WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → SWIFT – міжбанківська організація валютних і фінансових розрахунків по телексу - Реферат

SWIFT – міжбанківська організація валютних і фінансових розрахунків по телексу - Реферат


Реферат
на тему:
SWIFT - міжбанківська організація валютних і фінансових розрахунків по телексу
Міжнародна міжбанківська організація валютних і фінансових розрахунків по телексу - SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications) - одна з найбільших у світі систем банківських повідомлень. Мета її створення - забезпечення всім учасникам доступу до цілодобової високошвидкісної мережі передачі банківської інформації в стандартній формі за високого ступеня контролю і захисту від несанкціонованого доступу.
Акціонерне товариство SWIFT засноване в Брюсселі 1973 р. групою європейських і північноамериканських банків, знаходиться під юрисдикцією права Бельгії і належить банкам - членам товариства. Штаб-квартира розміщена в Бельгії (Ла-Юльп). Першими членами SWIFT стали 239 банків із 15 країн. У даний час до неї входять 2231 банк із 106 країн (усього 3986 клієнтів).
Висока надійність системи, підтримка провідних банків світу, стабільна продуктивність, високий рівень стандартизації зумовили незмінний ріст її популярності. Як свідчать дані (рис. 1), з моменту утворення системи кількість зареєстрованих членів зросла з 239 у 1973 р. до 1432 у 1990 р. (майже в шість разів), а учасників - із 670 у 1977 р. до 1190 у 1990 р. (на 56 %). У середньому темпи росту зареєстрованих членів склали за десятиліття (1980-1990 рр.) 3-4 %, а учасників - 2-3 %. Перші десять років існування стали періодом загального визнання. За цей час число учасників і членів виросло в п'ять і два рази, відповідно.
Членами системи можуть бути тільки центральні контори банків, відділення і філії - тільки учасниками. Різниця у тому, що члени можуть брати участь у Вищих зборах товариства, а учасники цього права позбавлені.
Менш динамічно йшов процес підключення користувачів до програмних комплексів (рис.2.) З 1977 по 1990 р. число залучених членів зросло з 853 до 1258 (на 47 %), а учасників - із 633 до 997 (58 %).
Рис. 1. Графік динаміки реєстрації у системі SWIFT
Рис. 2. Графік динаміки підключення до SWIFT
Середньорічні темпи підключення склали 1-2 %. Таке становище пояснюється дорожнечею устаткування, необхідністю навчання персоналу, тривалістю перебудови структури роботи банківських установ під вимоги SWIFT.
Процес розвитку системи йшов у "глибину" і "ширину". Це означає, що з одного боку відбувалась деяка універсалізація, впровадження в найрізноманітніші сфери банківської активності, а з іншого - експансія в географічному аспекті (на ринки країн Східної Європи та АТР). Так, у 1995 р. перше місце за активністю належало країнам Європи, Ближнього Сходу та Африки (рис. 3). Значно слабше проявили себе держави американського континенту. На них прийшлося лише близько 20 % сумарної кількості перекладів і повідомлень.
Рис. 3. Графік діяльності SWIFT
Причину можна пояснити сильними позиціями вітчизняних систем (Chips, Fedwire). Досить значною є частка азіатсько-тихоокеанського регіону, що продовжує зростати (15 %).
Бурхливий розвиток східно-азіатських фінансових ринків, торгова експансія "нових індустріальних країн" безумовно викликали зростання платіжного обороту всередині регіону із зовнішнім світом. Така тенденція проявилася в тому, що в 1993 р. на частку АТР прийшлося 20 % обороту SWIFT за операціями із цінними паперами проти 16 % країн Північної і Південної Америки.
Таким чином, вищенаведені цифри переконують нас у популярності даної системи та в тому, що вищий менеджмент налаштований на зміни. Необхідно підкреслити, що SWIFT знаходиться у приватній власності, що дозволяє достатньо оперативно приймати рішення. Вищим органом товариства є Вищі збори членів товариства, які проводяться чотири рази на рік, органом керування - Рада керуючих (її ще називають Міжнародною радою директорів). Квота кожної країни в ньому визначається залежно від обсягу операцій банків - членів товариства. Кожна країна або їхня група, на частку якої припадає не менше 1,5 % усіх повідомлень, що передаються системою, одержує право висунути одного представника до Ради управляючих, а з часткою понад 6 % - двох представників. Міжнародна рада директорів управляє діяльністю SWIFT та встановлює правила роботи, визначає графіки обробки, механізм членства, розмір внесків, є фундатором "всесвітнього стандарту платежів", стверджує угоди про членство.
Переваги SWIFT стали настільки очевидними для банків, що аналогічні системи (Лондонська автоматична платіжна система розрахункових палат Chaps, французька Sagitaire, Нью-Йоркська Chips) створили систему автоматичного перекладу стандартів SWIFT у власні стандарти.
Для SWIFT якісне обслуговування клієнтів означає цілісність, приватність, точність, підконтрольність та стабільність. Для того, щоб досягти інтегральної надійності мережі, програмне забезпечення, устаткування, робочі приміщення, персонал мають відповідати певним стандартам. Гарантувати надійність мережі доручено Генеральній інспекції, до обов'язків якої входить перевірка діяльності всієї компанії, її підрозділів. Крім того, практикуються регулярні перевірки і ревізії з залученням незалежних аудиторів.
Система SWIFT у своєму розвитку пройшла досить тривалий шлях. На цьому шляху відбулося значне корегування політики товариства, вироблення нових методів і прийомів спілкування з клієнтурою, удосконалення технічного устрою мережі. Проте, як і вчора, так і сьогодні перед Радою управляючих стоять три основні питання:
- як залишитися конкурентоздатними в умовах швидко мінливого середовища?
- як перебороти існуючі недоліки?
- як підсилити наявні переваги?
Проблеми і перспективи розвитку мережі залежать від того, наскільки новаторським і успішним виявиться підхід менеджменту до

 
 

Цікаве

Загрузка...