WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Світогляд Еразма Роттердамського - Курсова робота

Світогляд Еразма Роттердамського - Курсова робота

СВІТОГЛЯД ЕРАЗМА РОТТЕРДАМСЬКОГО

План

1. Творча спадщина Еразма Роттердамського

2. Відношення Еразма Роттердамського до релігії і католицької церкви

3. Теорія держави в творах Еразма Роттердамського

4. Роздуми Еразма Роттердамського про соціум

5. Роздуми Еразма Роттердамського про людину і людство

Список використаної літератури

1. Творча спадщина Еразма Роттердамського

Багатобічний літературний дар Еразма - майстерність уїдливого сатирика і полеміста, драматурга, розповідача, майстерного укладача психологічного портрета. Першим його надрукованим твором була величезна збірка грецьких і латинських висловів і приказок "Адагиї"(1500), який відкривав шлях в царство античної утвореної тому, що всякому бажає. Йому належав твір "Кинджал християнського воїна" (1501) – зразок нового богослов'я, далеко від мертвих роздумів і зверненого до життя, гуманістичного богослов'я, де знайшла своє найбільш чітке вираження система думок і поглядів, лежача в основі всього, що створив Еразм надалі. Він був, безперечно, кращим латиністом Відродження, і не лише по природному таланту, але і тому, що виразно усвідомлював безглуздя рабського копіювання античних зразків, навіть самих здійснених. Йому належало перше друкарське видання Нового заповіту в грецькому оригіналі з обширними коментарями, де він показав, як невірно, всупереч дійсному сенсу тлумачаться багато місць зі священних книг християнства, і причина невірних тлумачень – неуцтво. Нове розуміння Писання сприяло розчищанню ґрунту для Реформації і не лише. "Переклади Біблії новими мовами і розповсюдженням Писання серед широких шарів народу мали наслідки, яких Еразм ніяк не передбачав: анабаптисти в Германії і Чехії, воїни Кромвеля в Англії, гугеноти у Франції йшли на бій і на смерть з віршами Писання на вустах". Він готував до друку і коментував твори древніх християнських письменників, так званих Батьків церкви, привертаючи увагу до витоків християнства, до первинної простоти, щирості і безкорисливості, настільки разюче несхожими з сучасним багатством, жорстокістю, бездушною обрядовістю і владолюбством католицької церкви. Він написав блазенську декламацію " Похвала дурості", і блазенство, як це інколи трапляється, обернулося вищою мудрістю, і тоненька книжечка залишилася на століття найзнаменитішим зі всього, що створене Еразмом. "Він був некоронованим владикою в тій, що не знала державних кордонів республіці учених, володарем розумів всієї освіченої Європи. Королі, князі, єпископи почитали за честь одержати від нього лист і побачити своє ім'я в присвяченні до нової праці Еразма".

Еразманський зразок - його легкість і витонченість, нескінченні жарти, кепкування, уколи, виверти, обмовки – дратувала ворогів, ваговитих фанатиків, не менше, ніж пряма єресь. Особливої уваги вже за життя Еразма удостоїлася праця " Розмови запросто". І за життя Еразма, і після його смерті " Розмови" вдавалися до прокльону як в таборі лютеран, так і у правовірних католиків. У 1559 році книга міцно зайняла місце в папському "Списку заборонених книг". Але, не дивлячись на гоніння, книга користувалася ні з чим не порівнянною популярністю. Одних тільки прижиттєвих її видань відома близько сотні, а потім, в перебігу двох з половиною століть, вона була в руках всіх школярів Європи і заморських колоній, служивши одночасно улюбленим розважальним читанням для дорослих. І на початку XX ст в Англії " Розмови" виходили у вигляді підручника, пристосовані для потреб сучасної школи. Всі твори Еразма мали трояку мету: художня дія, навчання і виховання.

Більш всього докори від недругів і навіть від друзів, за життя і, особливо, після смерті діставалося Еразму за непослідовність. Але "вороги або не знали, або умисне не враховували всієї сукупності поглядів Еразма, його світовідчування і світосприймання в цілому". Цілісне сприйняття буття (космополітизм) в творчості Еразма не виключає відчуття до рідної землі, а навпаки тільки його підсилює. Для нього Німеччина талантами анітрохи не нижче і не бідніше за саму Італію, батьківщина Відродження. Еразм ніколи не приховував своєї національної приналежності, іменуючи себе то голландцем, то, на латинський лад, то германцем. " Втім, після 1520 р., особливо в кінці життя, все частіше говорив він про себе як про голландця, називаючи своєю батьківщиною то Галію, то Германію".

Терен ученого–літератора для Еразма благодатно і радісно.

Хоча праця того, хто повертає життя пам'ятники древньої, дійсної ученості, швидше схожий з болісним подвижництвом Геркулеса, чим з безтурботними танцями Муз. А в нагороду – презирство неуків, сміх неуків і заздрість небагато, хто, дійсно, здатний оцінити всю грандіозність і тягар виконаної роботи. Але Еразм не задається питанням: " чи варто займатися такою справою, позбавляючи себе всіх людських задоволень, забуваючи про свій будинок і господарство, не дороживши ні своєю зовнішністю, ні здоров'ям, ні сном?". Для Еразма існує ідея " суспільної користі" на основі його " християнського гуманізму".

Літературна творчість Еразма Роттердамського в різні періоди історичного часу оцінювалася по разному. В цілому можна виділити наступні "сумарні" складові творчості гуманіста:

  1. Сміливість і витонченість.

  2. Нетвердость віра. Зоря вільнодумності. Еразм – Вольтер.

  3. Концепція " природної людини". Еразм - Руссо.

  4. Безпроглядний морок, песимізм, відчай. Все в світі безглуздого, безглуздо, марно, все життя – не більш, ніж порожній фарс. Велика сила в її інтелектуальній відвазі і зухвалій рішучості.

  5. Сатира батожить погані вдачі. Повчання.

  6. Зображальність.

  7. Відповідність у витонченості пропорцій. Все життя людське, у всіх вимірах, сторонах і перспективах, і зі всім тим така стрункість, легкість, осяжність.

Власну оцінку значущості своєї діяльності Еразм виражав в наступних словах: "Навіть тирани терпляче вислухують своїх дурачков- блазнів і вважають за нечемний ображатися на колючості дурника" - і продовжує, - "не думаю, щоб плоди моїх занять набагато пережили мене, а про безсмертя для них і мріяти не смію". Але і сьогодні через 500 років багато ідей Еразма Роттердамського також актуальні.

2. Відношення Еразма Роттердамського до релігії і католицької церкви

Проблеми релігійно – філософського характеру, займають центральне місце в творчій діяльності Еразма Роттердамського. Допитливий розум Еразма вистачає скоро уловив суперечність "теорії" і "практики" католицької церкви. Пошук етичного сенсу християнства стає первинним в його діяльності.

В центрі богословських представлень Еразма стоїть Христос. Затверджуючи повну єдність між Христом і богом-творцем, нерозривною зв'язок між ними в будь-яку з митей життя Христа, стверджуючи, що Христос розкрив людині бога, Еразм ретельно обходить всі догматичні питання про співвідношення між людською і божественною природами Христа і між іпостасями трійці. Його увага зосереджена на тому жвавому образі і зразку для наслідування, який піднімається перед очима віруючих в Новому заповіті.

"Філософія Христа", є гуманістична основа поглядів Еразма. Поважно і характерний для эразмовой христології те, що образ Христа представляється йому світлим і радісним. "Грубо помиляються деякі, хто базікає, ніби Христос від природи сам був зажурений і похмурий і ніби закликав до безрадісного життя". На зміну старому, старозавітному закону Христос привів новий. Старому закону люди служили і підкорялися із страху перед покаранням, Новий вони виконують добровільно, з любові. Тому старий закон рівнозначний рабству, а новий – свободі. Старий закон був законом плоті, новий – закон духу, закон любові. Не у зовнішніх діях він полягає, а в тому, щоб " Всі свої багатства, сили, турботи спожити на користь можливому більшому числу християн; подібно до того, як Христос не для себе народився, не для себе жив і не для себе помер, але цілком віддав себе за нас, так ми повинні служити не власній користі, але користі братів". Закон духу, таким чином, - не стільки правова норма або жорстоке розпорядження, скільки шлях, на який наставляє людину бог, вселяючи в нього бажання виконати закон і наділяючи його потрібною для цього силоміць.

Про церкву Еразм судив у згоді з поглядами древніх її діячів і стовпів. Церква – це містичне тіло, голова якого – Христос, а християни – члени, це община любові, що живе по "статуту духу". Кожен християнин не може не радіти радістю ближнього і не страждати його стражданням тому, що всі вони – одне тіло.

Противник революційного перевороту в церкві він вибудовував своє обґрунтування "справжньої, дійсної церкви" на основі старої церковної традиції за допомогою гуманістичних ідей. Раціоналістична критика, не знищувальна, а конструктивна лежить в основі всіх його мотивів незадоволеності католицькою церквою. Аналізуючи тексти Біблії і творів батьків церкви в Еразм зовсім не робив замах оспорювати ухвали Церкви. Він тільки закликав до обговорення. Адже в інших випадках, і набагато важливіших, Церква сама відмовляється від колишніх поглядів і приходила до нових. Повної непогрішності немає, і не буває, ні в окремій людині, ні в людському співтоваристві. Не вільна від помилок і Церква. Вся вона в цілому може, наприклад, помилятися щодо терміну паски, але це не похитне ні благочестя, ні віри. І папська непогрішність, про яку інколи тлумачать, - річ неіснуюча.


 
 

Цікаве

Загрузка...