WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Переваги та недоліки електронної пошти - Реферат

Переваги та недоліки електронної пошти - Реферат


Реферат
на тему:
Переваги та недоліки електронної пошти
Найбільш популярною можливістю Internet є електронна пошта (e-mail). Для більшості користувачів Internet служить дешевшим та зручнішим способом передачі повідомлень приятелям у місті та колегам по всій Земній кулі.
Електронна пошта (скорочено можна зустріти ще e-mail) означає процес передачі повідомлень по комп'ютерній мережі. Замість того, щоб писати листа, заклеювати його в конверт та опускати його у поштову скриньку, можна послати повідомлення по Internet будь-якому користувачеві.
Переваги електронної пошти цілком очевидні:
По-перше, вона дешева, частіше дешевша за відправку листа і майже дешевша за телефонний виклик.
По-друге, вона діє дійсно дуже швидко. Повідомлення знаходять адресата за лічені секунди.
По-третє, користуватися електронною поштою дуже зручно. Не потрібно думати про часові пояси та підраховувати їх перекриття (день або ніч).
По-четверте, за допомогою електронної пошти одне і теж саме повідомлення можливо одночасно переслати декільком особам.
По-п'яте, можливо робити копії повідомлень, а потім пересилати іншим абонентам.
Як і будь-яка інша система сервісних програм, електронна пошта має свої сильні та слабкі боки. Вона дуже схожа на телефон та традиційну пошту. У табл. 3 наведено деякі порівняльні характеристики.
Таблиця 3
Характеристика Телефон Пошта
звичайна Електронна пошта
швидкість висока низька помірна
синхронізація потрібна не потрібна не потрібна
формальність змінюється змінюється помірна
відповідальність низька висока помірна
конференцзв'язок невеликий односторонній кожний з усіма
захист середній високий низький
Проаналізуємо ці характеристики.
Швидкість. Телефонний зв'язок - це термінова передача інформації. Час, необхідний для передачі інформації засобами електронної пошти, складає від декількох секунд до одного дня. Звичайна пошта приходить, у кращому випадку, на наступну добу, або за кілька днів.
Синхронізація. Вартість, яку доводиться сплачувати за швидкий зв'язок по телефону, полягає в тому, що обидва абоненти знаходяться як правило біля телефону одночасно. Електронна пошта та звичайна пошта - асинхронні системи. Відправник посилає листа, коли він готовий, а той, хто отримує, читає його, коли у нього є вільний час. Такий спосіб зв'язку зручний, коли абоненти знаходяться на великій відстані один від одного (наприклад, за декілька часових поясів) і розпорядок дня у них різний.
Формальність. Від дотримання різного сорту формальностей значною мірою залежить результат спілкування. Розмовляючи по телефону, можна легко знайти відповідний тон: до одного співбесідника можна звертатися офіційно, до другого - по-дружньому. Теж саме характерне і для звичайної пошти. Можливо вибирати з множини видів кореспонденції (рукописні записи, друковані ділові листи і т.д.) ті, що найбільш підходять для даного конкретного випадку. Електронна кореспонденція завжди набирається на клавіатурі, але в жодному підручнику з машинопису не знайдете матеріалів про те, які формальності слід зберігати при листуванні електронною поштою. Окрім того, індивідуальність в електронній пошті завжди закрита, тобто адреса електронної пошти будь-якого великого босу зовні нічим не відрізняється від сотні інших адрес.
Відповідальність. Спілкування в письмовій формі передбачає більшу власну відповідальність, ніж усне спілкування. Коли в розмові по телефону ви сказали дещо таке, про що пожаліли би в майбутньому, то в останньому випадку ви можете заявити, що нічого подібного не говорили. Але коли ви захочете поступити подібним чином при спілкуванні електронною поштою, то виявиться, що хто-небудь записав копію такого повідомлення у файл і може пред'явити його відповідним службам. "Паперову пошту" також можливо підробити, але це дуже важко: довелось би підробляти печатки, поштові марки, підписи і т.д.
Конференцзв'язок. Розглянемо можливість спілкування групи людей. Телефон - чудовий засіб, але лише не для численних груп абонентів. Конференцзв'язок дозволяє спілкування людей один з одним, однак за мірою зростання чисельності групи, планування і регулювання такого зв'язку стає дуже складним процесом. Електронна пошта дозволяє формувати великі групи і будь-який член групи може в будь-який час здійснити зв'язок з рештою її членів. Це робить електронну пошту корисною як для розповсюдження інформації, так і для опитування груп. Поштова звичайна система, в якій повідомлення виходять з однієї точки і розсилаються усій групі - дуже непросте завдання.
Захист. Система захисту електронної пошти, як правило, нижче порівняно з телефоном і звичайною поштою. Якщо зберігати обережність, то лист, надісланий звичайною поштою, може залишатись у закритій скринці поштового відомства, доки не попаде в руки адресату. Для підслуховування телефонних розмов необхідний доступ до засобів зв'язку, а це викликає великі технічні труднощі. Електронна пошта іде достатньо непередбаченим шляхом через різноманітні комп'ютери, захист яких від несанкціонованого доступу невисокий. Існують спеціальні програми підвищеного захисту, що кодують повідомлення, намагаючись компенсувати недостатній захист технічних засобів, але вони використовуються тільки небагатьма користувачами.
Загальне правило говорить: при підвищених вимогах до таємності інформаційних повідомлень електронною поштою користуватися не варто.
Недоліки електронної пошти
Звичайно, електронна пошта не може бути панацеєю від усіх недоліків і не зможе замінити чудово оформленого звіту чи особистої зустрічі. За своєю природою електронна пошта має деякі обмеження.
Неможливість форматувати текст. Електронна пошта пересилає повідомлення, але не може замінити документ текстового процесора. Текстові повідомлення, передані електронною поштою Internet, містять тільки тексти і не містять жодного спеціального форматування, наприклад, жирного шрифту або курсиву. Можливо тільки вводити повертання каретки для форматування абзаців та рядків.
Напевно, у найближчому майбутньому ці обмеження електронної пошти будуть переборені. Наприклад, зараз за допомогою інформаційної служби CompuServe можна пересилати повідомлення, що містять жирний шрифт та курсив, а також інші шрифти. Щоправда, для цього потрібні спеціальні програми-штурмани. Без сумніву, скоро така можливість з'явиться і в Internet.
Неможливість бачити обличчя співрозмовника та чути його голос. Багато людей вважають повідомлення електронної пошти різновидом бесіди. Дуже часто люди пишуть так, ніби вони "розмовляють неформально". Однак співбесідник не може бачити міміку вашого обличчя і слухати інтонацію вашого голосу. У результаті те, що ви вважаєте насмішкою або саркастичним зауваженням, той, хто читає пошту, може сприйняти як дещо дуже серйозне.
Звичайно, тут проявляється особиста та культурна проблема, наприклад, англійці дуже слабо реагують на гумор, тому в повідомленнях для нихслід уникати саркастичних зауважень.
В останній час користувачі електронної пошти винайшли декілька способів кращої передачі змісту повідомлення. Наприклад, у кінці рядку можливо побачити символи g. Вони позначають слово grin (посмішка). Інколи в повідомленні можливо зустріти символи ? - невелика мордочка, що посміхається.
Більшість людей називають такі символьні обличчя емограмами (emoticons). Розроблені спеціальні підручники для передачі емоцій. Наприклад, S.Godin. The Smily Dictionary. Словник посмішок.
Крім того, маємо ще багато інших способів, за допомогою яких люди намагаються скорочувати свої повідомлення. Наприклад, широко застосовують досить туманні абревіатури: BTW (By The Way) - між іншим, ТІА (Thanks In Advance) - наперед вдячний, OTF (On The Floor) - дуже смішно і т.д.
Застосовуються також різноманітні способи виділення окремих слів, наприклад, для виділення слів застосовуються знаки підкреслювання (now!_) або знаки-зірочки (*now!*).

 
 

Цікаве

Загрузка...