WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Реформування російського книгодрукування Петром І - Курсова робота

Реформування російського книгодрукування Петром І - Курсова робота

Друге десятиліття 18 століть характеризується відкриттям великого числа друкарень в Санкт-Петербурзі. Перша з них була створена в 1710 році. Потрібно відзначити, що вона випускала основну масу цивільних книг і незабаром стала провідною друкарнею Росії.

На початку 20-х років в були відкриті друкарні при Олександро-Невськім монастирі, Сенаті і Морській академії, але, у відмінності від вищеназваних, вони носили відомчий характер і випускали офіційну літературу.

До 1726 року з цих друкарень вийшла велика кількість книг, присвячених питанням політики, науки, техніки, нового побутового устрою Росії.

Також продовжували функціонувати Київська і Чернігівська друкарні на Україні, що випускали книги як церковної, так і світської спрямованості.

Розвиток науки, культури, економіки, освіти і суспільної думки привело до виникнення такого найбільшого наукового і культурного центра, як Академія наук, яка зумовила подальший прогрес в області книгодрукування в Росії.

Для створення друкарні при Академії наук в 1726 році з Голландії були привезені нові друкарські верстати і шрифти, а також передано два друкарські верстати з Петербурзької друкарні. Надалі Академія наук славилася не тільки глибоким науковим змістом видаваних нею книг, але вельми високого поліграфічного виконання.

Регулярно випускати друкарську продукцію друкарня почала з 2 січня 1728 року, і першим її виданням з'явилася газета під назвою "Санкт-петербурзькі Відомості". З 1748 року головним редактором газети став М.В. Ломоносов. При нім також набули широкого поширення такі видання, як, наприклад, "Коментарі Санкт-петербурзькій імператорській Академії наук" (це видання виходило на латинській мові), "Короткий опис Коментарів Академії наук", "Місячні історичні, генеалогічні і географічні примітки Академії наук".

Першою книгою Академії наук був "Месяцеслов на літо 1729 року". Видавалися в друкарні праці по фізиці, хімії, математиці, астрономії, військовій справі, історії, географії, мовознавству і історії літератури. Мали великий попит підручники, різні календарі, художня література, описи торжеств і законодавчі матеріали.

Значна частина друкарських матеріалів Академії наук випускалася на іноземних мовах: латинському, французькому, німецькому, італійському і арабському. Широко розгорнена була і перекладацька діяльність; перекладачами Академії були С.С. Волчков, В.К. Тредиаковський, В.Е. Адодуров, И.С. Горлицький.

Академія наук випускала величезну кількість книг в порівнянні з іншими друкарнями, і можна сказати, що більше половини всіх книг, що вийшли в період з 1725 по 1740 рр. належать саме її видавництву. Друге місце за об'ємом випущених книг займає Московська друкарня, і лише за нею слідує Київська, така, що стоїть на третьому місці. На решту всіх друкарень доводиться лише п'ята частина видавничої продукції післяпетровського часу.

Достатньо важливу роль в розвитку книговидання 18 століть зіграв указ про вольні друкарні, опублікований в 1783 році.

По ньому слід було "не розрізняти типографій для друкування книг від інших фабрик", тобто приватні особи діставали можливість відкривати власні друкарні, не питаючи спеціального дозволу у уряду. Для цього необхідно було лише заявити в місцеву управу благочинності і представити списки книг, призначених для друкування. Таким чином набула поширення попередня цензура.

У зв'язку з цим указом з 1874 року з'являється велика кількість приватних друкарень в Москві, Петербурзі, Ярославлі, Тобольську, Астрахані, Смоленську, Пермі, Тамбові, Новгороді, Нижньому Новгороді, Костромі і інших містах.

У 1756 році була відкрита друкарня при Московському університеті. У цьому ж році вийшло перше видання університету - твори М.В. Ломоносова.

Також виходили різні роботи по географію і історії Росії, публікації історичних джерел і документів, твори російських письменників, праці перших російських професорів Московського університету.

Багато було зроблено для видання російських підручників, а з 1756 року при Московському університеті видавалася газета "Московські Відомості" і друкувалися також журнали "Корисне звеселяння", "Безневинні вправи", "Вільний годинник" і ін.

У 1768 році в Москві з метою познайомити читача з творами передових мислителів 18 століть було створено "Збори, що стараються про перекладі іноземних книг на російську мову", на чолі якої стояв директор Академії наук граф В.Г. Орлов. В діяльності цієї організації брали участь видатні учені і літератори: А.Н. Радищев, И.Ф. Богданович, Я.Б. Княжнин, С.Я. Румовський та інші.

За період свого існування суспільство перевело 112 книг, серед яких були твори Корнеля, Філдінга, Свіфта, Тассо, Гольдоні, "Кандид" Вольтера, "Роздуми про грецьку історію" Маблі, "Роздум про величність римського народу і його занепаду" Монтеське, статті з "Енциклопедії" Дідро і д'Аламбера і ін. "Збори" також випускали книги по фізиці, хімії, астрономії, географії, історії.

Це чудове суспільство припинило своє існування в 1783 році.

3. Тематика друкарської книги 18 століття

Зміст книг першої половини 18 століть пов'язано з урядовими потребами: проведенням перетворень, допомогою народу в засвоєнні всього нововведеного.

Понад усе виходило видань політичного характеру (маніфестів, указів, регламентів). Також зросло видання підручників і іншої наукової допомоги. Першим світським підручником з'явилося "Юності чесне дзеркало", в якому окрім азбуки і рахунку давалися правила хорошого тону.

Випускалася безліч книг по математиці і різним галузям техніки. У 1703 році вийшла неймовірно популярна в 18 столітті "Арифметика" Л.Ф. Магницького. У 1708 році була випущена перша книга технічного змісту - "Книга про способи, що творить водохождення річок вільне".

У досить великій кількості випускалися книги у морській і військовій справі - кораблеводінні, фортифікації, артилерії. Видне місце по числу видань в петровський час займала гуманітарна література. Щорічно великими тиражами видавалися календарі, що володіють великим набором відомостей з області астрономії, медицини, історії.

Тиражі книг цього часу коливалися від 100 до 1200 екземплярів. Таким чином, в першій чверті 18 століть було видано 561 книгу, з яких близько 300 носили цивільний характер.

Після смерті Петра І було видано за 15 років (з 1725 по 1740 рр) 616 книг, причому найбільше число будівель приходиться на учбову і наукову літературу, белетристику і книги релігійного змісту. Проте частка релігійного змісту в післяпетровський час помітно знижується, а все більше місця займав опис придворного життя, що видавалися з великою розкішшю.

Для другої половини 18 століть характерне значне збільшення видань наукового і учбового характеру. Величезне значення мало видання ряду зібрань творів М.В. Ломоносова. Виходять праці академіків Л. Ейлера, Ф. Епинуса, Т.Е. Ловица, И.Г. Лемана, Е. Лаксмана, А.А. Мусіна-Пушкіна, Г.Ф. Міллера, С.П. Крашеннікова, И.С. Лепехіна і ін.

Крім того, видавалися книги науково-популярного довідкового характеру. Найзначнішим науково-популярним виданням 18 століття було 10-томне "Зреліще природи і витівок" (1748-1790).

4. Репертуар рукописної книги 18 століть

Репертуар рукописної книги в Петровські часи був вельми різноманітний. Він складався з літературних творів попередніх сторіч, в основному, другої половини 17-го і першої чверті 18-го століть. У рукописній книзі 18 століть превалювали твори російської демократичної сатири, а також як виняток - бытовая повість і, в деякій мірі, перевідний роман 17 століть. Недаремно переважна більшість списків творів цих жанрів відносяться до 18 століття. І всі ці списки - у складі збірок, що були у той час найбільш поширеним видом рукописної книги. Потрібно відзначити, що збірки списків були досить непоказні не тільки за змістом, але і по художньому оздобленню, оскільки переписувалися вони з написаних в різний час зошитів, широко поширених в 17 столітті.

Дуже цікава збірка 18 століть, що зберігається нині в ГПБ, незвичайно яскраво відобразив долю російської демократичної сатири того час. Помітно, що збірка складалася вельми ретельно з погляду підборки матеріалу, оскільки переписані в нім виключно пам'ятники російської демократичної сатири 17 і 18 століть.


 
 

Цікаве

Загрузка...