WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Світогляд Еразма Роттердамського - Курсова робота

Світогляд Еразма Роттердамського - Курсова робота

Критика Еразма католицькій церкві зачіпає всі її ступені від вищої до нижчої. Порівнюючи критику вищого кліра, богословів і ченців, неважко відмітити, що відносно єпископів, кардиналів і тат його тон набагато більш стриманіший. Еразм не розуміє, як можна погоджувати владу і багатство з філософією Христа. Не лише не розуміє, але і судити про це не береться.

З різкою критикою він виступає проти ченців, особливо жебраків: "Але що розтлінна знать для держави, то ж для церкви жебраки-ченці, не все, зрозуміло, але гірші з них, а гірших завжди набагато більше, чим кращих. Вони тепер всюди, без них і кроку не ступиш. Вони і на проповідницькій кафедрі, і біля вівтаря, і в школах, вони і священиків готують.Їм сповідається народ, без них не полягають договори між государями, без них не здійснюються браки, вони головують на бенкетах і ігрищах. Навіть померти без них неможливо!. У будь-яких безладах і розбратах вони перші учасники. Вони відчужили і відтерли і священиків, і єпископів – і оббирають народ; вони не пастирі, вони розбійники. А народ, обдурений благочестивою зовнішністю, шанує своїх грабіжників. От їх немає ні захисту, ні притулку, вони заповнили весь світ, і вже не государі, ні тато не в змозі їх приборкати". Еразм бажав би повернути чернецтво до витоків, до древніх зразків.

Будучи "носієм" нового Еразм піддавав критиці схоластичну науку і богословів: "Що до богословів, то, мабуть, краще було б обійтися їх тут мовчанням, не чіпати цього сморідного болота, не торкатися до цієї отруйної рослини". Лекції і проповіді богословів Еразм називає бреднями і марнослів'ям і не бачить ніякого сенсу в міркуваннях над питаннями типа: "У якій саме мить здійснилося божественне народження? Чи є синівство Христа однократним або багатократним? Чи можливо покласти і довести, ніби бог- отець зненавидів сина? Чи міг бог перетворитися на жінку, диявола, осла, гарбуз або кремінь? Якби він перетворився на гарбуз, чи міг би цей гарбуз проповідувати, творити дива, бути розіпнутою?". Еразм не бачить особливої відмінності в ученнях реалістів, номіналістів, фомистів, альбертистів, оккамистів, скотистів. Для нього все це представники сект, пвсевдо-учителя. Еразм не бачить ніякої практичної користі в привільних міркуваннях богословів і говорить: "Як багато ми знаємо про тіло і як мало про душу, а про бога так, мабуть, і зовсім нічого не знаємо ".

Представників Церкви він називає "силенами навиворіт", висміюючи зовнішню обрядову сторону католицької церкви: "Тут всі сильні навиворіт. Є люди, перед якими ти готовий благоговіти, дивлячись на їх поголених верхівок; але заглянь всередину силена – і ти побачиш не священика, але удвічі мирянина. Знайдуться, мабуть, і єпископи, яких ти визнаєш небесними істотами, якщо виявишся свідком урочистого посвячення в сан, якщо побачиш убір нового архієрея – митру, сяючу самоцвітами і золотом, і посохнув такий же дорогоцінний, коротко кажучи, весь містичний доспіх "від шпор до гребеня шлему". Але перекинь сили: ти переконаєшся, що пишні відзнаки – всього лише комедія, тому що усередині не знайдеш нікого, окрім воїна, купця або навіть тирана. Розкрий сили – і ти виявиш пустомель, шарлатанів, розпусників, навіть грабіжників і тиранів." втім, рідко хто розкриває сили, а тому зовнішнє для нас дорожче внутрішнього, духовного".Блискавичну Церкву називають не за торжество благочестя, а за те, що блищать коштовностями вівтарі, а служителі бога виряджені в пурпур і шовк, як сатрапи. " Мені здається, в смертному гріху повинні люди, які витрачають без ліку і заходи на споруду і прикрасу монастирів і храмів, між тим як скільки жвавих храмів Христових голодують, клякнули з голоду напівголі, мучаться жорстокою потребою". Благочестя не в особливому способі життя, особливому платті або зачісці, або в особливих пізнання, - воно в наслідуванні вищим зразкам: Христу і його святим. Еразм наївно мріяв про те, щоб духівництво добровільно відмовилося від цих низовинних, язичеських благ або хоч би не дорожило ними так, немов нічого на світі дорожче не немає.

Розглядаючи взаємини церкви з простим народом, він бачить в ній того, що його пригноблює. У цьому виявлялося засудження феодальної ідеології. Вкрасти що б то не було з храму – смертний гріх, але обманювати, пригноблювати і грабувати бідняків і вдів, жваві храми божі, - провина, на загальну думку, нікчемна. Куди ж падати нижче, якщо люди розучилися називати речі своїми іменами?

Релігійні обряди також піддаються Еразмом критиці. Він ненавидів і не переношував сам пости і взагалі вважав, що від них користі ніякий, а шкода величезна, тому що біднякам і людям слабкого здоров'я вони заподіюють збиток тілесний, а багачам служать приводом для марнотратства і обжерливості. І далекі паломництва – чи до Єрусалиму, до труни господню, до Риму, до могил Петра і Павла, або в Сан- Яго, до мощів апостола Іакова – ні до чого, якщо в серці у паломника Содом, Гомора і Вавілон: довга подорож лише веде його в нові спокуси і гріхи. Додатково, сім'я паломника і його майно піддаються з боку алчних, підступних сусідів і лжепокровителів. І все це забобон, легковажність, необачність, дурість прикриваються ім'ям благочестя! А обітниці? Яких тільки безглуздих або прямо-таки блюзнірських обітниць не приносять люди під час небезпеки, щоб потім, врятувавшись, не менш блюзнірський нехтувати своєю обітницею, та ще хвалитися: ось, мовляв, як вправно надув святий. Подібні вислови можна прочитати в різних "сумах" Еразма. Втім, образи святих Еразма не хвилюють: шанування святих, що непомірно розрослося, представляється йому " новим язичеством", бо витісняє з душі образ Христа. Навіть культ Богородиці, на його думку, зменшує велич її божественного сина, а тому має бути помірніше, скромніше. Дійсний культ святих – в наслідуванні їх подвигам і достоїнствам, а не в идольском поклонінні реліквіям, велика частка яких, додатково, свідомо підроблена. Нарешті, і церковні служби, і самі молитви не тривалості вимагають, не виснажливого стояння в храмі, але душевній зосередженості, без якої молитва небагато чого коштує Релігійні обряди важливі не самі по собі, не як магічні знаки і дії, але лише як спонука душі до добра і удосконалення. Без доброї волі і добрих справ обряд безсилий, подібно до того як без злого наміру, без злої волі не може бути смертного гріха. А сліпа, фанатична старанність в обрядах вбивати віру, перетворює християнство на якийсь новий іудаїзм . Пам'ять про святі священна, але вона, як вже сказано вище, - в прагненні їм наслідувати, а не в тому, щоб по різних потребах молитися різним догідникам, мученикам і сповідальникам, забуваючи про бога, і не в поклонінні реліквіям – всім цим тріскам, ганчірочкам, кісткам, веригам, старим чоботям, - велика частка яких свідомо підроблені; і те і інше – нове язичество, ідолопоклонниця.

Що надзвичайно турбує Еразма, так це світська влада в руках біля духовних осіб і церковні багатства, іншими словами – обмирщение кліра. Духовні владики, обов'язки світських государів, що одночасно несуть, не здатні добре виконати ні свого боргу перед паствою, ні перед підданими. Для політичних поглядів Еразма характерне негативне відношення до теократії. Політична влада, на його думку, повинна знаходитися в руках світських осіб, а роль духівництва не повинна виходити за рамки моральної пропаганди.

Про вищий католицький клір, про єпископів, кардиналів і самих "верховних первосвящениках", тобто папах, в "Похвалі Дурості" Еразм говорить, що вони прагнуть перевершувати світських вельмож і государів в пишноті і безмежній розкоші, що вони думають і піклуються тільки про збирання грошей і зовсім не думають про боротьбу з пороками, про запобігання війнам, про опір несправедливим государям. Еразм різко виступає проти того, що сам "святійший отець" думає не про інтереси християнського життя, а тільки "про багатства, почесті, доходи, перемоги, посади, диспенсації, приношення, індульгенції, коней, мулів і насолоду".


 
 

Цікаве

Загрузка...