WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Початок Другої світової війни - Реферат

Початок Другої світової війни - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Початок Другої світової війни"
(1939-1941 рр.)
ПЛАН
1. Події 1939-1941 рр.
2. Причини, характер та періодизація Другої світової війни.
3. Напад Німеччини на Польщу.
4. Включення до Радянського Союзу Північної Буковини, Бессарабії, Латвії, Литви та Естонії.
5. Радянсько-Фінська війна.
6. Загарбання Німеччиною Данії, Норвегії, Бельгії, Голландії.
7. Розгром Франції.
8. Агресія на Балканах.
1. Події 1939-1941.
"...Размышление над прошлым могут послужить руководством для будущего…"
І. Черчель
Друга світова війна буде надзвичайно складним, суперечливим і трагічним явищем в історії людства. Вона стала наслідком цілеспрямованої групи держав, яку світове товариство невзмозі було стримати. І війну було втягнуто 72 держави. У країнах, які взяли участь у війні, було мобілізовано близько 110 млн. чол. У ході війни загинуло понад 66 млн. чол.
Убивство австрійського ерцгерцога Франца Фернаднда в Сараєво у 1914 р. стало причиною, яку Австро-Угорщина використала для початку Першої світової війни.
Дугу світову війну Німеччина почала також з провокації. Негері 31 серпня 1939 р. група есесівців ввірвалася в будинок радіостанції, яка межувала з польським містом Глей віце. Інсценізуючи напад на німецьку територію, вони зробили декілька вистрілив біля мікрофона і зачитали на польській мові текст, зміст якого заключався в тому, що "прийшов час війни Польщі проти Німеччини". Схожі провокації за приказом нацистських командирів були організовані і на інших участках німецько-польського кордону. Вони і стали тією причиною, яка була використана для нападу на Польщу.
9 квітня 1940 р. німецькі війська висадилися у кільках портах Норвегії і вступили на територію Данії. З боку датської армії протидії не було - уряд і король наказали військам скласти зброю. Опір норвезької армії зламано до червня 1940 року.
10 травня 1940 р. розпочався німецький наступ на заході. Група армій "Б" (генерал Ф.Бак) увійшла в Голландію і Бельгію, а група армій "А" (генерал Рундштерд) в обід "лінії Мажіно" (оборонні укріплення Франції) захопили південну Бельгію і північну Францію. У травні місяці німці дійшли до французького порту Дюнкерк, звідки в паніці було евакуйовано у Британію 338 тис. англо-франузьких військ.
5 червня 1940 р. розпочато наступ на Париж. Французька армія було деморалізована, титанічні спроби генерала Ш. де Голля організувати оборону на підступах до Парижа не принесли успіху - 14 червня захоплено Париж, а 22 червня 1940 р. маршал І.Петен від імені уряду Франції підписав перемир'я. Фактично Франція капітулювала. Північна частина країни була окупована, її південь контролював профашистський уряд, що осів в м. Віші на чолі з маршалом Петеном.
4 жовтня 1940 р. німецькі війська увійшли в Румунію, де утвердилася фашистська диктатура Антонечку, й Угорщину, у березні 1941 р. - у Болгарію, яка стала членом агресивного блоку. У квітні 1941 р. окуповано і розчленовано Югославію, Грецію. Таким чином, влітку 1941 р. фактично всі європейські держави, крім Швейцарії, Швеції, Британії, Ірландії, були або окуповані Німеччиною, бо стали її союзниками.
17 вересня 12939 р. у відповідності до пакту Ріббентропа-Молотова, прикриваючись пропагандистськими гаслами "допомоги українським і білоруським братам і сестрам", почали наступ на Польщу радянські війська. Наприкінці вересня у Бресті, Гродно, Ковелі і Пінську відбулися паради військ-переможців -вермахту і Червоної Армії.
28 вересня 1939 р. СРСР і Німеччина підписали договір про дружбу і співробітництво, яким було закріплено четвертий поділ Польщі. Для спільної до боротьби з польськими підпільниками було встановлено співробітництво між гестапо і НКВС, у м. Закопане створено спільний навчальний центр. Польська держава перестала існувати: до Німеччини відійшло 48,6% її території і 69,9% населення, до СРСР - 52,4% території та 37,1 населення.
2. Причини, характер та періодизація Другої світової війни.
Питання про причини Другої світової війни залишається в історичній науці досить дискусійним і неоднозначним. Але більшість дослідників виділяють такі причини, які призвело до початку Другої світової війни:
- фашистські та мілітаристські держави на чолі з Німеччиною, Італією і Японією були невдоволені Версальською системою і прагнули до нового перерозподілу світу, до захоплення колоній, джерел сировини і ринків збуту, які тоді знаходилися переважно під контролем Великобританії, Франції і США;
- загострення суперечностей між великими державами через глибоку економічну кризу;
- до розв'язання воєнного конфлікту призвела політика потурання агресорам, яку проводили Великобританія і Франція, сподіваючись, що своїми вчинками вони задовольнять їхні апетити. З іншого боку, це - безпосередня підтримка Німеччини керівництвом СРСР шляхом підписання пакту Ріббентропа-Молотова у серпні 1939 р.
За характером це війна була загарбницькою для країн "Антиколінтернівського пакту", а для країн антигітлерівської коаліції і народів світу вона мала справедливий визвольний характер.
Другу світову війну поділяють на такі періоди:
- перший - початок Другої світової війни: від нападу гітлерівської Німеччини на Польщу до агресії проти Радянського Союзу (1 вересня 1939 р. - 22 червня 1941 р.);
- другий - розширення фашистської агресії: від нападу гітлерівської Німеччини та її союзників на СРСР до контрнаступу Радянської Армії під Сталінградом (22 червня 1941 р. - 19 листопада 1942 р.);
- третій - докорінний перелом в ході Другої світової війни: від контрнаступу радянських військ під Сталінградом до відкриття Другого фронту в Європі (19 листопада 1942 р. - 6 червня 1944 р.);
- четвертий - розгром в Європі: від наступу на центральній ділянці Східного фронту і відкриття Другого фронту у Франції до поразки фашистської Німеччини (6 червня 1944 р. - 8 травня 1945 р.);
- п'ятий - розгром мілітаристської Японії: від капітулі ця Німеччини до капітуляції Японії (8 травня 1945 р. - 2 вересня 1945 р.).
І Дуга Світова війна - це одна з найжахливіших війн в історії людства.
Вранці 1 вересня німецько-фашистська авіація нанесла бомбові удари по аеродромах, комунікаційних вузлах, економічних і адміністративних центрах країни. З вересня Великобританія, 4 вересня Франція оголосили війну Німеччині.
Проте активні бойові дії на Західному фронті Німеччини не велися (так звана "дивна війна"). Згідно з планом "Вайс", затвердженим Гітлером 11 квітня 1939 р. проти Польщі було кинуто 58 дивізій з 75, що їх налічував

 
 

Цікаве

Загрузка...