WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Радянсько-німецькі договори 1939 р. і доля західноукраїнських земель - Реферат

Радянсько-німецькі договори 1939 р. і доля західноукраїнських земель - Реферат

диверсії на комунікаціях ворога, гарнізони, здійснювали рейди на окупованих територіях. "Рейкове війна" - літо-осінь 1942 р. викидали в повітря 117 мостів, пустили під укіс 158 ешелонів.
Крім партизанів, в містах діяло комуністичне і комсомольське підпілля: "Партизанська Іскра" - в с. Кришки на Миколаївщині, "Молода гвардія" в Красно доні підпільна організація в м. Сталіна (Донецьк) на чолі з істориком Метонішим.
В західних областях мало предст. Нац. кошман. Підпілля - Станіславський обком партії (Голубничий), Заболотівський міськом комсомолу (Безкравний) за півропу перестали існувати - не мали підтримки у місцевого населення.
Тут виражений яскраво український самостійницький рух. Перші парт. загони УПА - на Волині - Т.Боровець (Бульбе). Боролася як проти німців, так і проти радянських партизанів - Р. Шухевич - 30-40 тис. (підручник, с.330). УПА вступала в жорстокий конфлікт з польським населенням Волині, Полісся, Холмщини, з польсько. АК, яка праг руна зберегти контроль на д цими землями.
Після вступу на ці території військ Радянської армії, між синами УПА та радянськими військами розгортається відкрита війна, що після визволення цих територій від фашистської окупації переросла у справжню громад. війну в Зх. Україні (підр. с. 317).
Активний партизанський рух, що включав радянський, укр. Самостійницький і польський внесли вагомий вклала у боротьбу проти фашистських окупантів в Україні.
8.Звільнення України від фашистсько-німецької окупації (1943-1944 рр.)
- Коли відбувалася битва під Сталінградом? (липень) 1942 - лютий 1943) Радянські війська перехопили стратегічну ініціативу, і це дано можливість в грудні 1942 р. рад. Військам вступати на територію Ворошиловогр. Обл.. (с. Півнівка Міловського р-ну 18.12.).
В результаті наступальних операцій Під.-Зах.фронту. Південного і Воронезького ф-ту в лютому-березні 1943 р. радянські війська просунулися не 150-230 ми на захід, звільнивши від німців Донбасу м. Харків, але в скорому часі під час контрнаступу німців змушені були полишити ці території.
-Коли відб. Курська битва? (липень-серпень 1943). Контрнаступ під Курським переріс в загальний наступ Радянської Армії за визволення Донбасу, Лівобережної України. Його здійснювали Центральний, Воронезький, Степовий, Під.Західний та Південний фронт, які з жовтня 1943 р. було перейменовано на Білоруський, 1-4 укр. Фронт" (нам.ген. Рокосовський, Конв, Тобунін).
Натиску радянських військ німецька командування змушене було протиставити стратегію оборони, створивши оборонний рубіж під назвою "Східний Ван", що пролягав пар. Дніпро. Гітлер заявив: "Скоріше Дніпро потече назад, ніж руські перейдуть його".
В результаті стрімких переступальних операцій було формовано Дніпро і 6 листопада 1993 р. радянські війська взяли Київ (ген. М.Ватутін). За успішне фортування Дніпра звання Героя РС присвоєно 2438 чол. 65 частин були удостоєні звання Київських. Києву присвоєно "Місто-герой".
З початком 1944 р. починається звільнення Правобережної України. Найбільша операція радян. військ в 1994 - Корсунь-Шевченківська битва("Сталінград на Дніпрі") - січень-лютий. 1944 р. Звільнено Житомир, Кіровоград, Корсунь-Шевченківський, Рівне, Луцьк, Нікополь, Кривий Ріг.
Новий наступ радянських військ - березень-травень 1944 р. одночасно в Криму і на румунському напрямку. Звільнено Миколаїв, Одесу, Тернопіль, Кам'янець-Подільський, Чернівці, Коломию (28.03.44 р.).
В Криму все кримськотатарське населення звинувачене в співробітництві з німцями. За рішенням ДКО виселено в Сер. Азію в травні 1944 р. (майже 240 тис., 86% жінок і дітей). Така ж доля спіткала грецьке, вірменське і болгарське населення.
Влітку 1944 р. становище Німеччини погіршилося 6.06.44 р. - відкрито Другий фронт. Гітлер змушений був відтягнути 60 дивізій, це послабило його сили на нім.-рад. фронті.
Радянські війська провели Льв-Сандомирську наступальну операцію (13 липня - 29 серпня). Станіслав. Львів (27 липня). Дрогобич (6) Самбір (7 серпня), Сандамир (15 серпня) і ввійшли в південні р-ни Польщі. Тут загинуло основна маса дивізії СС "Галичина".
В результаті Східно-Карпатської операції війська 4-го Українського фронту 28 жовтня 1944 р. завершили звільнення військ укр. території від німецької окупації.
9.Боротьба ОУН-УПА проти радянських сил на завершальному етапі війни.
Після вступу радянських частин на територію Західної України тут розгортається кровопролитна боротьба між частинами НКВС та силами УПА. УПА організувала ряд акцій, щоб перешкодити мобілізації. Запобігти депортаціям та репресіям проти греко-католицької церкви. Терор УПА був спрямований проти сил НКВС, членів компартії, працівників радянських орачів влади і тих, хто співпрацював з радянським режимом ("сексотів", "стрибків") 1944 вбити1 М.Ватутін на Волині. НКВС не зупинилось перед віроломством і провокаціями, переодівались в форму УПА. СБ УПА талан засилатиенкаведистів для виявлення прибічників радянської влади і законспірованих чекістів. Все це роз помальовану взаємну ворожнечу, ненависть і непримиримість у суспільстві.
Це була жорстока і кровопролитна боротьба. З боку УПА в ній брало участь 100 тис. чол. (за весь період війни 400 тис. і загинуло в 1994-45-93 тис. бійців УПА).
Оунівці користувалися підтримкою місцевого населення на Західній Україні. Зламати цю силу можна було лише за допомогою масових репресій. Сталін без вагань ішов на них. Було видано розпорядження за яким члени сімей ОУНівців висилалися у віддалені області СРСР. Це був акт політичної сваволі сталінсько-беріївського керівництва, який супроводжував масовими насильствами, над населенням західних областей. (В 1944-51 рр. - більше 200тис. чол.).
10.Внесок українського народу у перемогу над фашистами.
Втрати України в роки війни.
9.05.45 завершилась радянсько-німецьке, а 2.09. - ІІ світова. Український народ вніс у цю перемогу вагомий вклад. Він дав до лав Радянської армії 6 млн. чол.., кожен другий з них загинув на фронтах війни, половина з тих, що залишилися живими - інваліди.
2072 - героїв Радянського Союзу, 32 двічі із 115, І. Котедуб - тричі із 7 млн. Нагород - 2,5 млн. отримали жителі України з 15 фронтів, що діяли в роки радянсько-німецької війни, більше половини очолювались маршалами та генералами - укр..зх.походження. (Малиньский, Тимошенко, Кирпанос, Костенко, Єренашко, Черняховиний та ін.).
Трудовий подвиг працівників тилу.
Україна стратила 1/5 населення: бл. 3 млн. на фронтах і 5,5 млн. в зоні окупації. Знищено, зруйновано понад 700 великих і малих міст, 2,8 тис. сіл. 10 мілн. залишилося без даху над головою.
Промисловість і с/господарство перебували в стані повної розрухи. Знищено понад 16 тис. проп. П-ств. Бл. 28 тичс. Колгоспів.
Грабували: бл. 10 млн. т. зерна, понад 600 тис. т м'яса, бл. 1 млн. т олії, понад 200 тис. т масла 400 тис. т цурку 3,5 млн. і картоплі.
В цих надзвичайно складних умовах розпочалося відбудова 4/2.
Питання для повторення
1. Охарактреизу1вати вплив радянсько-німецького пакту про ненапад на хід підготовки ІІ Світової війни.
2. Дати характеристику планів Гітлера щодо України.
3. Проаналізувати особливості Руху Опору в Україні. Порівняти прояви національного і радянського опору в 1941-43 рр.
4. Назвати найважливіші оборонні бої Червоної Армії 1941 рр. Чим пояснюється її невдомірії на початку війни?
5. Охарактеризуйте адміністративне розчленування України після її окупації німцями.
6. Що являв собою "новий порядок?" Яку мету він переслідував?
7. Розкажіть про становище на фронті в 1943-44 рр.
8. Охарактеризуйте вклад українського народу в розкол нацистської Німеччини та її союзників.
Рекомендована література
1. Коваль М., Кульшицький С. Історія України, с. 314-363
2. Котляр М. Шляхами віків. С. 234-243.
3. Гунчак Т Історія України перша половина ХХ ст.. - с. 221-253.
4. Субтельний О. Україна: історія, с. 55-590.
5. Турчанко О. Історія України - с. 276-330.

 
 

Цікаве

Загрузка...