WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Класифікація можливих каналів відтоку інформації - Реферат

Класифікація можливих каналів відтоку інформації - Реферат


Реферат
на тему:
Класифікація можливих каналів відтоку інформації
Персональні ЕОМ (ПЕОМ), що з'явилися на початку 80-х рр., тривко ввійшли в усі сфери людської діяльності. Разом з ними у організацій, що експлуатують ПЕОМ, виникли і численні проблеми. Одна з них - захист інформації. Згідно з статистичними даними більш 80 % компаній і агенцій несуть фінансові збитки через порушення безпеки даних.
Проблема захисту інформації являє собою сукупність тісно зв'язаних підпроблем в галузях права, організації управління, розробки технічних засобів, програмування і математики. Очевидно, ефективну систему захисту можна створити, об'єднавши зусилля різних фахівців. Одна з центральних задач проектування систем захисту полягає в раціональному розподілі наявних людських, матеріальних та інших ресурсів.
Характерна особливість використання ІС в нашій країні полягає в тому, що доступ до них мають багато користувачів. У зв'язку з таким "багатокористувацьким" режимом роботи виникає цілий набір взаємопов'язаних питань з захисту інформації, що зберігається в ІС.
При створенні та використанні ІС виникає ціла низка взаємопов'язаних теоретичних і практичних проблем. У комерційних і військових галузях однією з основних проблем є захист інформації.
Аналіз вітчизняної і зарубіжної літератури дозволив виділити об'єктивні причини, що визначають важливість проблеми захисту інформації:
- високі темпи зростання парку ІС, що знаходяться в експлуатації;
- широке застосування ІС в найрізноманітніших сферах людської діяльності;
- високий ступінь концентрації інформації в ІС;
- удосконалення засобів доступу користувачів до ресурсів ІС;
- ускладнення обчислювального процесу в ІС.
Ускладнення засобів і методів організації машинної обробки інформації призводить до того, що інформація стає все більш уразливою. Тому сприяють такі чинники, як постійно зростаючі обсяги даних, накопичування і зберігання даних в обмежених місцях, постійне розширення кола користувачів, які мають доступ як до ресурсів ІС, так до програм і даних, що зберігаються в них, ускладнення режимів експлуатації обчислювальних систем і т.д.
Враховуючи ці чинники, захист інформації в процесі її збору, зберігання і обробки набуває винятково важливого значення. Під захистом інформації розуміється сукупність заходів, засобів і методів, що забезпечують рішення основних задач:
- перевірки цілісності інформації;
-виключення несанкціонованого доступу до ресурсів ІС та програмам і даним, що зберігаються в ній;
- виключення несанкціонованого використання в ІС програм, що зберігаються (тобто захисту програм від копіювання).
Використання ІС у військовій, комерційній та інших галузях людської діяльності породжує низку специфічних проблем, які необхідно вирішити для захисту інформації, що зберігається в ІС та обробляється. Однією з них є класифікація можливих каналів відтоку інформації. Під можливим каналом відтоку ми будемо розуміти засіб, що дозволить порушнику отримати доступ до інформації, що зберігається або обробляється в ІС.
Класифікацію можливих каналів відтоку інформації в першому наближенні можна провести виходячи з типу засобу, що є основним при отриманні інформації по можливому каналу відтоку. Пропонується розрізняти три типи засобів: людина, апаратура, програма (рис. 23).
Відповідно до кожного типу засобів усі можливі канали відтоку також розбиваються на три групи. Стосовно до ІС групу каналів, в яких основним засобом є людина, складають наступні основні можливі канали витоку:
- крадіжки носіїв інформації (магнітних дисків, стрічок, дискет, карт);
- читання інформації з екрану сторонньою особою (під час відображення інформації на екрані законним користувачем або за відсутності законного користувача на робочому місці);
- читання інформації з залишених без нагляду роздруків програм.
Рис. 23. Класифікація каналів витоку інформації
У групі каналів, в яких основним засобом є апаратура, можна виділити наступні основні можливі канали відтоку:
- підключення до приладів ІС спеціально розроблених апаратних засобів, що забезпечують доступ до інформації;
- використання спеціальних технічних засобів для перехоплення електромагнітних випромінень технічних засобів ІС.
В групі каналів, в яких основним засобом є програма, можна виділити наступні основні можливі канали відтоку:
- несанкціонований доступ програми до інформації;
- розшифровка програмою зашифрованої інформації;
- копіювання програмою інформації з носіїв.
Досліджені засоби захисту, в яких основним елементом є програма, дозволяють в низці випадків достатньо надійно закрити деякі можливі канали відтоку з інших груп. Так, криптографічні засоби захисту дозволяють надійно закрити канал, зв'язаний з крадіжкою носіїв інформації.

 
 

Цікаве

Загрузка...