WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Лицарство в історії західної і центральної Європи - Курсова робота

Лицарство в історії західної і центральної Європи - Курсова робота

Білорусь і Литва ще при Міндовзі випробовували тиск Ордена.

Необхідність протистояння йому привела в 1325 році Велике князівство Литовське до союзу з Польщею. Союз скріпляв браком польського короля Казимира 3 з дочкою Гедіміною Алдоною. [2, 357]

Із земель Великого князівства для хрестоносців життєво важливо було дістати Жмудь, яка відділяла ливонців від орденської Прусії. У разі об'єднання у хрестоносців опинилося б в руках все балтійське побережжя; для литовців і білорусів таке об'єднання створювало смертельну загрозу і, крім того, сильно ущемляло їх економічно, віднімаючи вихід до моря.

Формально походи хрестоносців на Литву і Білорусь представлялися як місіонерські, богоугодні - проти язичників і російських "недомірків".

Великі князі литовські вимушено укладали з Орденом угоди, що обіцяли йому Жмудь під орденську владу.

3.6 Агресія проти прибалтійських народів

Загарбницькі задуми Ордена, проте не обмежувалися Жмуддю. В 1392 році між Тевтонським орденом і угорським королем Сигізмундом Люксембургським був укладений договір про сумісне ведення війни проти Польщі і Великого князівства, в результаті якої передбачалося розділити територію супротивника таким чином: Орден одержував Жмудь, Білу і Литовську Русь, Полісся, Подляшье, Мазовецкоє князівство, землі Пскова і новгородського, Велікопольшу; Сигизмунд повинен був знайти південну Польщу і Червоную Русь (тобто всю Волинь і Поділля).

При такому сусідстві державний розвиток Великого князівства і Польщі не міг проходити нормально. Той, що крушить Ордена став невідкладною задачею, життєво необхідною потребою литовців, білорусів і поляків. Цю задачу і розв'язала Велика війна 1409-1411 років. [6, 305]

Стратегічне рішення у війні ухвалене польським королем Владиславом - Ягайлом і великим князем литовським Вітовтом на таємній нараді в Новогрудці в грудні 1408 року. Першою дією війни стало повстання Жмуді, яка в цей час знаходилася під управлінням Ордена. За наказом Вітовта жмудскі загони напали на лицарські землі і вирубали хрестоносців. Посли Ордена, як записав Ян Длугош, негайно звернулися до Ягайле з'ясувати його відношення до того, що Олександр - Вітовт

Великий князь литовський, забрав у них землю самагитів (Жмудь), не дивлячись на те, що відкритою грамотою записав її у вічний дар магістру і Ордену і відрікся від всякого права домагатися на неї, а начальників і намісників його.

Ордени перебив або захопив в полон з ганьбою і соромом. І хоча магістр і Орден споряджали багато посольств до згаданого Олександру - Вітовту і багатократними проханнями і наполяганнями добивалися повернення захопленої землі і повернення полонених, проте їх старання і прохання не надали ніякої дії, оскільки Олександр, князь литовський, насміявся над їх наполяганнями і вимогами.

Польські посли в Марієнбурге (столиця Ордена) у відповідь на загрозу магістра, що він набере військо і нападе на Велике князівство відповіли:

"Перестань, магістр, страхати нас, що підеш війною на Литву, оскільки, якщо ти вирішиш це зробити, то не сумнівайся, що тільки ти нападеш на Литву, наш король вторгнеться до Пруссії". Тоді німці, не зволікаючи, почали військові дії проти поляків і захопили Добжінську землю. Бойові дії тривали не довго і завершилися перемир'ям Польщі з Орденом до 1410 року. Але перемир'я з Великим князівством великий магістр не уклав, що давало йому можливість продовжувати військовий натиск проти Литви і Білорусі. Арбітром в суперечці Польщі і Ордена взявся виступити чеський король Вацлав; рішення його повинне було оповістити в Празі 9 лютого 1410 року. Оскільки ні Ягайла, ні Вітовт не сумнівались, що Вацлав оголосить рішення на користь Ордена, те відновлення війни наступним літом було невідворотно. [9, 54]

В грудні 1409 року Вітовт і Ягайла зустрілися в Бресті, де обговорили детальний план літнього походу на хрестоносців. На цю брестську нараду запрошувався хан Джелаледдін, син Тохтамиша, якому підкорялося прийняте у Великому князівстві велике золотоординське військо. З ханом була укладена домовленість, що він виводить на війну певне число кінноти, а за це після війни Вітовт допоможе Джелаледдіну повернути батьківський престол в Золотій Орді.

На брестській нараді Вітовт і Ягайла обговорили також чисельність і місце збору військ Польщі і Великого князівства, стратегію удару, питання набору найманців, дипломатичну тактику залучення своїх можливих союзників і нейтралізації можливих союзників Ордена.

Відповідно плану в останніх числах травня 1410 року в Гродно стали стягуватися полиці з білоруських і литовських земель і князівств. Звідси рушили вони до витоків річки Нарев, де був призначений збір всьому війську Вітовта вчинили перехід через мазовецькі землі і прийшли на Віслу, де зустрілися з польськими корогвами. Це було на початку липня, а за два тижні відбулася Грюнвальдська битва, що стала кульмінацією всієї війни 1409-1411 років і що визначило її результат. [10, 79]

3.7 Грюнвальдська битва

У ряді великих битв того часу Грюнвальдська виділяється як кількістю що брали участь в ній військ, так і незвичайним успіхом результатів: Орден, який ще вранці 15 липня 1410 року був однією з могутніх держав Європи, до вечора став майже нічим, і йому загрожувало зникнення з політичної карти. Хоч згодом Ордену вдалося повстати і окріпнути, поразка його в Грюнвальдській битві змінила політичний і військовий клімат в Європі і вивела Польщу і Велике князівство Литовське в число дієвих країн, з якими було слід вважатися.

Зрозумілий тому глибокий інтерес до цієї битви з боку істориків багатьох поколінь Польщі, Литви, Білорусі, Німеччини, Росії.

В битві брали участь корогви зі всіх білоруських земель і князівств; всі міста, кожне село дали воїнів для Грюнвальдської битви, і, звичайно ж, цікаво прослідкувати за наявними прямими і непрямими свідченнями, була яка ця участь.

Польське військо прийшло на битву у складі 50 корогов; з них 7 виставили підлеглі Польщі українські землі. Длугош називає наступні українські полиці: Львівський, Холмській, Галицький, Перемишльській і три Подільських; в двох корогвах були наймані лицарі з чехів, моравів, сілезців.

Велике князівство Литовське виставило на полі бою 40 корогів:

30 з них мали на прапорі Погоню - герб Великого князівства; 10 - герб Колони - білі стовпи на червоному фоні. Крім них, з Вітовтом прийшла кіннота хана Джелаладдіна. Длугош в своїй " Історії Польщі визначає число татар, що брали участь в Грюнвальдській битві в 300 чоловік. Цифра, безумовно, у багато разів занижена. По переказах білорусько-литовських татар, їх прийшло до Вітовту 40 тисяч. Тому думки дослідників були вельми суперечні. Одні вважали, що в поході 1410 року було близько 30 тисяч татар, інші затверджують, що Джелаледдін виставив для битви 10-15 тисяч воїнів, треті обмежують чисельність допомагаючих Вітовту татар 1- 2 тисячами. Не маючи точних даних, важко погодитися з будь-якою думкою, але непрямі свідоцтва дозволяють вважати, що Джелаледдін приєднав до війська Великого князівства не менше 5 тисяч вершників. Такий висновок можна зробити на підставі того, що ординці, що прийшли з Тохтамишем були розміщені в багатьох білоруських і литовських повітах; і потім - відновлення на батьківському троні могло бути реальним для Джелаледдіна тільки за наявності у нього самого достатньої військової сили. [12, 352]

Вітовту була потрібна перемога над Орденом. В цьому випадку він повертав Жмудь, одержував Судави, а Ягайла повертав йому ту частину родючих подільських земель, якими користувалася Польща. Поразка Ордена і мирні межі із Золотою Ордою у разі приходу туди Джелаледдіна перетворювали Велике князівство в найсильнішу державу; реальні можливості самостійного розвитку Великого князівства, зрозуміло, добре бачилися Вітовту, і він був зобов'язаний для досягнення заповітної мети докласти всіх сил. Це означало, що він повинен був вести на битву граничне число своїх полків.

Орден дозволив супротивнику перейти межі, що виявилося згубним для багатьох замків і поселень - їх розграбували і спалили. Не просто зрозуміти, чому орденський капітул вирішив дати бій Вітовту і Ягайле на своїй території. Удар Ордена по військах Польщі і Великого князівства під час їх з'єднання під Червіньськом на Віслі міг би швидше і з меншими втратами вирішити результат літньої кампанії на користь хрестоносців. Але не все, що стало відоме дослідникам цієї битви, було відоме великому магістру, коли він ухвалював рішення. Зокрема він ніяк не міг знати, чи ударять на нього Ягайла і Вітовт з'єднаними силами або розрізнено, по двох напрямах. Коли ситуація яснішала і стало відомо, що польські і білорусько- литовсько- українські війська спільно рухаються до бродів на Дрвенце, перехід через які відкривав прямий шлях в глибінь орденських земель, Ульрік фон Юнгинген зустрів їх на цих бродах і був тут готовий дати рішучу битву. [11, 170]


 
 

Цікаве

Загрузка...