WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Іcторія Болгарії - Курсова робота

Іcторія Болгарії - Курсова робота

Найдетальніший аналіз витрат по розширенню північноатлантичного пакту був зроблений в середині 1998 р. бюджетною комісією американського конгресу (www.cbo.gov). Він констатував, що розширення значно зменшить витрати США на військову мету, не уточнюючи деталей. Так американським Сенатом практично були ратифіковані договори по приєднанню Польщі, Чехії і Угорщини в 1998 р. без ясного фінансового балансу. Але так були спростовані нечувані прогнози про ціну розширення НАТО.

Прямі витрати на НАТО, які інакше б не були зроблені, якби Болгарія залишилася нейтральною і не приєдналася б до якого-небудь союзу.

По висновку фахівців цивільні витрати нехтує маленька. Другий вид витрат на оборонну мету і складуть близько 10 млн.$ (що дорівнює на близько 0.65% від загального бюджету НАТО за оборонну мету). Третя група витрат не обчислювалися, оскільки, не будучи членом НАТО, будь-яка країна робить їх. Четверта група фінансується із загального бюджету північноатлантичного пакту і практично означає, що, в єстві, вони повинні бути перенесений в графу користі. Або, загалом, витрати Болгарії можуть скласти близько 200 млн. $ за 10 років по переобладнанню за натівськими стандартами. Якщо порівнювати з іншими країнами (Польща, Угорщина і Чехія), то їх витрати опинилися в районі 4-15 млн. $ в рік.

Внески країн членів до загального бюджету НАТО визначається по складній формулі, але приблизно, як база для числень беруть БВП на голову населення. На основі цих обчислень болгарські експерти встановили, що внесок країни до загального бюджету НАТО складе близько 2 мільйона долара, але до них необхідно додати оплату персоналу і підтримку інфраструктури, з ними сума, ймовірно, збільшиться до близько 9 мільйона долара в рік.

Зараз єдиним документом, в якому офіційно розглянуто питання розрахунку ціни прийому Болгарії в НАТО, є Національна програма по підготовці і приєднанню Болгарії до НАТО. За 2002 р. в програмі заплановано 72 мільйони лева (36 млн. $), але з цієї суми фінансується участь болгарського контингенту в афганістані і місія Болгарії в НАТО. Це практично так звані НАТО витрати і вони можуть зрости в наступні роки. В середньому в наступні роки за програмою закладені суми в 20-40 млн.лв., але сподіваються на великі вкладення з боку НАТО в болгарську інфраструктуру.

До прямих витрат буде необхідний додати не тільки засоби від Міністерства оборони, але і від міністерств закордонних і внутрішніх справ, міністерства економіки і інші аж до міністерств екології і освіти. Так витрати коливаються в широких межах, але консервативна оцінка близько 10 мільйона долара, тоді як верхня межа може досягти до 50 мільйона долара. Значно складніше розрахувати не прямі витрати, які пов'язані з модернізацією озброєння, створенням відповідної інфраструктури, підтримка високої постійної готовності в окремих військових частинах. Це у великій мірі залежатиме об договори, який складуть, врешті-решт, Болгарія і НАТО.

При добре наміченій меті і ясній стратегії по створенню озброєних сил, Болгарія може отримати і озброєння на принципі каскаду, тобто зайве сучасне озброєння одна країна член може безвідплатно передавати інший, що значно зменшить витрати на модернізацію. (За грубими оцінками в рік Туреччина одержує так допомогу близько мільярда долара, а польські ВМС отримали два американські фрегата, 4 норвезькі підводні човни і т.п.).

Приклад з трансферт зброї показує, що якщо членство в НАТО використовувати уміло, то можна отримати не тільки збільшення безпеки. За даними сумісного дослідження Союзу працедавців і Центру по ліберальних стратегіях Болгарії від жовтня 2001 р. економічна користь від членства Болгарії в НАТО збільшення витрат на оборону на 0.1% від БВП може привести збільшення економічного зростання на 0.2%.

До цього необхідно додати поліпшення середовища для бізнесу, пов'язаного з обороною, який може привернути зовнішні інвестиції і розширити ринки для болгарської продукції. Болгарія повинна буде більше відділяти засобів для поліпшення інфраструктурних об'єктів, частина з яких буде сплачена з Брюсселя. Ухвалення Болгарії в НАТО розкриє і нові можливості в освітньому і науково-дослідному секторах, оскільки будуть потрібно нові знання і уміння. За попередніми даними, все це може привести до збільшення БВП між 0.3% і 0.4%.

Значно важливіше непряма користь від включення Болгарії в НАТО.

В довгостроковому плані приєднання до пакту поліпшить інституційну рамку болгарської економіки. По найскромніших розрахунках наслідків, Болгарія зможе додати до 1% до річного економічного зростання. Зараз важко прогнозувати, але вже в липні 2002 р. декілька десятків американських компаній висловили бажання відкрити офіси в Софії і чекають тільки офіційного запрошення Болгарії в НАТО.

Вивчення громадської думки про "любов" до Європейського союзу в різних країнах оформили парадокс, що, чим далі країна від союзу, тим більша підтримка там спостерігається. Але зупинимося тільки на Болгарії. Перші натяки на можливе приєднання до пакту з'явилися в 1990 р. і зустріли негативно, або швидше глузливо.

Майже до краю на 1996 р., коли членство в північноатлантичному альянсі стала частиною президентської кампанії, схвалення коливалося близько 20 відсотків. Від того час довір'я до пакту росло з виключенням періоду косовскої кризи, коли підтримка впала до близько 45%.

Зараз дві третини болгар за членство в НАТО, тоді як, тільки близько 30%, виступають проти. Це співвідношення зберігається майже без зміни від початку 2001 р., а протистояння пакту має практично нульову підтримку в суспільстві.

По соціологічних анкетах дві основні характеристики, з якими болгари пов'язують з НАТО, з позитивним напрямом - "альянс і захист" - 37%, і "утихомирюючий союз" - 30%. 24% - роздивлюються НАТО, як "агресивний військовий блок". Негативізм до НАТО зв'язаний, в основному, від скріплення альянсу тільки із захистом єдино своїх інтересів великих сил. Тільки 26% болгар вважає, що пакт захищає і інтереси цілої міжнародної спільності. Безпосередній висновок з цих даних показує, що більшість болгар розглядає національну безпеку, як функцію від інтересів великих сил, оскільки багато болгар визнає незначну роль, яку Болгарія може грати на міжнародній сцені.

Переважаюче позитивно більшість залишається і при відповіді на питання: "Членство в НАТО чи підвищить гарантії для національної безпеки Болгарії". В співвідношення 57%: 38% домінують позитивні відповіді.

Зараз, після отримання запрошення в НАТО, громадську думку, за даними болгарських ЗМІ, повертається у бік більшого довір'я до НАТО. Якщо, проте, болгари не усвідомлюють, що членство в клубі розвинутих західних демократій зажадає від них і певної відповідальності, ефект для Болгарії в цілому буде маленьким. І на Болгарію продовжать дивитися, не як на частину від клубу західноєвропейських країн, а тільки як на країну, допущену до столу великих демократій.

Після початку бойових дій Америки в Іраку, Болгарія виступила одній з перших країн, що підтримали вторгнення до Іраку, надавши свій повітряний простір для перельоту військ Північноатлантичного Альянсу. З осені 2003 року в Іраку знаходиться постійний болгарський контингент в кількості близько 200 чоловік.

18 березня 2004 року Болгарський парламент ратифікував договір про вступ Республіки Болгарії в НАТО. Зараз необхідна ратифікація Договору рештою учасників Пакту.

Використана література:

  1. Болгария.Ru

  2. http://aboutbulgaria.biz

  3. Все страны мира. - М.: Вече, 2001.

  4. Яковлев. "События 1944-1971 гг. - взгляд с полувековой дистанции". "Правда". 1989, N 230.

  5. "Всесвітня історія" Іван Крип'якевич К., Либідь , 1995р т.1

  6. "Історія держави і права зарубіжних країн" К., 1995р

  7. "Хрестоматія історії держави і права зарубіжних країн" К., 1995р., "Вентурі"


 
 

Цікаве

Загрузка...