WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Історія Франції - Курсова робота

Історія Франції - Курсова робота

Така переміна дипломатичного фронту зі сторони Англії привела Фрідріха-Вільгельма ІІІ в стан повної розгубленості. Він кинувся за допомогою до Олександра. Цар пообіцяв її у випадку війни Прусії з Наполеоном [9, 367].

До того ж смерть Фокса в вересні 1806 року прискорила розрив мирних переговорів з Англією. В цьому ж вересні Пруський король передав Наполеону ультиматум вимагаючи очищення німецької території. Так виникла нова четверта коаліція, головними учасниками якої були Англія, Росія, Прусія.

Після перемоги Фрідріха ІІ в ХVIII столітті пруська армія рахувалась однією з найсильніших в Європі і керівники нової коаліції покладали на неї великі надії. Однак, Наполеон з властивою йому швидкістю, рішучістю і сміливістю вирушив і на цього противника.25 вересня 1806 року він виїхав з імператорського замку в Сон-Клу і 3 жовтня прибув в армію. Вже 14 жовтня в один і той же день під Єною, де керував сам Наполеоні під Ауреренатом, де керував один з його кращих маршалів Даву, пройшли два зіткнення в яких пруси були розбиті.27 жовтня французи вступили в Берлін.7 листопада здалася остання велика пруська армія генерала Блюхера. Одна за іншою без жодного опору здавалися пруські фортеці, що вважалися неприступними. Не зайнятою французами залишилась лише невелика частина Східної Прусії, яку вдалося втримати лише завдяки російським військам. "Наполеон подув і Прусія зникла", писав Генріх Гейне [11, 132].

Аустерліц і Єна кампанії 1805-1806 рр. Були безсумнівним свідчення чудового військового обдарування Наполеона. Але одним із блискучих військових талантів Наполеона була його велика армія. "Велика армія" користувалася перевагами нового способу ведення війни, який з'явився в світі під час американської війни за незалежність, французьких революційних війн і завдяки самому Наполеону. Наполеонівська армія в 1805-1806 рр. все ще була в основному селянською армією, яка зберегла всю свою ненависть до феодалізму з новим керівним складом, що значною мірою поповнявся з низів. Маршал Мюрат був сином трактирщика, Ней - сином бочкаря, батько маршала Ожера - лакеєм, батько - одного із найбільш прославлених маршалів Ланна був конюхом, а сам він в молодості був малярем, Лефер почав військову службу як простий солдат, а інший маршал, Віктор був барабанщиком. Наполеонівські війни набрали все більш загарбницький характер, агресивний характер, і наслідки цього невдовзі були очевидні. Але на полях Єни і Аустерліца зіткнулися армії кріпосних монархій, засновані на паличній муштрі з армією країни, де феодалізм був повністю знищений [13, 186].

Після осінніх перемог 1806 р. Наполеона чекала важкі випробування. Мирні переговори з Росією були перервані і російська армія продовжувала свої бойові дії. На території польських і східно-пруських земель принципи військової стратегії Наполеона виявились недоречними. Комунікації "великої армії" розтягувалися, постачання її було утрудненим. Закінчити кампанію блискавичним ударом, як звик Наполеон було в таких умовах неможливо. Більше того в зіткненні під Перейсин-Ейлад (лютий 1807 року) Наполеон, хоча він особисто керував боєм, не зумів досягнути перемоги. Однак і російський командир генерал Белісган. Висилаючи в Петербург переможну реляцію дещо помилився. Фактично бій завершився в нічию, але для Наполеона такий результат був рівносильний поразці. До того ж французи зазнали важких втрат. Хоч Наполеон з притаманною йому холодною незворушністю наполягав на тому, що втратам під Ейлау не можна надавати серйозного значення, але цей бій був для нього першою серйозною поразкою [8, 130].

До "великої армії" були підтягнуті резерви, підвізна артилерія, боєприпаси, продукти.14 червня 1807 року під Фрідмендом Наполеону вдалося нанести Белісгану тяжкої поразки. Французька армія стояла біля кордону з Росією. Продовжити війну в цих умовах, при відсутності союзників на континенті було для Росії дуже ризиковано. Але й Наполеон боявся переходити Неман. Обидві сторони з великим завзяттям вступили в мирні переговори.24 червня в Тильзіте відбулася знаменита зустріч Олександра І і Наполеона. Недавні противники обняли один одного.7 липня в Тильзиті був підписаний договір, що оформив російсько-французький союз [14, 222].

Франція отримала повну свободу дій в Західній Європі. Наполеон погрожував зовсім ліквідувати Прусію і тільки після наполягання царя повернув їй частину її володінь на схід від ріки Ельби. Польські землі крім Сілезії були відібрані в Прусії. За союзним договором з Францією Росія повинна була приєднатися до континентальної блокади, примусити до неї Швецію і розірвати з Англією. Наполеон зобов'язався підтримати Росію і проти Швеції і проти Туреччини (хоча твердо вирішив не поступатись Росії Константинополем).

Тильзитський мир викликав велике занепокоєння в Англії, хоча її без діяння в значній мірі допомогло Наполеону одержати перемогу над четвертою коаліцією. Англійська влада боялась, що Франція захопить датський флот.2 вересня 1807 року британська ескадра без оголошення війни бомбардувала Копенгаген, захопила 190 кораблів і багато суден. Дуже швидко після цього Росія оголосила Англії війну [13, 187].

Для Наполеона це приєднання і оголошення війни Англії (31 жовтня 1807 року) мало величезне значення. Розгромивши Австрію і Прусію, Наполеон намагався тепер зламати свого головного супротивника шляхом економічного придушення.21 листопада 1806 року Наполеон підписав в Берліні знаменитий декрет про континентальну блокаду. До того ж в період революційних війн і при консульстві, Франція закривала можливість ввозу товарів в свої межі. Тепер оволодівши значною частиною європейського континенту Наполеон поставив собі за мету закрити для Англії весь європейський ринок.

Англія в свою чергу відповіла контр аргументом. Використовуючи своє панівне становище на морях, вона в свою чергу оголосила Франції економічну війну. "Королівськими указами" 1807 року всім нейтральним країнам заборонялася торгівля з Францією і її союзниками. Кожне судно, що заходило в англійський порт повинно було вносити мито. У відповідь на це Наполеон двома декретами, підписаними в Мілані (23 листопада і 17 грудня 1807 р) попередив, що кожне нейтральне судно, що підкориться цим указам буде розглянуте як англійське з усіма наслідками - воно може бути захоплене у відкритому морі, а у разі заходження у французькі або союзні порти буде атаковано. Ще пізніше 1810 р. Тріамонським декретом для боротьби з ввезенням англійських колоніальних товарів, провозились під виглядом товарів нейтральних країн, Наполеон встановив нечувано високі тарифи на них, щоб закрити європейський ринок не тільки для англійських, але ф для інших колоніальних товарів взагалі. Це була боротьба за світову економічну першість, за колоніальну монополію, за панівне становище на європейському континентів, в Північній Америці і в Індії. Закриваючи французький і єврейський ринок для англійських промислових товарів, Наполеон дія винятково в інтересах французької промислової буржуазії і отримав від цієї політики відразу значну вигоду [8, 134].

Успіх континентальної блокади залежав від того чи буде Європа ф все її узбережжя герметично закрите для англійських товарів. Наполеон сподівався на те, що для Англії буде закритий доступ до Балтійського моря і що вона позбудеться життєво важливих для неї кредитів російсько-пруського і польського експорту (хліба, льону, полотна і корабельного лісу), від поставок якого залежало англійське судно-будівництво. Однак тепер Наполеон вважав розширити свій вплив на Транейський півострів і залишити Англію без португальських і іспанських портів [14, 219].

Блокада взагалі сприяла розвитку французької промисловості, але як не зростала французька економіка вона не могла замінити англійської для європейського населення, і сама ідея перетворення Європи в замкнуте господарство під керівництвом Франції не могла бути втіленою в життя. Це заважало економічному розвиткові не тільки Англії, але й усім європейським країнам. Сама Франція не могла обійтися без англійського судна і шляхом ліцензії, а також просто контрабандна торгівля англійськими товарами продовжувалась.

2.3 Війна з Іспанією і створення п'ятої коаліції

Англія не заключала миру, Австрія готувалась до війни, а Росія була не надійним союзником проти цих країн, оскільки за Тильзитським миром і блокадою були не задоволені російські купці і поміщики. Крім того Росія в цей час воювала з Швецією.27 вересня - 14 жовтня 1808 р. за ініціативою Наполеона проходила його зустріч з Олександром І в Ехурті. Під час переговорів Наполеон домагався виступу Росії проти Австрії у разі нової війни з нею Франції. Але Олександр І не дав чітку згоду, міністр закордонних справ Наполеона Талейран вперше засумнівався у великій удачі і всемогутності французького імператора, він почав вести таємні переговори з російським царем за спиною Наполеона.


 
 

Цікаве

Загрузка...