WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Зміст і структура навчально методичного комплексу пропедевтичного курсу інформатики - Реферат

Зміст і структура навчально методичного комплексу пропедевтичного курсу інформатики - Реферат


Реферат на тему:
Зміст і структура навчально методичного комплексу пропедевтичного курсу інформатики
План
1. Структура навчально-методичного забезпечення пропедевтичного кусу інформатики.
2. Вітчизняні підручники з інформатики та їх структура.
3. Зошити з інформатики як важливий засіб навчання. Основні підходи до розробки робочих зошитів.
4. Комп'ютерна підтримка курсу.
?
1. Структура навчально-методичного забезпечення пропедевтичного кусу інформатики.
До складу навчально-методичного комплексу будь-якого навчального предмету входить:
" програма вивчення предмету;
" стабільні підручники, розроблені у відповідності з програмою;
" робочі зошити (зошити з друкованою основою);
" дидактичні матеріали (завдання для самостійних і контрольних робіт та завдання для організації індивідуальної та диференційованої роботи з учнями);
" наочні посібники (комплекти плакатів, тощо);
" посібники для вчителя.
Особливість пропедевтичного курсу інформатики полягає в тому, що в навчально-методичний комплекс ще має входити комплект навчально-розвивальних та інших програм, які становлять комп'ютерну підтримку курсу.
Великий досвід створення таких курсів є у країнах ближнього і дальнього зарубіжжя. Наприклад, у Росії розроблено і успішно впроваджуються в життя кілька комплексів. Найбільшого поширення набули:
" курс "Інформатика" для початкової школи (О.Л.Семенов та інші);
" курс "Інформатика в іграх і задачах" (О.В.Горячев та інші);
" курс "Інформаційна культура", розроблений для початкової школи авторським колективом під керівництвом Ю.А.Первіна;
" курс "Інформатика", підготовлений для початкової школи С.В.Симоновичем;
" курс "Інформатика" для початкової школи (Н.В.Матвєєва та інші).
У нашій державі ця робота знаходиться лише на стадії становлення. Зокрема, розроблена Програма з інформатики для 1-4 класів (автор, кандидат педагогічних наук Микола Левшин).
Варіант навчальної програми М.М.Левшина визначає основні завдання початкової інформатики - "створити умови для пропедевтики базових понять інформатики (інформація, знак, модель, код, кодування, алгоритм, комп'ютер, основні пристрої комп'ютера, оператор, режими роботи та мова комп'ютера, команда, комп'ютерна програма); виробити елементарні навички роботи з комп'ютерами, вміння дотримуватися техніки безпеки роботи з ПЕОМ: вмикати і вимикати комп'ютер. викликати зміст диску, викликати програму із заданим ім'ям та запускати її, користуватися прикладними та навчальними програмами, зокрема аналогами редакторів, конструкторів, баз даних, електронних таблиць, експертних систем; розвивати алгоритмічне мислення учнів: формувати вміння моделювати, орієнтуватися у різновидах знакових моделей, здійснювати модельні переходи; забезпечити розвиток творчого мислення школярів та реалізацію основних виховних завдань, які стоять перед початковою школою; сприяти формуванню навчальних умінь та навичок з основних учбових дисциплін початкової школи".
Протягом біля двадцяти років проводиться експериментальна робота в ліцеї №38 ім. В.М. Молчанова м. Києва. Вчителями цієї школи в співпраці з науковцями опрацьовані різні варіанти організації навчання в 1, 2, 3, 4 класах. Результатом роботи стала програма і посібник з комп'ютерної грамотності для 3 класу, який був удосконалений і набув статусу підручника.
Суттєві зрушення в стані інформатики в початковій освіті України відбулися в 2001-2002 роках. Саме в цей період організовується експеримент в школах м. Києва по запровадженню експериментальних курсів "Комп'ютерна азбука" (1 клас, автори Бєлкіна Е.В. і Козленко О.Г.) та "Сходинки до інформатики" (2,3,4 класи, автори Колесніков С.Я., Ломаковська Т.В., Рівкінд Ф.М., Ривкінд Й.Я.). Позитивним є комплексний підхід до введення експериментальних курсів. У ході підготовчої роботи була створена матеріальна база експерименту - визначені школи, дообладнані або переобладнані кабінети інформатики; підготовлені підручники, розроблене програмне забезпечення (керівник групи розробників програмного забезпечення програмного комплексу "Сходинки до інформатики" Олексій Андрусич. В 2005 році навчальний комплекс "Сходинки до інформатики" пройшов експертну оцінку Міністерства освіти і науки України і рекомендований до використання у загальноосвітніх навчальних закладах України.
2. Вітчизняні підручники з інформатики та їх структура.
Комплект підручників "Сходинки до інформатики" мають поурочну будову. Вони є збірниками казкових оповідань, які в доступній і цікавій формі розкривають зміст нових понять, і фактів. Крім оповідань, ці посібники вміщують вказівки до використання комп'ютерної підтримки та розділ "Для розумників і розумниць", в якому вміщуються логічні завдання.
Всі посібники мають комп'ютерну підтримку. Набір програм "Сходинки до інформатики" складається із програм виконавців, тренажерів, редакторів. Місце використання цих програм вказане у підручнику. Крім "Сходинок" посібниками передбачено використання стандартних програм Windows (текстового редактора WordPad або Блокнот та графічного редактора Paint). Але тут зміст програм не завжди жорстко пов'язаний з підручником. Це дозволяє вчителю в якості комп'ютерної підтримки використовувати і інше програмне забезпечення.
За визначенням авторів, курс "Сходинок до інформатики" є пропедевтичним і передбачає кілька напрямків навчальної та розвиваючої діяльності учнів.
Перший - пізнавальний - призначений для засвоєння учнями загальних відомостей про призначення комп'ютера та його складових, можливості його використання в різних галузях людської діяльності. В ході реалізації цього напрямку відбувається також пропедевтика поняття інформації, учні ознайомлюються з властивостями інформації, з інформаційними процесами, які відбуваються в оточуючому світі та в комп'ютері.
Цей напрямок реалізується за допомогою завдань такого типу:
Розмістіть пристрої так, щоб модем був не між системним блоком і монітором. Не між сканером і монітором та не поряд із системним блоком. (Подано зображення монітора, сканера, модему і системного блоку).
Другий - прикладний - передбачає формування таких навичок роботи з комп'ютером:
- дотримання правил безпечної роботи за комп'ютером;
- правильний початок і завершення роботи з комп'ютером;
- введення даних та команд за допомогою миші і клавіатури;
- вміння запускати програму на виконання;
- виконання операцій над об'єктами операційної системи;
- виконання операцій з елементами графічного інтерфейсу - меню, кнопками, полями тощо;
- створювати елементарні малюнки за допомогою графічного редактора;
- вводити, редагувати та виконувати елементарне форматування тексту;
- складати прості мелодії в середовищі музичного редактора;
- здійснювати пошук інформації в Інтернеті та інших.
Третій - алгоритмічний - передбачає засвоєння учнями поняття алгоритму,ознайомлення з його основними структурами та способами запису, а також формування умінь складати, записувати, аналізувати і використовувати алгоритми у своїй практичній та учбовій діяльності. Учень повинен вміти складати алгоритми для різних виконавців. В явному вигляді цей напрямок починає реалізовуватися з 3

 
 

Цікаве

Загрузка...