WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Технологія формування і використання інформаційних ресурсів в інформаційному виробництві - Реферат

Технологія формування і використання інформаційних ресурсів в інформаційному виробництві - Реферат

основу сучасних найбільш потужних засобів інформаційного виробництва - ЕОМ.
Звичайно, на практиці часто виникає необхідність пошуку прецедентів за ознаками, які не є їх простими унікальними ключами. Розглядаючи як приклад інформаційного виробництва конструкторське бюро, легко виявити технологічну позицію пошуку прецедентів за унікальним ключем на етапінормоконтролю. Тут специфікації матеріалів і комплектовання перевіряються на наявність їх імен (марок) у каталогах дозволених до застосування матеріалів і комплектовання або на відсутність їх у каталогах заборонених до застосування матеріалів і комплектовання.
Якість семантичного пошуку визначається не тільки можливостями процедур організації масивів прецедентів і пошуку в них релевантних складному ключу документів, але й якістю складання складного ключа, що відображає інтереси суб'єкта, який шукає прецеденти.
У результаті в інформаційних виробництвах з'являється ланцюжок операцій формування складного ключа і пошук прецедентів, релевантних цьому ключу. Якщо впорядкування документів за унікальним ключем і пошук у впорядкованому масиві документів за цим ключем є формальними операціями, то складання складного ключа - інтелектуальна (неформальна) процедура. Коли складний ключ формалізований, то пошук релевантних йому документів може бути також формалізований. Для цього під час формування масиву прецедентів кожному документу необхідно присвоїти складний ключ, що відображає його зміст. У загальному випадку ця операція також є інтелектуальною.
Отже, в більш або менш складному інформаційному виробництві спостерігається технологічний ланцюжок операцій присвоєння складного ключа документу (1), формування масиву прецедентів, організованого за складним ключем (2), формування складного ключа за змістом запиту (3), пошук релевантних складному ключу документів (4).
Зауважимо, що у такому ланцюжку присутній елемент так званого "штучного інтелекту" - процедура ознайомлення фахівця з усіма прецедентами масиву замінюється на процедуру формального пошуку за складним ключем.
Аналогічні стадії розвитку можна спостерігати в будь-якому інформаційному виробництві, що досягло рівня штучного інтелекту. Автоматичний переклад з однієї мови на іншу починався з підрядкового перекладу, де застосовувався пошук за простим унікальним ключем в однослівному словнику. Автоматичний композитор починався з автоматичного пошуку і відтворення музичних фраз за фіксованим набором нот тощо.
Формування масивів записів і документів, або баз даних, для пошуку прецедентів в інформаційному виробництві проводиться також шляхом порівняння ключів нових документів, що породжуються в даному або в суміжних інформаційних виробництвах, з ключами інтересів, функціональних обов'язків, предметних областей та інших атрибутів, притаманних відповідному інформаційному виробництву.
Найпоширенішою формою комплектування баз даних є відбір з нових документів за унікальним ключем документів, потрібних даному інформаційному виробництву. До такої форми комплектування належить передплата на видання різного виду за їх найменуванням і/або унікальними класифікаційними індексами. Деякі види нових документів (наприклад, нормативно-розпорядчі), направляються в бази даних інформаційних виробництв примусово, за принципом "усім, усім, усім", що також можна вважати передплатою.
Іншою формою комплектування баз даних є відбір за складним ключем документів з доступного потоку нових документів. Ця форма має два різновиди поширення (розподілу) інформації: внутрішнє і зовнішнє вибіркове. Перший різновид використовується інформаційним виробництвом, що формує базу прецедентів з власних інформаційних продуктів і/або із загальнодоступних джерел інформації (наприклад, із засобів масової інформації), а другий використовується зовнішнім інформаційним виробництвом, зацікавленим у розширенні споживання своїх інформаційних продуктів з економічних, політичних та інших міркувань.
За наявності доступних зовнішніх баз даних доводиться вирішувати задачу оптимального управління формуванням власних баз даних із зовнішніх джерел з урахуванням інтенсивності використання у виробництві відповідних даних. Може виявитися вигідним не комплектувати свою базу зовнішніми даними у запас за допомогою процедури виборчого поширення інформації, а за потреби застосовувати процедури пошуку прецедентів у зовнішніх базах даних. Унаслідок закону старіння отримані за запитом релевантні дані можна вважати новими і включати їх у власні оперативні інформаційні ресурси. Цю процедуру формування баз даних природно назвати комплектуванням за запитами до зовнішніх баз даних.
У разі комплектування інформаційних ресурсів із зовнішніх баз даних можна кількісно оцінити корисність тієї або іншої БД для даного виробництва через прямий підрахунок кількості документів, релевантних запитам, що надійшли з відповідної БД. Отримане число можна назвати індексом цитованості бази даних в інформаційному ресурсі. Аналогічно можна визначити індекси цитованості будь-яких джерел інформації, використовуваних для комплектування інформаційного ресурсу шляхом відбору за простим або складним ключем.
Індекси цитованості дають змогу вирішувати задачу оптимального комплектування інформаційних ресурсів. Наприклад, ранжування за індексом цитованості журналів, що публікують статті за профілем даного інформаційного виробництва, уможливлює досить просте визначення оптимальної передплати на журнали. Треба оформити передплату на групу журналів, що стоять поспіль на початку списку. Число журналів при цьому визначиться розміром асигнувань, виділених на передплати, і вартістю передплати на кожний журнал.
У США вже давно й успішно функціонує популярне в усьому світі комерційне інформаційне виробництво, що надає різноманітні послуги на базі текстів статей з науково-технічних журналів усього світу. Ідеолог і беззмінний керівник цього виробництва доктор Ю. Гарфілд використовує в різних аспектах, у тому числі й для визначення передплати на журнали, індекси цитованості, отримані підрахунком кількості посилань на статті, опубліковані у відповідних журналах, наведені в статтях інших журналів. На сьогодні надійнішого способу формального оцінювання популярності журналу, а також авторів публікацій, ніж їх цитованість, світовою науково-технічною громадськістю ще не знайдено .
Разом із наведеними досить чіткими процедурами формування інформаційних ресурсів окремих інформаційних виробництв, що обумовлюють інтенсивні потоки запитів і даних, у суспільному інформаційному виробництві спостерігаються могутні потоки інформації, спрямовані не на

 
 

Цікаве

Загрузка...