WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Програми розпізнавання мови. Створення списку ілюстрацій - Контрольна робота

Програми розпізнавання мови. Створення списку ілюстрацій - Контрольна робота


Контрольна робота з інформатики
Програми розпізнавання мови. Створення списку ілюстрацій
1. Програми розпізнавання мови
Подальше поширення і поглиблення використання різних інформаційних систем приводить до необхідності надання користувачу максимальних зручностей при роботі з ЕОМ у режимі діалогу. Тенденція удосконалювання комунікаційного інтерфейсу веде до спрощення діалогу користувача з ЕОМ. В останні роки розробці зручного інтерфейсу приділяється пильна увага з боку ведучих виробників програмних продуктів. Звичним стандартом стали многооконные системи, оснащені візуальними засобами керування відповідно до принципів GUI (Graphical Users Interface). Керування інформаційними системами більше не вимагає пошуку потрібної клавіші на клавіатурі. Усе здійснюється наочно, і користувач бачить результати своїх дій на моніторі комп'ютера, у будь-який момент він може звернутися до системи допомоги, що стала невід'ємним компонентом будь-якої інформаційної структури.
Огляд програм розпізнавання мови:
Були випробувані чотири лідируючих продукти - Dragon NaturallySpeaking Preferred, IBM ViaVoice 98 Executive Edition, Lernout & Hauspie Voice Xpress Professional і Philips FreeSpeech 98.
Усі пакети були установлени на комп'ютері Pentium II-266 з оперативною пам'яттю 128 Мбайт і звуковою платою Sound Blaster. З кожним пакетом було проведено експерименти по диктуванню тексту в основному екрані (звичайном варіанті Windows WordPad), а також у середовищі текстового процесора, електронної таблиці і поштової програми. Серед тестових документів був діловий лист, що містив багато виділень жирним шрифтом, центрованих абзаців і незвичайних слів, а також URL і таблицю, були прості електронні листи і вірші.
У цілому допустившей найменше число помилок і одночасно найпростіший у використанні виявилася програма Dragon NaturallySpeaking Preferred, хоча і з нею було достатнє незручно працювати в електронних таблицях і керувати переміщеннями по екрану. Однак у кожного з розглянутих пакетів є і сильні, і слабкі сторони. От як вони співвідносяться по основних параметрах.
Первинне навчання. В описах усіх пакетів затверджується, що їх досить установити, зачитати вголос кілька пропозицій - і можна приступати до диктування добре поставленим голосом. Допускаю, що це так, але результати будуть набагато краще, якщо витратити від 10 до 50 хв на навчання програми особливостям свого голосу. Відповідна процедура складається в зачитанні серії тестових фрагментів; вона стомлююча, але виконується всього один раз. У цілому найменш обтяжним виявилося навчання Dragon.
Спочатку треба виконатинавчання по тестах. Далі потрібно дати системам розпізнавання слова, що отсутствовали в їхньому убудованому словнику (обсягом від 30 до 64 тис. слів). Створювати додатковий словник треба у всіх розглянутих пакетах, але Dragon NaturallySpeaking краще усіх розпізнавав, як пишеться нове чи незвичайне слово. У загальному і цілому, чим більше ви навчаєте програму і працюєте з нею, тим точніше вона вас розуміє.
Диктування. Усі чотири пакети розраховані в першу чергу на те, щоб забезпечити введення в документ ніяк не оформленого потоку тексту. З цією задачею краще усіх справляється Dragon. Він єдиний з усіх досяг заявленої безпомилковості розпізнавання - 95%. Але безпомилковість 95% означає, що кожне двадцяте слово інтерпретується неправильно, а виправлення вимагає часу. У IBM ViaVoice 98, Philips FreeSpeech 98 і L&H Voice Xpress Pro точність розпізнавання була близько 90%.
Підтримка інших програм. Усі чотири пакети забезпечують диктування безпосередньо у вікні будь-якої програми, що працює з текстами, зокрема Microsoft Word, Excel і таких популярних поштових клієнтів, як Outlook Express і Netscape Messenger. Правда, на комп'ютерах щодо старих моделей обробка вимовлених слів може відбуватися з затримкою.
Команди і керування. Мона не тільки диктувати програмам, але і давати їм інструкції - відкрити той чи інший файл, надрукувати ту чи іншу сторінку, - а крім того, керувати переміщеннями по Робочому столі. Відповідні функції працювали у всіх чотирьох програмах, але не завжди. Деякі команди, наприклад click File (клацнути по пункту File) чи click Save (клацнути по пункту Save) у Word, приходиться повторювати по декілька разів, перш ніж комп'ютер погоджується виконати команду, - особливо при роботі з Philips FreeSpeech 98. Керування Робочим столом найкраще виходило в IBM ViaVoice 98.
Звукова апаратура. Усі програми припускають використання визначених звукових плат - включаючи, утім, такі популярні марки, як Sound Blaster. До трьох з чотирьох пакетів (виключенням є Philips) додається стандартний мікрофон з навушниками. Але щоб домогтися кращих результатів, видимо, має сенс купити більш високоякісний мікрофон із шумозаглушенням.
Dragon NaturallySpeaking Preferred.
Достоїнства: найвища безпомилковість розпізнавання, простота використання.
Недоліки: незручне введення чисел, посереднє керування екраном.
Єдина програма, що наблизилася до того, щоб виконати рекламні обіцянки, - 160-доларова Dragon NaturallySpeaking Preferred - добре вводить текст і дозволяє легко переключатися між диктуванням, виправленням і форматуванням.
Пакет компанії Dragon набагато перевершив інші в розпізнаванні тексту ділового листа, дивно точно записавши такі складні імена власні, як О'кееffе, Bernardo і Peterborough. У цілому він дуже близько підійшов до досягнення заявленої безпомилковості розпізнавання - 95%.
Коли Dragon усе-таки припускається помилки, ви можете ввійти в режим виправлення, просто сказавши "delete that" (видалити) чи "scratch that" (викреслити), а потім повторити чи слово словосполучення правильне. Форматувати текст також дуже просто: ви виділяєте текст і вимовляєте слова типу "set font Arial 24" (установити шрифт Arial кегля 24), "center that" (центрувати) чи "bold that" (виділити жирним шрифтом). Але от набір команд переміщення і виправлення в Dragon, як і в інших трьох пакетах, складний. Результат диктування було набагато швидше і простіше поправити за допомогою миші і клавіатури.
З Dragon можна працювати двома способами: по-перше, пакет дозволяє диктувати у своєму текстовому вікні (отриманий документ потім вставляється в потрібну програму), по-друге, він містить убудовані утиліти, що забезпечують уведення безпосередньо у вікні текстового процесора, поштової програми, електронної таблиці. Що простіше, залежить від ваших особистих переваг і від використовуваної вами програми.

 
 

Цікаве

Загрузка...