WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Концепції сучасного природознавства в науках Древнього Єгипту - Курсова робота

Концепції сучасного природознавства в науках Древнього Єгипту - Курсова робота

Особливих змін в лексиці та граматиці, розмовної і літературної єгипетської мови в період Середнього царства не сталося. Приблизно в 2000 р. До н.е. в дельті Нілу з'являються фінікійці, які після знайомства з писемністю древніх єгиптян створюють перший в світі "алфавітний лист".

2.2 Математика

За часів Раннього і Древнього царств єгиптяни накопичили відому суму знань. Розвитку обчислювальної справи сприяло будівництво (точність будівельних прикладів і досконала розмітка фарбою кутів нахилів, глибини рівнів виступів на пірамідній кладці).

Про математичні знання єгиптян можна судити по математичному папірусу кінця Середнього царства, що зберігся. Система рахунку в Єгипті була десяткова, проте запис чисел проводився більш ускладненим шляхом, тобто у єгиптян не було знаку для нуля. Єгиптяни знали 4 арифметичних дії. Складання і віднімання проводили звичайним способом. Для множення двох чисел одне з них представляли у вигляді суми чисел лави 1,2,4,8,16 і так далі, потім, користуючись таблицями, знаходили твір іншого числа на числа цієї лави і таким чином зводили множення даних двох чисел до складання цих творів. Наприклад, множення на 13 виходить множенням спочатку на 2, потім на 4, потім на 8 і складанням результатів множення на 4 і на 8 з первинним числом: для обчислення 13x11 писали:

*1 11

2 22

*4 44

*8 88

і складали всі числа, відмічені зірочкою, що дає 143.

При діленні прагнули знайти число, па яке треба помножити, щоб отримати ділення єгиптяни знали арифметичну і геометричну прогресію. Найчудовішою межею єгипетської арифметики є дії з дробами. Всі дроби зводяться до сум так званих основних дробів, тобто дробів, що мають чисельником одиницю. Єдиний виняток становив дріб, для якого існував спеціальний символ. Зведення до сум основних дробів проводилося за допомогою таблиць, які давали розкладання дробів вигляду, - єдине необхідне розкладання, оскільки множення було двійним. Папірус Рінда дає таблицю, в якій приведені розкладання на основні дроби для всіх непарних n від 5 до 331. Розквіт математичних знань можна віднести до періоду Середнього царства, коли Єгипет переживав економічний підйом, що позначилося на зростанні всієї культури. У математичному папірусі видно початок алгебри – вирішення рівнянь з двома невідомими, для позначення невідомого єгиптяни користувалися терміном "хау" або "аха" (буквально "купа"). Тому єгипетську алгебру інколи називають "хау-розрахунком".

В завданні мова йде про кількості хліба і різних сортів пива, про годування тварин і зберігання зерна, і це вказує на практичне походження такої заплутаної арифметики і примітивної алгебри. У деяких завданнях виявляється теоретичний інтерес, наприклад в завданні, в якому потрібно розділити сто хлібів між п'ятьма людьми так, щоб їх долі складали арифметичну прогресію і щоб одна сьома суми трьох великих доль дорівнювала сумі двох менших. Зустрічається і геометрична прогресія в завданні про сім будинків, в кожному з яких є сім кішок, кожна з яких поїдає сім мишей і т. Д., що виявляє знання формули для суми членів геометричної прогресії.

2.3 Геометрія

Найдавніші з доступних нам документів (вавілонські таблички, єгипетський папірус) дозволяють передбачити, що існує безпосередній зв'язок між витоками геометрії і вимогами повсякденного життя: виготовлення і прикраса предметів побуту, будівництво житлових будівель, комор і похоронних пам'ятників, обчислення майданів полів і т. Д. Геродот зводить витоки єгипетської геометрії до необхідності після кожного розливу Нілу по-новому справедливо розподіляти поля між їх власниками, підтверджуючи тим самим матеріальність походження геометрії. Як і вавілонська, єгипетська геометрія була практичною. Єгиптяни правильно обчислювали майдани деяких прямолінійних фігур, таких, як прямокутник, квадрат, трикутник і трапеція. Похоронна камера фараона Рамзеса II (прибл. 1300 р. До н. е.), яка залишилася незакінченою, дає нам уявлення про те, як єгиптяни прикрашали внутрішні стіни, і підтверджує те, що їм були знайомі елементарні властивості подібних фігур і зачатки теорії пропорцій. Крім того, єгипетські писарі уміли розраховувати кількість матеріалів, потрібну для будівництва пам'ятників і пірамід, місткість комор і т. Д.

Єгиптяни Середнього царства вже використовують число "Пі"= 3,16. Разом з тригонометрією об'ємних тіл розробляється система правил золотого перетину.

Золотий перетин – ділення відрізання в крайньому і середньому відношенні, при якому одна частка в стільки ж раз більше іншої, в стільки сама менше цілого. Відрізок AB ділиться в золотому перетині шляхом наступних геометричних побудов:

AF=FB=BD

AB:AC=AC:CB=1,618

На основі вищезазначеного створені пропорції староєгипетського канону – вісім пропорційних величин, отриманих з геометричних побудов після ділення сторін початкового квадрата (М) в золотому перетині. Перетин діагоналей, проведених в точки ділення сторін в золотому перетині, утворює два малі квадрати. Відрізки між вершинами і точками перетину сторін малих квадратів. Відрізки між вершинами і точками перетину сторін малих квадратів і складає шукані вісім пропорційних величин (в порядку зростання – R,J,E,N,O,S,C,A). Для канонічних типів статуй і рельєфів максимальний розмір фігури – рівень носа, рота, шиї, плечей, пояси і так далі, визначається вісьма послідовно зростаючими величинами, що відмірюють від верхньої межі.

Головним результатом знань геометрії є знамениті піраміди Єгипту.

2.4 Астрономія

Папірус Карлсберг I, в якому зустрічається приведений опис зоряного неба, включав довідник і збірку коментарів до небесних карт, змальованих на стелях храмів. Цей папірус складається з 13 розділів, що містять інформацію про простір, перебіг часу, рух сонця і закономірності Всесвіту. У "Книзі опису руху зірок" мовилося про те, що місце бога Ра на нічному горизонті займає Осиріс-ях. Серед міріад зірок особливе місце належало Сіріусу, що ототожнюється з Богиней Ісидой і Богинею Сехмет. Вважалося, що Богиня Сехмет, що має левову голову, щороку поверталася до Єгипту після довгої подорожі і наповнювала води Нила. Родючі землі (Та Кемет) в подяку за милість богині обдаровували єгипетський народ хорошим урожаєм. На стелях похоронних пірамід, зведених в епоху V – VI династій, бог Осиріс змальовується таким, що пливе в турі. Його лице звернене назад до тури Сиріуса-ісиди і зірки Сепед, що пливе за ним. Зірка Сепед в давньому Єгипті втілювала Хору — Бога з соколиною головою. Єгиптяни вірили в те, що зірки зароджуються в озері і підносяться на небеса.


 
 

Цікаве

Загрузка...