитивно позначиться на

 
 

Цікаве

Загрузка...