WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Бібліотечно-архівні інформаційні системи - Реферат

Бібліотечно-архівні інформаційні системи - Реферат

архівний запис на заголовок. У картковому каталозі це означає, що для одиниці опису повинна роздруковуватися картка з додатковим архівним записом на заголовок, а в довідці про додаткові записи має бути вказано "Заголовок".
За допомогою другого індикатора на екрані дисплея вказується кількість символів на початку поля (включаючи пропуски (spaces)), які не повинні враховуватися комп'ютером в процесі сортування і розставлення. Для заголовка The waste lands другий індикатор встановлюється на цифрі "4", щоб перші чотири символи ("T, "h, "e, "пропуск) не враховувалися при сортуванні і заголовок сортувався в файлі на слово "waste".
Підполе. Більшість полів містить декілька окремих взаємопов'язаних даних. Кожний тип даних у полі називається підполем, і кожному підполю передує код підполя. Поля від 001 до 009 не мають підполів.
Наприклад, поле фізичного опису для документів включає підполе дляобсягу (кількість сторінок), підполе для інших фізичних характеристик (інформація про ілюстрації), а також підполе для розмірів (сантиметри):
300 ## $a 675 p.; $b ill.; $c 24 см.
Код підполя являє собою одну букву нижнього регістра (в окремих випадках цифру), якій передує роздільник підполя. Кожний код підполя вказує, який тип даних слідує після нього.
Роздільник. Різні програми математичного забезпечення для уявлення роздільника на екрані використовують різні символи. Прикладами можуть служити подвійні дужки (( )), знак "ет" (@), знак долара ($), лінія підкреслення (_) та ін. У даному випадку як частина коду підполя, що є роздільником, використовується знак долара ($).
У наведеному вище прикладі кодами підполів є: $а - для позначення обсягу, $b - для інших фізичних характеристик і $с - для розміру.
Цілі створення формату UNIMARC.
З початку 70-х рр. сімейство MARC збільшилося більше, ніж на 20 форматів. Відмінності в змісті даних цих форматів викликають необхідність редагування запису до обміну ними.
Для подолання несумісності форматів було прийняте рішення розробити міжнародний формат MARC (UNIMARC), який дозволив би приймати записи, складені в будь-якому форматі MARC так, щоб вони могли конвертуватися в UNIMARC, а з нього - в будь-який інший формат MARC. Для цього кожній національній службі досить буде встановити тільки дві програми (одну для конвертування в UNIMARC, іншу з формату UNIMARC) замість спеціальних програм конвертування в кожний з форматів MARC, наприклад, INTERMARC в UKMARC, USMARC в UKMARC і т.д. Таким чином, основною метою створення формату UNIMARC є сприяння міжнародному обміну даними у цифровій формі між національними архівними службами, а також більш простого і зручного складання опису архівних одиниць, їх пошук і контроль. Останнє досягається за допомогою розроблених методів запису архівної інформації, здійснюваних відповідно до міжнародних стандартів.
Відмінність формату UNIMARC від формату USMARC. Передусім треба відмітити, що ті визначення, які наводилися для формату USMARC підходять (або правильніше сказати застосовуються) в форматі UNIMARC (тобто поняття поля, індикатора, маркера, довідника та інше зберігаються). Таким чином, не має значення описувати так же детально формат UNIMARC, як був описаний формат USMARC. Тому варто зупинитися на тих фрагментах, які відрізняють ці два формати.
Основною відмінністю форматів UNIMARC і USMARC є передусім невідповідності полів, підполів, індикаторів і т.п. (тобто правильніше буде сказати невідповідності міток полів, підполів, індикаторів і т.д. До відмінностей можна віднести також і те, що кількість полів у форматі UNIMARC не збігається з кількістю полів у форматі USMARC, до того ж в UNIMARC полів більше, ніж в USMARC. Це пов'язано з тим, що сам формат UNIMARC, як було сказано раніше, створювався значно пізніше, ніж формат USMARC і, відповідно, при створенні UNIMARC враховувалося все, щоб цей формат був кращим і замінив усі інші формати.
Подальші відмінності між форматами UNIMARC і USMARC є більш дрібними і пов'язані знову таки з тим, що формат UNIMARC "молодше" від формату USMARC (наприклад, кількість підполів у полях, довжини полів, відмінності в позначеннях індикаторів та ін.).
Конвертування даних за структурою USMARC - UNIMARC. При створенні конверторів USMARC-UNIMARC необхідно скласти певні алгоритми програм. Розглянемо алгоритм програми-конвертора UNIMARC-USMARC.
Програма-конвертор може складатися з трьох блоків.
У першому блоці програма-конвертор має читати ті дані з файлу, які необхідно конвертувати.
Другий блок є основним і найскладнішим. У ньому, власне, і відбувається конвертування даних. Це конвертування також можна розділити на декілька складових частин. Спочатку необхідно перебудувати маркер. Після має бути конвертування довідника. Тут буде важливим перевести всі мітки полів, підполів й індикаторів, які не збігаються. Цю задачу можна вирішити за допомогою додаткового файлу, в якому вказані всі мітки полів, підполів й індикаторів одного з форматів. Також треба враховувати і те, що довжини полів формату, який конвертується, можуть не збігатися з довжинами полів нового формату (тобто треба перерахувати ці довжини).
У третьому блоці новий запис необхідно записати в новий файл, який і буде відображати форму запису нового формату.
Алгоритм конвертора USMARC-UNIMARC будується аналогічно.
Отже, ми провели невеликий огляд з форматів автоматизованих архівних і бібліотечних систем USMARC та UNIMARC (оскільки саме ці два формати мають найбільше поширення і довіру у світі).
Основна мета даного розділу полягала не в детальному розгляді форматів USMARC і UNIMARC, а в тому, щоб підкреслити факт переходу архівів на ці автоматизовані системи.
Хотілося б підкреслити також і те, що більш поширеним є формат запису UNIMARC. Причини цього називалися раніше. Можна сказати, що формат UNIMARC вже витісняє формат USMARC, і згодом він (UNIMARC) стане форматом, що використовується в більшості країн світу. Однак наука не стоїть на місці і можливо вже незабаром з'явиться більш зручний формат.

 
 

Цікаве

Загрузка...