WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Друга світова війна: бойові дії та опірний рух - Курсова робота

Друга світова війна: бойові дії та опірний рух - Курсова робота

Кожна з країн, у визволенні якої брала участь Червона Армія, відзначалася своєрідністю політичного становища. Для Югославії характерним був широкий розвиток масової збройної боротьби з гітлерівськими загарбниками та їхніми поплічниками. Народно-визвольна армія Югославії – 400 тис бійців. Наприкінці 1944 розроблено план спільних дій військ 3-го Українського Фронту і підрозділів НВАЮ.

Під час штурму столиці частини увійшли до міста першими. Югославські частини самостійно очистили територію Югославії від німців.

Важкі випробування випали на долю 2-го Українського фронту, який ступив на територію Угорщини. Уряд Угорщини на чолі з диктатором Хорті намагався знайти порозуміння з країнами Антигітлерівської коаліції. Переговори про вихід Угорщини з війни були успішним. Та коли про це стало відомо німецькому командуванню, воно окупувало Угорщину, заарештувало Хорті та посадило нового лідера угорських фашистів Ф. Салаші. У результаті цих подій Угорщина залишилась єдиним союзником Німеччини, що воював до кінця війни. Війська вермахту за активної підтримки угорської армії чинили запеклий опір. Окремі частин 2-го Українського фронту потрапили в оточення. Війська втомились, відірвались від баз, зазнавали важких втрат у затяжних боях. Дві спроби оволодіти Будапештом виявилися невдалими. Ставало зрозумілим, що силами одного фронту завдання виконати не вдасться.

У другій половині листопада, форсувавши Дунай, на територію Угорщини з Югославії увійшли війська 3-го Українського фронту, фронти з'єднались, оточивши німецько-фашистське угруповання та угорські війська в районі Будапешта. Боротьба за місто, не припиняючись ні на день, тривала до середини лютого 1945 р., після чого не менш кровопролитна битва відбулася в районі озера Балатон, де німецьке командування організувало останній значний наступ проти Червоної Армії. Лише на початку квітня бої на території Угорщини закінчилися. Після цього радянські війська вступили на територію Австрії і звільнили Відень.

Восени 1944 р. Червона Армія надала допомогу народному антифашистському повстанню в Словаччині, хоча воно зазнало поразки, Тут, у Карпатах, разом з радянськими солдатами за свою батьківщину билися чехословацькі солдати. Було визволено закарпатські землі України і частину районів Словаччини. Остаточно Чехословаччину було звільнено в травні 1945 р. Успішні наступальні дії радянських військ у Східній Європі сприяли звільненню Албанії та Греції, де партизанські армії завдали поразки ворогу.

Визвольна місія Червоної Армії в Європі

Країни

Дата проведення

Назва

Румунія

27 березня-5 жовтня 1944

Ясько-Кишинівська

Болгарія

8-28 вересня 1944

Ясько-Кишинівська

Югославія

22 вересня-25 грудня 1944

Белградська

Польша

17 липня 1944 - 8 травня 1945

Львівсько-Сандомирська, Варшавська, Вісло-Одерська, Сілезька, Східно-Пруська.

Чехословаччина

22 серпня 1944-11 травня 1945

Східно-Карпатська, Празька

Угорщина

23 вересня 1944- 4 квітня 1945

Будапештська

Північна частина Норвегії

7-29 жовтня 1944

Мурманська

Східна частина Австрії

3 березня -15 квітня 1945

Віденська

Східна частина Німеччини

12 січня-9 травня 1945

Східно-Пруська, Берлінська

"Вахта на Рейні". Останній німецький наступ на Заході

Розповідь учителя.

У жовтні 1944 р. союзники розпочали операцію, мета якої була прорвати лінію Зігфрида, форсувати Рейн і оволодіти Руром - промисловою базою Німеччини. Проте наступ союзників було зупинено.

Війська союзників, які отримували все необхідне зі США та Англії, були прив'язані до роботи атлантичних комунікацій, які у свою чергу залежали від пропускної здатності портів на Півночі Франції, Бельгії, Голландії. Відступаючи, німецькі війська намагалися максимально зруйнувати портові споруди, комунікації. Єдиний великий порт, який залишився майже неушкодженим, був Антверпен. Він знаходився близько до фронту і був ідеальним з точки зору постачання військ союзників.

А. Гітлер, програючи на всіх фронтах, не залишав надій переломити хід війни на свою користь. Великі сподівання він покладав на суперечності між союзниками. З цією метою німці підготували великий наступ на заході в районі Арден. Метою операції було оточення і захоплення союзників біля Антверпена. Німецьке командування, маючи 39 дивізій роти 89 союзницьких, зосередило їх на відносно вузьких ділянках фронту. наступу німців сприяла погода, що не дозволила союзникам скористатися перевагою в авіації. Танки були забезпечені лише на 100 км, розрахунок прориву фронту базувався на несподіваності захоплення пального зі складів з пальним американської армії. німецьке командування створило спецзагони офіцерів на чолі з О. Скорпені, одягнутих у американську форму, які мали просуватися тилами союзників, поширювати паніку і захоплювати важливі склади.

Німецький наступ розпочався 16 грудня 1944 р. і тривав до 26 грудня. Німці просунулися на 90 км углиб оборони союзників і зупинилися. Були вичерпані резерви, особливо пальне. На початку січня німецькі війська завдали ще одного удару в Ельзасі. Склалась ситуація, за якої ні союзники, ні німецькі війська не могли переломити хід боїв на свій бік.

В. Черчілль звернувся до Й. Сталіна з проханням розпочати наступ радянських військ. 12 січня Червона Армія перейшла в наступ на 1200-кілометровій ділянці фронту (Вісло-Одерська операція). Таким чином, останні сподівання А. Гітлера на перелом у ході війни не виправдалися.

Зрозумівши безперспективність подальшого наступу, Гітлер наказав відвести війська на лінію Зігфрида, а найбільш боєздатні частини були спрямовані на радянсько-німецький фронт у район Будапешта.

Запитання на закріплення.

1. Яка мета німецького наступу в Арденах у грудні 1944 р.?

2. Якими були наслідки наступу в Арденах?

3. Чому наступ в Арденах не досяг поставленої мети?

5. Бойові дії на Тихому океані в 1944-1945 рр.

Лютий-вересень 1944

Наступ союзників у центральній та південно-західній частині Тихого океану

Звільнення Маршаллових і Маріанських островів, Нової Ґвінеі. Об'єднання військ генерала Д. Макартура і адмірала Й. Німіца. Розгром основних сил японського флоту. Початок регулярних нальотів американської авіації на Токіо та Японські острови. Наступ віиськ союзників У Центральній і південно-східній частинах Тихого океану

Жовтень-грудень 1944

Початок наступу на основну лінію японської оборони

(ІндонезіяФіліппіни-Курильські острови)

До весни 1945 р. війська союзників звільнили Філіппіни, повністю розгромили японський флот біля о. Лей-те (22 жовтня 1944), перерізали постачання до Японії стратегічних ресурсів і вийшли на підступи до Японії

Березень 1944-травень 1945

Наступ англо-американських і китайських військ у Бірмі

Після тривалих боїв Бірму було звільнено

На початку 1944 р. США встановили свій контроль над Маршаловими островами, а з часом — над Маріанськими островами та Філліпінами. 23 жовтня 1944 р. біля острова Лейте (Філіппіни) відбулася найбільша 2 світової війни морська битва між флотом союзників, японцями. У ній з обох боків брали участь 330 великих кораблів, зокрема 39 авіаносців та 21 лінкор. У результаті чотириденної битви японський флот було розгромлено. Утрати Японії становили 4 авіаносці 3 лінкори та велику кількість менших суден, а також сотні літаків.

До літа 1945 р. японці повністю втратили контроль над Індонезією та частиною Індокитаю. Остаточний розгром Японії вимагав значної підтримки сил з Європи, допомоги США та Англії, а також СРСР.

Запитання та завдання на закріплення.

1. Як розвивались події на радянсько-німецькому фронті в 1944 р.?

2. Як ви вважаєте, вступ радянських військ на територію Східної Європи був визволенням чи окупацією? обґрунтуйте.

3. Складіть розповідь за темою "Відкриття Другого фронту".

4. Як відбувалося визволення Франції?

5. Коли і які союзники Німеччини капітулювали?

Підсумки уроку


 
 

Цікаве

Загрузка...