WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Бібліотечно-архівні інформаційні системи - Реферат

Бібліотечно-архівні інформаційні системи - Реферат


Реферат
на тему:
Бібліотечно-архівні інформаційні системи
У наш час заміни паперових технологій безпаперовими всі архіви, які фактично є найбільшими накопичувачами інформації на паперових носіях, мають бути як найшвидше переведені на безпаперову основу.
Головною проблемою при переході на таку основу є стандартизація форматів програмних продуктів, що мають забезпечувати всі сервіси сучасного архіву.
Термін MARC являє собою акронім назви системи Machine- Readable Catalogue or Cataloguing (Каталог або каталогізація, що читається машиною.) Однак ця назва не є зовсім точною, оскільки MARC не є ні яким-небудь виглядом каталогу, ні методом каталогізації. Фактично MARC - це короткий та зручний термін для позначення процесу маркування будь-якої частини каталогізаційного запису так, щоб вона могла бути оброблена за допомогою комп'ютера.
У загальному, комунікативний формат MARC має забезпечувати:
- можливість його застосування для всіх видів бібліотечних та архівних документів;
- достатню гнучкість для рішення різноманітних задач у доповнення до каталогізації;
- зручність застосування в різних автоматизованих системах.
Застосування стандарту MARC в архіві, який до цього працював з каталожними картками, помітно збільшить швидкість роботи, тобто не буде необхідності стояти "бог знає скільки часу" біля каталогу, щоб знайти потрібну картку. Стандарт MARC дозволяє знайти будь-який документ, який є в архіві, за лічені секунди. Наприклад, якщо читач забув або не знає якого-небудь потрібного опису документу (автор, назва і т.п.), то MARC дає можливість знайти цей документ за ключовими словами. До переваг MARCу потрібно віднести і те, що він вимагає мінімум одного комп'ютеру, тобто всі ті каталоги з картками стають непотрібними.
Використання стандарту MARC запобігає дублюванню роботи та допомагає архівам і бібліотекам краще розпоряджатися їх ресурсами.
Застосування стандарту MARC при управлінні архівними операціями дозволяє архіваріусам використовувати існуючі автоматизовані архівні системи. Багато систем доступні архівам різного рівня, спроектовані для роботи з форматом MARC. Вони технічно обслуговуються і вдосконалюються, тому архіви можуть користуватися перевагами останніх досягнень у комп'ютерній технології. Стандарт MARC дозволяє також архівам замінити одну систему на іншу із впевненістю, що їх дані будуть сумісними.
Незважаючи на співпрацю країн у цій сфері, з'явилося декілька версій формату MARC таких, як UKMARC, INTERMARC, USMARC, розбіжності в яких були викликані відмінностями в національних правилах і практиці каталогізації.
Архів Конгресу є офіційним депозитарієм публікацій Сполучених Штатів і первинним джерелом каталогізаційних записів для міжнародних публікацій та публікацій США. У 60-ті рр. архів Конгресу розробив формат MARC Бібліотеки Конгресу (формат LC MARC), систему, що використовує в каталогізаційному записі цифри, букви та інші символи для позначення різних типів інформації. У процесі розвитку формат LC MARC став форматом USMARC (форматом MARC США). Ведення архівного формату USMARC, також як і офіційної документації USMARC, здійснюється Бібліотекою Конгресу.
Розглянемо терміни USMARC та їх визначення.
Покажчики даних (Signposts): Щоб прочитувати та інтерпретувати архівний запис, комп'ютеру необхідна допомога. Табл. 1 ілюструє інформацію, для позначення якої потрібні "signposts".
Порівняння одного і того самого запису з текстовими "signposts" і з мітками USMARC ілюструє компактність формату USMARC, тобто економне використання обсягу комп'ютерної пам'яті.
Розглянемо MARC, розмічений "signposts". Найменуваннями цих "signposts" є: ПОЛЕ, МІТКА, ІНДИКАТОР, ПІДПОЛЕ, КОД ПІДПОЛЯ і ВИЗНАЧНИК ЗМІСТУ. Розглянемо ці терміни окремо.
Таблиця 1
Запис з текстовими "signposts": Той самий запис з мітками MARC:
"SIGNPOSTS" ДАНІ "SIGNPOSTS" ДАНІ
Заголовок основного
архівного запису:
Ім'я: King,
Stephen 100 1 $а King, Stephen
Заголовок та дані про відповідальність:
Основний заголовок:
Дані про відповідальність: Misery
Jim Arnosky 245 10

$с Misery
Jim Arnosky
Галузь видання:
Інформація про видання: 1 st ed. 250 $а 1 st ed.
Поле. Кожний архівний запис логічно ділиться на поля. Є поле для автора, поле для інформації про заголовок і т.д. Ці поля поділяються на одне або декілька "підполів".
Як було зазначено раніше, текстові найменування полів дуже довгі, щоб їх приводити в кожному записі USMARC. Замість цього поля представляються трицифровими мітками.
Мітка. Кожне поле асоціюється з трицифровим числом, яке називається міткою. Мітка ідентифікує поле (тип даних), яке слідує після неї. Навіть якщо на екрані дисплею відразу після мітки виведені ще і індикатори (таким чином, може з'явитися число з чотирьох або п'яти цифр), мітка завжди являє собою перші три цифри.
Індикатори. За кожною міткою поля слідують дві позиції символів (за винятком полів 001 - 009). Одна або обидві ці позиції символів можуть використовуватися для індикаторів. У деяких полях застосовується тільки перша або друга позиція; в інших полях використовуються обидві позиції; а в таких полях, як 020 або 300, позиції не використовуються. Якщо позиція індикатора не використовується, індикатор характеризується як "невизначений", позиція залишається незаповненою. У даній роботі в прикладах незаповнені або невизначені позиції індикатора означаються символом " # ".
Значенням кожного індикатора є цифра від 0 до 9. (Хоч правилами допускаються букви, вони використовуються рідко.) Навіть, якщо два індикатори разом можуть здаватися двозначним числом, насправді вони є двома окремими цифрами. У наведеному нижче прикладі перші три цифри є міткою (245 визначає поле заголовка), дві наступні цифри (1 і 4) є значеннями індикаторів. "1 - "перший індикатор; "4 - "другий індикатор.
24514 $a The waste lands / $c adapted from Stephen King.
Значення 1 першого індикатора в полі заголовка вказує, що в даному каталозі має бути окремий

 
 

Цікаве

Загрузка...