WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Геоінформаційні системи - Реферат

Геоінформаційні системи - Реферат

мережева інфраструктура ЦСБД НТІ заснована на технології "Intranet", тобто корпоративної Internet.
- "клієнт-серверна" технологія організації роботи з інформацією, що дає можливість створення і модернізації додатків без зміни ядра системи та різко знижує навантаження на центральні комп'ютерні системи.
Програмно-апаратною основою ЦСБД НТІ є гетерогенна мережева архітектура, що базується на центральній UNIX-сумісній хост-ЕОМ, групі допоміжних серверів і групі робочих станцій, які виконують функції управління єдиним технологічним комплексом системи. Ядром системи є багатофункціональна СУБД "Оracle" на центральній хост-ЕОМ, що забезпечує базові функції управління інформаційними ресурсами різного роду ВІНІТІ. Незважаючи на відносну складність адміністрування і управління СУБД та реляційну модель, яка не повною міроювідображає структуру інформаційних ресурсів ВІНІТІ, оскільки остання скоріше є ієрархічною, дана СУБД дає можливість вводити як елементи даних всі класичні мультимедіа дані і, більш того, містить елементи об'єктно-орієнтованих технологій. Останнє дає можливість зберігати в базах даних не тільки класичні дані, але і OLE-об'єкти, "аплети" (JAVA-додатки) і т.д., що дасть можливість перетворити ЦСБД НТІ з класичного банку науково-технічних даних на "сховище даних" (Data Warehouse). Насправді, вже завантажені реферативні бази даних не є в чистому вигляді звичайним (plain) текстом, оскільки містять такі елементи оформлення, як трохи повторних наборів символів, нижній та верхній індекси. До цього часу працює спеціальна схема переведення цих даних у звичайний вигляд, хоч останнім часом вже розроблені спеціалізовані VBX-елементи, що дозволяють візуалізувати і редагувати бази даних у "природному форматі".
Як перший етап використання банку даних ВІНІТІ як універсального "сховища даних", розроблена і реалізована оригінальна схема зберігання різнорідних даних в БнД (у схемі враховано відносно невелику кількість нетекстової інформації). У той же час створено:
- групу таблиць даної СУБД, що містить наступну інформацію: власне дані, ідентифікаційний номер документа в основній базі, ім'я основної бази, формат даних, код "аплета" і, можливо, набір ключових ознак, що описують дані;
- групу таблиць для зберігання чистих "аплетів" і OLE-об'єктів, що супроводжуються ідентифікаційними кодами;
- таблицю для зберігання складно-структурованих даних разом з відповідними "аплетами", до якої відносяться, наприклад, такі дані, як Рубрикатор.
Неважко помітити, що дана схема зберігання інформації передбачає наявність зовнішніх (відносно до ядра) програмно-технологічних засобів завантаження цих даних в СУБД і доступу до них у режимах off-line і on-line. Причина цього дуже проста: ядро СУБД майже "не знає" про склад і структуру даних. Цим мають займатися програми-клієнти. У нашому випадку як останні виступають:
- програми перетворення і завантаження різного ріду даних у СУБД;
- інформаційно-пошукова система зі своїми клієнтами, що забезпечує надання різноманітної інформації користувачеві.
Усі ці програмно-технологічні компоненти природним чином інтегровані в існуючу систему, тобто робота з ними фіксується існуючим сервером статистики, зовнішні мережеві шлюзи практично не змінені.
Для завантаження різнорідних (у тому числі мультимедіа) даних розроблено спеціальну технологічну схему, за якою вся початкова інформація супроводжується спеціальним контрольним файлом, що містить формалізований опис даних (ім'я бази, до якої відносяться ці дані, код "аплета" і деякі інші). При цьому всі вхідні дані разом з контрольними файлами можуть бути розміщені практично на будь-якій ЕОМ локальної мережі, хоч бажано розміщувати їх на тих ЕОМ, які виступають як повноцінні сервери мережі Internet (UNIX, Windows NT, Windows 95, OS/2). У цьому випадку процес може бути повністю автоматизований. Власне завантаження складається з наступних етапів:
- збирання всіх даних на одній ЕОМ;
- перетворення даних мультимедіа на єдині формати;
- ототожнення даних з документами в банку;
- власне завантаження.
Останнє здійснюється системними засобами СУБД. Необхідність перетворення даних пов'язана з тим, що при передачі інформації віддаленому клієнту велику роль відіграє не стільки її точність, скільки розмір; наприклад, графічні файли форматів GIF (JPEG) і BMP, що містять практично ідентичні дані, можуть розрізнюватися за розміром у десятки разів. Неототожнені дані завантажуються до відповідних таблиць разом з "аплетами" і паралельно створюється посилання на ці дані в системі документів WEB-серверу.
Друга група програмно-технологічних засобів пов'язана з наданням доступу (off- і on-line) до різноманітних даних. Основними в цій групі є наступні компоненти:
1. Програма формування додаткових масивів з даними мультимедіа на основі запиту до баз. Вона дозволяє створити лінійний масив однорідних даних мультимедіа, посилання на окремі елементи якого містяться в основному масиві з документами. Основним значенням її є надання користувачам даних мультимедіа в режимі off-line.
2. Програма формування HTML-файла на основі запиту. Цей файл містить включені дані мультимедіа і "аплети". Основним її призначенням є підготовка початкового масиву для WEB-сервера. Вона має найбільш складну структуру через необхідність створення HTML-структури "на ходу" і необхідності включення складноструктурованих об'єктів апріорі невідомої структури, але у більшості випадків це включені об'єкти графічного типу, форматованого тексту (RTF, TeX, PS) та ін.
Програмні блоки (в основному це прикладний інтерфейс програміста, модулі API, VBX, OCX і DLL), що дозволяють розробляти програми-клієнти на Windows-сумісних платформах для віддаленого доступу до даних банку і враховують його специфіку (до останнього відноситься, наприклад, набір символів). На базі вказаних вище програмних модулів розробляються повнофункціональні програми-клієнти в середовищі Windows, що вперше забезпечують повнофункціональний доступ до різнорідних елементів у базах даних ВІНІТІ в локальному і віддаленому режимі. Альтернативним способом такого доступу (хоч і набагато повільнішим) є використання універсальних мережевих клієнтів, підтримуючих "розподілені" обчислення (до них відносяться WEB-броузери, JAVA-машини і т.д.).
Загалом після впровадження описаних технологій і програмних засобів робота з різного роду інформаційними ресурсами ЦСБД НТІ переходить на якісно новий рівень, що дозволяє розглядати даний етап розвитку системи як перший у становленні її як повнофункціонального "сховища" даних з науки і техніки, що забезпечує комплексне інформаційне обслуговування користувачів.

 
 

Цікаве

Загрузка...