WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Реформування російського книгодрукування Петром І - Курсова робота

Реформування російського книгодрукування Петром І - Курсова робота

Реферат на тему:

"Реформування російського книгодрукування Петром І"

Зміст реферату

Вступ

1. Реформа друку. Виникнення нового друкарського шрифту

2. Основні друкарні і видавництва

3. Тематика друкарської книги 18 століття

4. Репертуар рукописної книги 18 століть

5. Колекція рукописних книг А.А. Титова

6. Кінець панування рукописної книги

Список використаної літератури

Вступ

Початок 18 сторіччя стало важливим періодом в історії російського книгодрукування і книжкової справи в цілому. У першій чверті 18 сторіччя були проведені ряд державних реформ в різних областях. Значну роль в проведенні цих реформ зіграла діяльність Петра І, його особистий приклад і енергія.

Як відомо, Петро І - перший російський цар, що неодноразово бував за кордоном. Вперше він відправився туди 1697-1698 рр. інкогніто, у складі російського посольства, і хоча ні для кого не було секретом, хто ховається під ім'ям Петра Михайлова, він зумів достатньо ґрунтовно вивчити побут і звичаї відвіданих ним країн. Велике враження на російського царя справила різноманітні види друкарської продукції, що випускалася в Голландії, що не забарилося позначитися на російському книгодрукуванні, що швидко змінив свій напрям і зміст. "Протягом короткого часу, близько восьми років, московська друкарня випустила книг світського змісту. в кілька разів більше, ніж за півстоліття з гаком, що протекло з моменту виходу першої російської світської друкарської книги", - пише знавець історії російської книги і літератури 18 століть П.Н. Берков. Але з друкарського верстата стали сходити не тільки книги; можна сказати, що саме з того часу починається історія російського друку в широкому сенсі цього слова: з'являється перш за все газета.

Цей новий вид друкарської продукції 18 століть мав попередників і в рукописній традиції другої половини минулого сторіччя. Необхідність отримання відомостей про події, що відбуваються за кордоном, відчувалася ж тоді, і в Посольському наказі існувала рукописна газета "Куранти". Але що вийшла 2 січня 1703 року газета "Відомості" відрізнялася від "Курантів" не тільки друкарським оформленням, новим кириличним шрифтом, але і ширшим оглядом подій, як зовні - , так і внутрішньополітичних. При цьому останні повідомлялися в перших рядках видання. Перший номер "Відомостей" починається з повідомлення, скільки "на Москві знов нині гармат, мідних гаубиць і мартирів вилито", якої ваги ядрами і бомбами вони стріляють і що "мідь нині на гарматному дворі, яка приготована до нового литва, більше 40 000 пуд лежить". Після цього йдуть короткі повідомлення про "множення шкіл", про те, скільки за минулий місяць в Москві "народилася чоловіча і жіноча підлога", а також інші короткі повідомлення, наприклад: "З Персії пишуть: індіанський цар послав в дарах великому государеві нашому слона і інші речі немало. З граду Шемахи відпущений він до Астрахані сухим шляхом".

Проте не тільки перша російська друкарська газета служила пропаганді урядової політики - весь друк Петровського часу служив цій же меті. "Буквальне кожне видання 1708-1725 року може бути пояснено на підставі урядової політики в той або інший момент", - пише П.Н. Берков в іншій своїй статті.

Що стосується рукописної книги, можна згадати цікаву, але безрезультатну спробу використовувати її в ідеологічній боротьбі усередині країни, зроблену прихильникам петровських реформ з духівництва в 1711 році. Знаючи, який авторитет має у старообрядців старовинна рукописна книга, їх супротивники сфабрикували Соборне діяння на єретика Мартіна, віднесене до 12 століття, і Требник, нібито що належав московському митрополитові Феогносту, що жив в 15 столітті. Виходячи з цих книг, позиція офіційної церкви йшла своїм корінням у вельми стародавні джерела. Проте старообрядці зуміли викрити підробку, пізніше написавши про це: "Дивуємося чорнилу, ними ж Діяння воно писане, понеже черностью своєю розрізняються якості пісма залежаного древлехаратєїних книг. Сомняємся і буквам, в нім пісанним - білоруським, нинішнього століття попіси. Здаємося і їжаку буквами білоруськими писано, а речмі московськими. Сомненно нам інша: яже в палітурці різання знаки и сірий папір замість дощок оболчена шкірою і інша."

1. Реформа друку. Виникнення нового друкарського шрифту

Потрібно відзначити, що після втручання Петра І змінився не тільки зміст, але і зовнішній вигляд друкарської книги: з'явився новий друкарський шрифт. Власне суть реформи полягала в заміні старої кирилівської азбуки з її складною графікою і скрутною в друкарському наборі системою надрядкових знаків, новою, так званою "цивільною" азбукою. По своєму малюнку букви нової азбуки наближалися до європейських шрифтів і в той же час несли на собі риси почерку російських людей кінця 17-початку 18 сторіччя, що відрізнявся від звичайного напівстатуту округлістю ряду букв.

Ще в час своєї першої закордонної поїздки Петро вів переговори з голландцем Яном Тессингом і вихідцем з України Іллею Копієвським про виготовлення нових російських шрифтів, але з цього нічого не вийшло. Справа кінчилася тим, що російський шрифт потрапив до рук шведів, які стали друкувати і поширювати на Україні "обурливі листи" проти Росії і Петра. Робота із створення нових, простіших по зображенню шрифтів продовжувалася вже в Росії, і в 1708 році вийшли перші книги так званого цивільного друку. Це були "Геометріа славенськи землемірство", "Приклади який пишуться компліменти разниє німецькою мовою", "Генеральниє сигнали, надзіраємиє у флоті його царської величності", книги по фортифікації, артилерія, гідротехніці, календарі і навіть листівка, присвячена перемозі руських над шведами у села Лісової. Через два роки новий шрифт був узаконений. У екземплярі Азбуки, в першій її частині - "Зображенні стародавніх і нових пісмен слов'янських друкарських і рукописних", Петро власноручно викреслив складні по зображенню і застарілі букви, написавши: "Цими літери друкувати історичні і маніфактюрниє книги, а які підчорнюють, ті у вишепісанних книгах не вживати". Таким способом з'явився сучасний друкарський шрифт.

Що ж до кирилівського шрифту, з 1708 року він використовується в основному для друкування церковних книг, проте ще якийсь час за допомогою його видаються навчальні посібники, а також матеріали, призначені для широкого розповсюдження по всій країні (різні укази, ухвали, маніфести, політичні твори і антирозкольницьку літературу, а також деякі художні і наукові видання), оскільки в провінцію цивільний шрифт проникав дуже поволі.

2. Основні друкарні і видавництва

Новим в області книгодрукування в першій чверті 18 століть був заклад російської друкарні за кордоном. Петро 1 враховував збільшену потребу в книзі і врешті-решт віддав привілей на друкування російських книг в Голландії Яну Тессингу. За програмою Петра друкарня повинна була друкувати книги "европейськия, азіатськия і амеріцкия, земния і морськия картини і креслення, і всякі друкарські листи і персони, і про земних і морських ратних людей, математічеськия, архитектурськия, і городостроїтельния і іния художественния книга". Серед видань, що вийшли в Амстердамі, варто відзначити: "Введення коротке у всяку історію", "Коротке і корисне руковеденіє в арифметику", перше російською мовою видання по техніці кораблеводіння - "Книга роблячи частішим морського плавання", та інші.

Під час правління Петра І розширив свою діяльність Московський друкарський двір, також була відкрито безліч нових друкарень усередині країни.

Відомо, що в 1701 році був реорганізований Монастирський наказ, у веденні якого знаходилося книгодрукування і друкарня. Начальником наказу став наближений Петра граф Мусін-Пушкін, якому було доручено управління всіма видавничими справами і керівництво державними друкарнями. Безпосередньо виготовленням книг на друкарському дворі керував видний діяч російської освіти того часу Федір Полікарпов.

Після 1708 року діяльність Друкарського двору значно розширилася, оскільки при їй була відкрита майстерня гравіювання, що виготовляла різноманітні креслення і ілюстрації, що широко застосовувалися в науковій і технічній книзі того часу.


 
 

Цікаве

Загрузка...