WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Евакуація і мобілізація Вінничини в роки Великої Вітчизняної війни - Курсова робота

Евакуація і мобілізація Вінничини в роки Великої Вітчизняної війни - Курсова робота

Вступ

У нескінченному плині історії тільки час відокремлює головне від другорядного, дріб'язкового, загальнолюдське від особистого. Для учасників і сучасників другої світової, складовою частиною якої була Велика Вітчизняна війна, головним стало все – страх смерті, благородний гнів, лихоліття тяжких випробувань і безмежна радість перемоги. Для українського народу війна розпочалася значно раніше Великої Вітчизняної – ще з вересня 1939 року. Двічі прокотилася вона вогненим смерчем Україною. Блискавкою пронизала серця і долі, опалила кожну сім'ю та оселю, кожне життя. Її правда ніколи не полишить нас. Саме тому війна й досі не закінчилася для багатьох. Для фронтовиків вона – у спогадах, ранах і нагородах, які дотепер знаходять своїх героїв. Для вдів, матерів, дітей, усіх тих, хто не дочекався рідних з далеких фронтів, вона у скорботі й надії дізнатися про місце їхньої:загибелі і поховання.

Для всіх нас війна – вічно у незгасимій пам'яті.

Понад 40 місяців – з червня 1941 по жовтень 1944 року – палахкотіла на українській землі Велика Вітчизняна, лилася кров, плюндрувалися матеріальні й культурні цінності, духовні надбання народу. На бій ішли мобілізовані добровольці, чоловіки й жінки, робітники й селяни, комуністи та безпартійні, атеїсти і віруючі. На захист рідної землі стали всі, навіть діти "ворогів народу", молодь, якій судилося дивом вижити в голодному 1933 році, в'язні сталінських таборів.

Архівні документи свідчать, що мобілізовані прагнули якнайшвидше потрапити на фронт. Вони відмовлялися проходити медичну комісію і рвалися в бій. Колгоспник Максим Сандул із с. Підлісіївки Ямпільського району у своєму виступі на мітингу заявив: "У моїй сім'ї 7 чоловік. Щоб їх захистити від німецько-фашистських загарбників, я йду до Червоної Армії і вимагаю негайної відправки на фронт"...

1.Мобілізація сил трудящих на відсіч ворогові

22 червня 1941 року мирну працю радянських людей перервав віроломний напад на нашу Батьківщину фашистської Німеччини. Розгорнулася небувала за своїми масштабами битва між ударними силами імперіалізму і першою в світі соціалістичною державою.

"В цій війні, – говориться у постанові ЦК КПРС "Про 30-річчя Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 років", – вирішувалася доля першої в світі соціалістичної держави, майбутнє світової цивілізації, прогресу і демократії".

Організатором і натхненником самовідданої боротьби радянського народу проти німецько-фашистських загарбників, справжнім творцем Перемоги стала ленінська Комуністична партія. "Центральний Комітет партії був бойовим штабом, який здійснював повсякденне політичне і стратегічне керівництво країною і Збройними Силами, координував зусилля фронту і тилу, організовував і спрямовував масовий партизанський рух і діяльність нашого підпілля в тилу ворога", – підкреслює член Політбюро ЦК КПРС, міністр оборони СРСР, Маршал Радянського Союзу Д.Ф. Установ.

Спираючись на ленінське вчення про захист соціалістичної Вітчизни, Центральний Комітет партії і Радянський уряд розробили бойову програму мобілізації всіх сил країни на розгром ворога.

В директиві від 29 червня 1941 року партійним і радянським організаціям прифронтових областей РНК СРСР і ЦК ВКП(б) показали всю складність і небезпечність становища, яке створилося на початку війни, закликали комуністів, всіх трудящих покінчити з благодушністю, безтурботністю, настроями мирного часу, ще тісніше згуртуватися навколо партії, перетворити країну в єдиний бойовий табір. Ці положення містилися і були розвинуті у промові голови

Державного Комітету Оборони й. В. Сталіна від 3 липня 1941 року, в наступних рішеннях партії і уряду.

Величезне мобілізуюче значення мали лозунги партії: "Все для фронту, все для перемоги!", "Всі сили на розгром ворога!" Вони стали непорушним законом життя і діяльності радянського народу.

На заклик партії разом з усіма трудящими країни до смертельного двобою з фашистськими ордами став і волелюбний український народ, очолюваний Центральним Комітетом КП(б) У. Самовіддану й героїчну боротьбу трудящих Вінницької області очолила обласна партійна організація. На початку війни вона налічувала в своєму складі понад 20 тисяч комуністів, об'єднаних у 1629 первинних партійних організаціях, 123 кандидатських і партійно-комсомольських групах.

Керуючись вказівками ЦК ВКП(б), при безпосередній допомозі ЦК КП(б) У обком, міськкоми і райкоми партії всю партійно-політичну роботу в масах підпорядковували єдиній меті – мобілізації всіх сил на боротьбу з ворогом, збереженню народного добра.

Інформація про хід мобілізації в Крижопільському районі

30 червня 1941 р.

1. С получением телеграммы о мобилизации 22. 19 [41] [г.] к 24 часам были вручены пакеты всем мобисполнителям. К 5 часам 23. VI. повестками были оповещены все военнообязанные, подлежащие мобилизации. Оповещение произведено четко и никаких ненормальностей не было.

2. Сборный и приемосдаточные пункты работу начали 23. VI. [в] 9.00 часов, никаких перебоев не было. Аппарат пунктов был укомплектован полностью и работал без перебоев. Явка на пункты людей была организована удовлетворительно, случаев уклонения от явки не было...

3. Подали заявления о добровольном вступлении в ряды Красной Армии 10 человек, из них: коммунистов – 2, комсомольцев – 4, женщин – 3.

4. Все Наряды на людей, гужевой и автотранспорт выполнены полностью.

5. Райсобесом в первый день мобилизации было объявлено в районной газете о порядке выплаты райотделом социального обеспечения госпособия семьям призванных по мобилизации в РККА. Создана районная комиссия по назначению госпособий семьям мобилизованных. 27 сельсоветов подали списки для назначения госпособий семьям ушедших в армию. Выдано единовременной помощи призванным по мобилизации в РККА 53 человек-1220 руб.

На сборном пункте было налажено обслуживание мобилизованных ларьками, [имеются] в достаточном количестве продукты, табак, спички, безалкогольные напитки и прочее.

Кинопередвижкой демонстрировалась кинокартина "Линия Маннергейма". Было организовано художественное выступление артистов театра им. Гоголя.

Пункт был обеспечен литературой и лучшими агитаторами.

С 26 июня в районе организован батальон по истреблению вражеских парашютистов и диверсантов в количестве 215 человек, в том числе коммунистов – 86, комсомольцев – 28.

Кроме того, во всех селах организованы группы, в которые входят 350 человек активистов села. Организовано круглосуточное дежурство одного взвода, который находился на казарменном положении.

Заведующий военным отделом

Крыжопольского РК КП (б) У [підпис]

Інформація про хід мобілізації в Немирівському районі

1 липня 1941 р.

С получением телеграммы о мобилизации 22 июня, в 17 часов, Немировский райком КП/б/У развернул подготовительную работу в соответствии с планом райкома.

Согласно плану районного комитета партии, составленному и откорректированному, на 1. VII 1941 г. в райком партии были вызваны политуполномоченные, они же были нарочными по доставке приказов о мобилизации в сельсоветы.

В райкоме партии было проведено краткое совещание о задачах отмобилизования района (оповещение, доставка лошадей, повозок, упряжи), все политуполномоченные отбыли в назначенные села своевременно.

Почти все колхозы досрочно доставили на сгоносдаточные пункты повозки, упряжь, фураж и лошадей. Лошадей хорошей упитанности сдано в РККА 250 штук, возов – 40, упряжи – 30 комплектов.

План по поставке автопарка не выполнен на 10 автомашин, из плана 73 автомашины поставлено 63, недовыполнение идет за счет автоотряда, у которого 10 автомашин работает на стройке №10, в соответствии с указанием областных организаций эти машины оставлены на спецстройке, наличие машин в автоотряде не дает возможности вместо этих 10 машин поставить другие из-за отсутствия резины, аккумуляторов, а, также неоконченного ремонта.

Отмобилизование людей прошло хорошо. Большинство сельсоветов со своими людьми прибыли на сборно-сдаточные пункты раньше установленного срока.

На сборно-сдаточном пункте хорошо была поставлена массово-политическая работа среди мобилизуемых, мобилизуемые поддерживали исключительную организованность. Семьи, провожающие, как правило, были выдержаны, посылая то и дело проклятия по адресу фашистских головорезов. Всякий раз по отправке мобилизуемых и провожающих райком партии проводил митинги с уходящими в РККА и провожающими.

За первые 8 дней мобилизации поступило в райком КП/б/У и райвоенкомат заявлений о добровольном зачислении в РККА от 8 коммунистов, 38 комсомольцев, в том числе 21 женщина и 12 беспартийных [из] колхозной молодежи. Массовую работу по вербовке добровольцев продолжаем.

Мобнаряды на рабочую силу, подводы колхозами выполняются, как-то: на охрану линий связи, по приведению дорог в надлежащий вид и пригодность для движения транспорта.

По линии собеса принимаются списки, и приступила к работе комиссия, уже утверждено пособие для 157 семейств.

Секретарь Немировского РК КП(б) У [підпис]

Першого ж дня війни обком партії прийняв постанову "Про завдання парторганізацій на час мобілізації", в якій говорилося, що "...в цей виключно відповідальний час найпочеснішим обов'язком партійних організацій і кожного комуніста, зокрема, повинна бути боротьба за цілковите виконання завдань, поставлених Радянським урядом"2/. Були накреслені конкретні заходи до проведення мобілізації людей, транспорту, розгортання будівництва оборонних споруд, переведення на воєнний лад підприємств, МТС, радгоспів і колгоспів.

З постанови бюро обкому КП(б) У про завдання парторганізацій на час мобілізації


 
 

Цікаве

Загрузка...