WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Основні елементи ринкової економіки та її інформаційна складова - Реферат

Основні елементи ринкової економіки та її інформаційна складова - Реферат

фундаментальних наукових досліджень, розроблення та виробництво озброєння, будівництво доріг тощо). Тобто робота виконується бізнесом відповідно до контракту, в якому заздалегідь, ще до виробництва продукції, визначаються її ціна, кількість та умови поставки. Отже, ринок продуктів і послуг для уряду за своєю сутністю є ринком контрактів. Він значно стійкіший за споживчий ринок у зв'язку із попереднім розподілом ризику між бізнесом та урядом.
По суті, ринок проміжних товарів і послуг між організаціями бізнесу є такожринком контрактів. Визначальною характеристикою цього ринку є перехід продукції з власності виробника у власність споживача в результаті акту купівлі-продажу.
У сучасній ринковій економіці основними факторами виробництва є праця, земля, капітал і підприємництво. Будучи власністю домашніх господарств, вони є специфічним товаром, який купує бізнес для виробництва продуктів і послуг за цінами, що формуються під дією попиту з боку бізнесу та пропозиції з боку домашніх господарств. Ринок факторів виробництва, по суті, складають три взаємопов'язаних ринки: ринок праці, ринок землекористування і ринок капіталу.
Основною особливістю ринку факторів є те, що товар-фактор у результаті акту купівлі-продажу не переходить у власність покупця, тобто фірм, а залишається власністю продавців, тобто домашніх господарств. Іншими словами, залучення у виробництво факторів, що належать домашнім господарствам, має радше ознаки їх оренди бізнесом для тимчасового використання за певну плату, ніж продажу факторів у власність бізнесу.
Фінансовий ринок є своєрідним "нервовим центром" економічного організму ринкової економіки. Це надзвичайно складна структура з великою кількістю учасників - фінансових посередників. На ньому присутні як продавці, так і покупці, є товар, що продається та купується. Але цей товар особливий - гроші, що надаються у користування на певний час у формі займів під зобов'язання або назавжди - під акції.
Механізм ринкової економіки значно складніший від механізму адміністративно-командної системи. Щоб ринковий механізм функціонував ефективно, необхідні певні умови та інститути у сфері економічних відносин, технологічних структур виробництва, соціальних і політичних структур. Їх заведено називати ринковою інфраструктурою.
Поняття "ринкова інфраструктура" досить різнопланове й містке. Не вдаючись до аналізу різних підходів до його визначення, зазначимо, що зазвичай під ринковою інфраструктурою розуміють увесь комплекс елементів і видів діяльності, які створюють організаційно-економічні умови для функціонування механізму регулювання обміну між товаровиробниками (організаціями бізнесу) та державними (урядовими, суспільними, приватними) інститутами як суб'єктами регулювання ринкових відносин.
До ринкової інфраструктури включають: товарну біржу, біржу цінних паперів (фондову біржу), валютну біржу, комерційні банки, інститут маклерства, ярмарки, салони, аукціони, магазини, дилерські фірми, комерційні інформаційні центри, рекламні агентства тощо. Головною задачею їх є сприяння ефективній взаємодії клієнтів.
Ще донедавна товарний ринок і його інфраструктура пов'язувалися в основному з організацією та технологією руху продукції до споживача і менше - з послугами: торговельними, інформаційними, сервісними, ремонтними, консультаційними, банківськими, юридичними та ін. Ці послуги на товарному ринку утворюють складну організаційно-технологіну систему для створення і доведення товару до споживача, окремі ланки якої, розростаючись, перетворюються на самостійний вид економічної діяльності та бізнесу. Елементи ринкової інфраструктури можна об'єднати у певні системи: товарну, фондову, кредитну, інформаційну тощо. Незабаром вирішальний вплив на економічні процеси чинитиме саме інформаційна інфраструктура, яка створює новий простір для бізнесу.
Існують різноманітні визначення інформаційної інфраструктури, проте всі вони неодмінно пов'язані з інформаційними технологіями та інформаційними системами. Найбільш поширеним є тлумачення, запропоноване фахівцями США, де інформаційна інфраструктура, розвитком якої постійно опікується держава, є однією з найрозвиненіших у світі. Інформаційна інфраструктура - це не тільки обладнання для передачі, зберігання, оброблення даних, голосу, образів. До неї входять різноманітні пристрої, у тому числі камери, сканери, клавіатури, телефони, комп'ютери, перемикачі, компакт-диски, кабелі, проводи, оптичні кабелі, лінії передачі, монітори, принтери тощо. Інформаційна інфраструктура об'єднує різні компоненти, не віддаючи жодному з них вирішальної переваги. Крім технічних, цінність інформаційної інфраструктури визначається такими її компонентами, як:
інформація, яка може мати вигляд наукових або ділових баз даних, записів звуків, бібліотечних архівів тощо;
програмне забезпечення, яке дає змогу користувачам маніпулювати даними, отримувати доступ і переглядати великі масиви інформації;
стандартні мережі і коди передавання, які полегшують установлення взаємозв'язків між мережами, забезпечують захист інформації і надійність мереж;
фахівці зі сфери інформаційного бізнесу, які створюють інформацію, програмні продукти, обладнання.
Завдяки розвитку інформаційної інфраструктури кардинально змінюються всі ланки ланцюга від виробництва до споживання. У виробників з'являються можливості значно знизити витрати, вони отримують нові ефективні важелі управління. Споживачі набувають необмеженого доступу до інформації, що сприяє реалізації їх інтересів.
Уже сьогодні розвиток інформаційної інфраструктури став індикатором добробуту, випереджаючи традиційні сектори економіки. За останні 10 років ВВП країн "великої сімки" зріс приблизно на 25%, а щорічні витрати на обчислювальну техніку збільшилися на 30%. За даними International Data Corporation (ІДС), тільки в 1997 р. у світі було продано комп'ютерного обладнання на 345 млрд дол.; обсяг продажу ринку програмного забезпечення становив 223 млрд дол. (без 150 млрд дол., витрачених на сервісні послуги й комп'ютерну обробку інформації) [95].
У 1999 р. у всьому світі на інформаційні технології було витрачено близько 850 млрд дол. У США за даними інформаційного агентства корпорації Cisco Systems, у пов'язаних з ними галузях обертається понад 300 млрд дол., що більше, ніж у будь-якій окремо взятій галузі, зокрема енергетиці, металургії, верстатобудуванні тощо. Економіку інформаційних технологій у США обслуговує близько 1,2

 
 

Цікаве

Загрузка...