WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Соціально-політичні інформаційні системи - Реферат

Соціально-політичні інформаційні системи - Реферат

тимчасових рядів, систем контролю якості та візуалізації даних геоінформаційних систем і методів інтелектуального пошуку.
Реляційні системи управління базами даних і електронні таблиці мають дуже обмежені можливості для дійсно могутнього аналізу даних, їх візуалізації та уявлення в різних форматах і вимірюваннях на вимогу користувачів, побудови моделей даних і управління ними. Для реалізації цих функцій у межах звичайного інтерфейсу системи управління базою даних призначаються додаткові програмні засоби оперативної аналітичної обробки даних (OLAP). Додатково корпорацією SAS розроблено концепцію розширеного OLAP (OLAP++), яка базується на створення багатомірних моделей, що включаються до додатків OLAP.
У 1992 р. було розпочато розробку експертно-діагностичної системи МАКС, призначеної для аналізу різних соціальних систем, таких як фірма, місто, регіон. МАКС дозволяє аналізувати системи із змінною структурою, проводити машинні імітаційні експерименти, виявляти механізми трансформації систем та їх структурно-функціональних закономірностей, будувати пояснювальні моделі систем, що досліджуються, і прогнозувати їх поведінку в майбутньому, проводити кількісний, якісний, кількісно-якісний чи функціональний аналіз. МАКС є універсальною системою, яка може аналізувати та порівнювати різнорідну інформацію і не вимагає будь-якого навчання перед початком роботи, що принципово відрізняє їївід звичайних експертних систем і нейронних мереж. МАКС також являє собою могутній засіб редукції даних. Уже закінчено розробку версії 3.0 системи МАКС. Її особливості: в основу системи встановлена методологія OLAP, опис якої викладений вище, реалізована ідеологія автоматичної системи аналізу і моделювання даних у статиці та динаміці.
Програма AJIEKC є прообразом дослідницької системи принципово нового типу - "фабрики знань". Вона призначена для пошуку кількісних закономірностей між п'ятьма змінними в автоматичному режимі. На відміну від нейронних мереж, які є своєрідним "чорним ящиком" з невідомою структурою, АЛЕКС повідомляє користувачеві знайдені математичні закономірності, що дає можливість проаналізувати характер залежності та визначити допустимі для неї значення змінних. Знайдені закономірності дозволяють здійснювати прогнозування в автоматичному режимі.
Система Контент-аналіз призначена для дослідження будь-яких текстів (рекламні матеріали, передвиборні виступи, публікації в засобах масової інформації, запису інтерв'ю і т.д.). У системі реалізовані як кількісний, так і якісний підходи до контент-аналізу, що дозволяє вирішувати широке коло задач, у тому числі виявлення рекламної стратегії фірм і політичної орієнтації засобів масової інформації, вивчення соціально-психологічних портретів їх аудиторій, аналіз листів, встановлення авторства текстів, виявлення глибинних спрямувань респондентів. Спеціально для системи Контент-аналіз було розроблено низку нових методів аналізу текстової інформації: побудова карт текстів, різні методи порівняння текстів. Практична експлуатація пакету Контент-аналіз більше, ніж у 100 організаціях показала, що він може успішно застосовуватися для аналізу великих потоків інформації в інформаційних мережах. Так, наприклад, у телекомпанії ОРТ Контент-аналіз використовується для автоматичного відбору потрібної інформації за смисловими критеріями з масивів преси, доступ до яких здійснюється через мережу Іnternet. Таким чином, моніторингова інформаційно-аналітична система має забезпечити людей, що приймають чи готують політичні рішення наступною інформацією:
1. Структурованим образом сьогоднішньої проблеми (ситуації) та її історії.
2. Аналізом на основі динаміки ситуації можливих комплексних сценаріїв її розвитку.
3. Визначенням доступних варіантів рішень у зв'язку з можливими наслідками та необхідних ресурсів для їх реалізації.
Відповідно до цих завдань МІАС мають інтегрувати у собі:
- інформаційні ресурси (бази даних), які містять методи і засоби якісного та кількісного аналізу та формалізованого опису визначеної предметної сфери;
- моделі формального аналізу ситуації;
- інтелект людини, групи людей - експертів, які готують рекомендації до прийняття рішення.
У найзагальному вигляді моніторингові системи можна уявити як специфічного посередника між реальною політичною ситуацією і картиною цієї ситуації в "голові" у людини, що приймає рішення. У даному випадку, основним завданням подібної системи є функція підтримки образа ПС у "голові" людини, тобто вона виконує роль "підсилювача природного інтелекту". Одним із найбільш суттєвих засобів подібного підсилення є, за словами низки дослідників, використання моделей. Як відзначають деякі дослідники, при створенні моніторингових інформаційно-аналітичних систем можна тільки відшукати оптимальний засіб структурування міцного динамічного інформаційного потоку, схем і засобів розширення та поглиблення подання соціальної реальності.
Одним із шляхів розв'язання цієї проблеми є подання соціальної ситуації у вигляді інформаційної ER-моделі. ER-модель (Existention-Relation Model) - модель, яка визначає сутності (Existention) та зв'язки (Relation) між ними. За допомогою мови цієї моделі описуються елементи, зокрема, політичного поля та комплекс зв'язків між ними.
На території України працюють такі міжнародні соціологічні системи, як Інститут Гелапа, компанія EuroStat, заснована при Європейському Союзі, та American Sociology Research. Безсумнівно, що ефективність їх досліджень значною мірою залежить від використання новітніх інформаційних систем та технологій.

 
 

Цікаве

Загрузка...