WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Радянсько-німецькі договори 1939 р. і доля західноукраїнських земель - Реферат

Радянсько-німецькі договори 1939 р. і доля західноукраїнських земель - Реферат

літаках в 2,5 р.), але вона не зможе відбити ворожого удару. Чому?
Непідготовленість. Сталінське керівництво дезорієнтувало населення країни і армію, переконуючи, що в майбутній війні радянські війська вестимуть воєнні дії "на ворожій території" "малою кров'ю".
Вже в перший день на аеродромах було знищено 12000 літаків. Війська втратили прикриття з повітря. 28 червня німці захопили Мінськ і продовжували наступ на Москву.
В Україні головного удару зазнали війська КОВО. 23-29 червня - найбільша танкова битва початкового періоду війни (2 тис. танків). До 30 червня просунулися до 200 км, захопивши Дрогобич, Львів, Луцьк, Рівне, Ковель, Здолбунів.
В перший боях виявили виняткову мужність та героїзм бійці прикордонних застав: Рава-Руська загін, Володимир-Волинський (Лонатін, Герой РС). Перемилоський загін.
На південних кордонах (Коломия, Станіслав, Тернопіль) наступали угорські частини, одночасно форсували р. Прут румунські армії, на 60 км до Могильова-Подільського.
30.06.1941 р. коли німецькі війська зайняли Львів, ОУНб проголосила відновити Української державності та про формування Тимчасового уряду на чолі з Я.Стецько. Для німців це було несподіванкою. З наказу політ. Керівництва Берліна 9.07. С.Бандеру, Я.Стецько і все правління було заарештоване, відправлені в концтабір Заксенхаузен. Українські бійці опинилися перед обличчям двох ворогів. (підручник с. Зог.-303).
В Москві створено ДКО (Й.Сталін), який керував мобілізацією, евакуацією. Встановив воєнний стан на Україні. НКВС чимала масові розправи і вбивства раніше засуджених в першій тижні - до 40 тис. чол.. - Дрогобич, Станіслав, Самбір, Луцьк, Рівне).
Мобілізація - з України де 3 місяці 2,5 млн. чол.; 2 млн. працювало на будівництві оборонних споруд. Евакуація заводів, фабрик, науково-культурних установ в віддалені райони СРСР - перебудовувалися на воєнний еод.
Те, що не можна було вивезти підлягало знищенню.
5.Оборонні бої в Україні в першому періоді війн.
На початок липня 1941 р. німецьким військам вдалося прорватися в район Житомира - Бердичева і розгорнути наступ на Київ. Перебуваючи в винятково складних умовах, радянські солдати і офіцери чинили запеклий опір загарбникам. Із записів воєнних щоденників німців: "Ми змушені визнати, що червона Армія є дуже серйозним противником, а у що вона перетворилася б, маючи ще кілька років для навчання мирних умовах, кожен здатний уявити собі сам". Але становище було важке. Не вистачало навіть гвинтівок. Сотні-тисячі рад. солдат Сталін використовував як гарматне м'ясо проти німецької техніки. До середини липня. Пд. Зх. фронт і втратив 2648 танків з 4200, залишилося всього 240 літаків. Останні тисяч солдатів загинули або опинилися в полоні (підручник, с. 285.)
Червона Армія тримала оборону Києва 73 дні (7 липня -26 вересня). Радянські війська в цьому районі опинилися під загрозою оточення. Але Ставка заборонена відступ. Тимчасом німці почали оточувати залишки радянських з'єднань. В цих боях загинув командуючий фронтом ген. Кирпона, член Військради Буришстенко, нач. штабу Тупіков. В оточення потрапило 4 армії (650 тис.). Лише 17 вересня, коли кільце оточення замкнулося, Ставка дала наказ радянським частинам полишити Київ.
Важке становище склалося і на Південному фронті. 4.08.-16.10.41 тривала оборона м. Одеси (командував ген. Петров). Вересень-жовтень 1941 - Донбаська операція, яка закінчилась захопленням німцями 25.10. Харкова і під. зх. частини Донбасу.
В кінці вересня німці вийшли до Переможного перешийку і розпочали наступ на Крим, Оборона Севастополя (30.10.41-1.07.42) скувала сили ворога. Восени 1941 р. майже вся територія України була захоплена німцями.
В грудні 1941 р. Червона Армія одержала перемогу під Москвою, яка розвіяла міф про непереможність німецької армії. Сталін вважав, що можна починати контрнаступ на всьому фронті, але "великий стратег" помилився. Ця помилка коштувала сотні тисяч людських життів. Червона Армія потерпіла поразку в районі Харкова і в Криму. Під Харковом в полог 240 тис. чол. До кінця липня 1942 р. всю територію України було окуповано німецько-фашистським військом. Тим часом, перший період радянсько-німецької війни закінчився поразкою радянських військ у Україні та її окупацією.
6. Фашистський окупаційний режим.
Захопивши Україну, німці перш за все знищити її цілісність. Вони поділили українські землі на 4 частини, підпорядкувавши їх різним державам і різним адміністративним органам.
В серпні 1941 р. було утворено "Рейхскалісаріст Украєно" на чолі з Е.Кохан: "Мене знають як жорстокого собаку. Саме тому мене призначено рейхскомісаром України. Наше завдання полягає у висмоктуванні з України всіх товарів, які лише можна захопити, без огляду на почуття власність українців. Панове, я чекаю від вас найсуворішого ставлення до місцевого населення".
2.Зх.укр. землі (Львів, Дрогобич, Станіслав, Тернопіль) на правах окремого "дистрикту Галичина" включено до складу генерал-губернатора, створеного на території окупованої Польщі.
3."Трансністрія" - до Румунії відійшли Чернівецька, Їзмаїльська, Одеська, деякі р-ни Вінничини, Миколаївщини Херсонщини.
4.З Чернігівської, Сумської Харківської та Луганської обл. утв. "прифронтову зону" (с. 294) .
5.Закарпаття ще з 1939 р. залишалось в складі Угорщини.
Відповідно до плану "Ост" (1940р.) розраховану на 30 р. і побудовану на "теорії расової виняткової німців", передбачалося встановлення "нового порядку". Ним передбачалося нищити місцевого населення для звільнення цих земель для німецьких колоністів, лише частину населення мали депортувати на примусові роботи в Німеччину.
Пограбування почалось у перших днів окупації: вивозилось устаткування фабрик і заводів, сировина, матеріали, с/г продукція, укр.. чорнозем., 1млн. фруктових дерев. Вивезено 2,4 млн. молодих людей.
Культурні цінності і- 40 тис. найкращих творів мистецтва, історичних пам'яток.
Встановлення новогопорядку супроводжував масовими репресіями і винищенням населення: восени 1941 р. - 800 тис. євр. населення" України - 50 гетто і 180 концтаборів. Відбулося масове знищення військовополонених укр. Німці вважали себе за кордичну" расу: "Тільки для німців" - 1,3 млн.).
Окупаційна власті спиралися на різноманітні караючі органи - державну таємну поліцію (гестапо), озброєні національно-соціалістичні партії Німеччини (СС) службу безпеки (СД). Крім окупаційних воєнних і цивільної адміністрації на законних територіях встановлено допоміжна адміністрація. З представників місцевого населення: бургомістри в містах, голови в районах, старости в селах, допоміжна поліція ("коболараціонізм" - співробітництво певних представників українства з окупаційною владою). Найбільш сумнозвісна форма співпраці - служба охоронців в концтаборах.
Але колобороціонізм не носив масового характеру серед населення України. Деякий час з німцями співробітничала ОУН, яка ще в 1940 р. створила "Легіон українських націоналістів: ""Нахтіоль" та "Роланд", але пізніше німці їх розформували.
Навесні 1940 р. було утв. УЦК в Кракові - В.Кубійович, який займався забезпеченням соціальних потреб укр.. населення й не носив політ. х-ку. З ініціативи УЦК в 1943 р. ств. дивізія СС "Галичина" (13 тис. галичан). Крім див. СС, нім. формували 220 тис. чол. А в ряд. Армії - 2 млн. укр.. і сотні тисяч в тилу.
7.Антифашистський рух в Україні вимагав:
- радянське комуністичне підпілля та партизанський рух;
- український самостійницький підпільний та партизанський рух;
- польський рух опору.
Польське підпілля. Найбільші центри - м. Рівне і Львів - 2150 чол. Їхнє завдання повернення зх. укр. земель до складу відновленої Польської держави.
Радянське підпілля. Основною базою рад. пер. руху стали недобиті німцями рештки регулярних частин. 30.05.1942 р. утв. УШПР (Т.Строкач). Всього на тер. УРСР діяло понад 60 партизанських з'єднань, бл. 2. тис. загонів та груп. Найбільші С.Ковпака, О.Сабурова, О.Федорова, Я.Мельника, М.Наумова, О.Попудренка та ін. Влаштовували

 
 

Цікаве

Загрузка...