WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Русь в часи правління Івана ІІІ - Курсова робота

Русь в часи правління Івана ІІІ - Курсова робота

План

Вступ

1. Правління Івана III. Об'єднання Русі

1.1 Перші роки правління

1.2 Боротьба з Казанню

1.3 Підкорення Новгорода

1.4 Одруження на Софье Палеолог. Боротьба з братами

1.5 Похід "миром" на Великий Новгород. Кінець вічової республіки

1.6 Стояння на Вугрі. Кінець ординського ярма

1.7 Підкорення Твері і Вятки

2. Успіхи зовнішньої політики Івана III

Висновок

Вступ

Середина XV сторіччя застала російські землі і князівства в стані політичної роздробленості. Існувало декілька сильних політичних центрів, до яких тяжіла вся решта областей; кожний з подібних центрів проводив цілком незалежну внутрішню політику і протистояв всім зовнішнім ворогам. Такими зосередженям влади були Москва, Новгород Великий, вже не раз бита, але все ще могутня Тверь, а також литовська столиця - Вільно, якій була підвладна вся колосальна російська область, що іменувалася "Литовською Руссю". За півтора століття до цього розсіяння політичної влади і сили було значне великим: незалежні центри, фактично самостійні держави на тій же території можна було обчислювати десятками. Політичні ігри, междуусобья, зовнішні війни, економічні і географічні чинники поступово підпорядкували слабих найсильнішим (перш за все Москві і Литві); найсильніші ж придбали такий вплив і таку потужність, що могли претендувати на владу над всією Руссю.

З'явилася можливість створення єдиної держави. Вигоди його освіти полягали, перш за все, в здатності спільними зусиллями організувати протистояння численним зовнішнім ворогам: татарським ханствам, що утворилися після розпаду Золотої орди, литовцям, ливонським лицарям і шведам. Крім цього виявилися б неможливими внутрішні міжусобні війни, а економічний розвиток би був полегшений введенням єдиного законодавства, єдиної монетної системи і єдиних систем заходів і терезів.

Проте остаточне об'єднання російських земель і князівств в могутню державу вимагало цілого ряду жорстоких, кривавих воєн, в яких одному з суперників належало скрушити сили всіх інших. В не меншому ступені були необхідні внутрішні перетворення; в державній системі кожного з перерахованих центрів продовжували зберігатися напівзалежні питомі князівства, а також міста і установи, що мали помітну автономію. Їх повне підкорення центральної влади забезпечувало тому, хто перший зуміє це зробити, міцні тили в боротьбі з сусідами і збільшення власної військової потужності. Іншими словами, найбільші шанси на перемогу мала зовсім не держава, що володіла найдосконалішим, найм'якшим і демократичним законодавством, але держава, внутрішня єдність якої була б непохитною.

Пройшло менш півстоліття. Не стало Новгородської республіки і великого князівства Тверського, литовський рубіж далеко відсунувся на захід; беззастережно перемогла Москва. Вона ж підпорядкувала собі Казань і Перм Велику, відбила шведів і ливонців. Неймовірне, насилу уявне зусилля створило за ці декілька десятиріч Московську державу, Росію. До Івана III, що зійшов на великокнязівський престол в 1462 р., такої держави ще не було, та і навряд чи хто-небудь міг уявити собі саму можливість його виникнення в такий короткий термін і в таких вражаючих межах. У всій російській історії немає події або процесу, порівнянного за своїм значенням з освітою на рубежі XV - XVI вв. Московської держави. Ці півстоліття - стрижньовий час в долі російського народу. Те, в яких умовах і як йшло становлення Московської держави, на п'ять століть зумовило соціальну, політичну і культурну історію не тільки російського, але і багато в чому всіх народів Східної Європи.

1. Правління Івана III. Об'єднання Русі

1.1 Перші роки правління

В кінці 1461 р. була розкрита змова в Москві. Його учасники хотіли звільнити що тужить в неволі серпуховського князя Василя Ярославіча і підтримували зв'язок з табором емігрантів в Литві - політичних супротивників Василя II. Змовники були схоплені. На початку 1462 р., в дні Великого поста, їх зрадили болісній страті. Криваві події на фоні пісних молитов, що покаялися, знаменували собою зміну епох і поступове настання єдинодержавності.27 березня 1462 р., в 3 години ночі великий князь Василь Васильович Темний помер.

В Москві тепер був новий государ - 22-річний великий князь Іван1. Як завжди у момент переходу влади, пожвавилися зовнішні супротивники, немов що хотіли переконатися в тому, чи міцно тримає в своїх руках кермо влади молодий государ. Новгородци давно вже не виконували умов Яжелбіцкого договору з Москвою. Пськовічи вигнали московського намісника. В Казані у влади був недружній Москві хан Ібрагим. Василь Темний, в своїй духовній прямо поблагословив старшого сина "своєї отчиной" - великим князюванням. З тих пір, як Батий підпорядкував Русь, престолами російських князів розпоряджався ординський повелитель. Тепер же його думки ніхто не питав. Навряд чи міг змиритися з цим Ахмат - хан Великої Орди, що мріяв про славу перших завойовників Русі. Неспокійно і в самій великокнязівській сім'ї. Сини Василя Темного, молодші брати Івана III, отримали по заповіту батька всі разом майже стільки ж, скільки успадковував великий князь, і були незадоволені цим. В такій обстановці молодий государ вирішив діяти напористо. Вже в 1463 р. до Москви був приєднаний Ярославль. Місцеві князі в обмін на володіння в Ярославському князівстві отримали землі і села з рук великого князя. Псков до Новгорода, незадоволені владною рукою Москви легко змогли порозумітися. В тому ж році до меж Пскова увійшли німецькі полиці. Пськовічи звернулися по допомогу одночасно до Москви і Новгорода. Проте новгородці не поспішали допомогти своєму "молодшому брату". Великий князь же три дні не пускав "на очі" прибулих послів Пскова. Лише після цього він погодився змінити гнів на милість. В результаті Псков прийняв намісника з Москви, а його відносини з Новгородом різко загострилися.

Цей епізод найкращим чином демонструє прийоми, за допомогою яких Іван Васильович звичайно добивався успіху: він прагнув спочатку роз'єднати і розсварити супротивників, а потім укласти з ними мир поодинці, добившись при цьому вигідних для себе умов2. На військові зіткнення великий князь йшов лише у виняткових випадках, коли були вичерпані всі інші засоби. Вже в перші роки свого правління Іван III умів вести тонку дипломатичну гру. В 1464 р. на Русь задумав піти гордовитий Ахмат - повелитель Великої Орди. Але в рішучий момент, коли татарські полчища були готові хлинути на Русь, в тил їм ударили війська кримського хана Ази-Гирея. Ахмат вимушений подумати про власний порятунок. Такий виявився результат угоди, наперед досягнутого між Москвою і Кримом.

1.2 Боротьба з Казанню

Невідворотно насувався конфлікт з Казанню3. Бойовим діям передувала тривала підготовка. На Русі ще з часів Василя II жив татарський царевич Касим, що мав безперечні права на престол в Казані. Саме його Іван Васильович мав намір затвердити в Казані як свого ставленика. Тим більше що місцева знать настирливо запрошувала Касима зайняти трон, обіцяючи підтримку. В 1467 р. відбувся перший похід московських полків на Казань. З ходу місто узяти не вдатися, а казанські союзники не наважилися виступити на стороні облягаючих. На довершення всього Касим незабаром помер.

Івану Васильовичу терміново довелося міняти свої плани. Майже відразу після невдалої експедиції татари вчинили декілька набігів на російські землі. Великий князь розпорядився укріпити гарнізони в Галичі, Нижньому Новгороді і Костромі і зайнявся підготовкою великого походу на Казань. Були мобілізовані всі верстви московського населення і підвладних Москві земель. Окремі полиці цілком складалися з московських купців і людей, що є посадником. Брати великого князя очолили ополчення своїх володінь.

Військо ділилося на три угрупування. Перші дві, керовані воєводами Костянтином Беззубцевим і князем Петром Васильовичем Оболенськім, сходилися під Устюг і Нижній Новгород. Третя рать князя Данила Васильовича Ярославського рушила на Вятку. Згідно задуму великого князя, основним силам було слід зупинитися, не дійшовши до Казані, тоді як "охочий люд" (добровольці) і загін Данила Ярославського повинен був примусити хана повірити, що головного удару слід чекати саме з цієї сторони. Проте, коли стали викликати охочих, майже вся рать Беззубцева викликалася йти на Казань. Пограбувавшив околиці міста, ця частина російських полків потрапила в скрутне становище і вимушена з боєм пробиватися до Нижнього Новгорода. У результаті головна мета знов не була Досягнута.


 
 

Цікаве

Загрузка...