WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Ріхард Зорге - Курсова робота

Ріхард Зорге - Курсова робота

ПРОФЕСІЯ - ІНТЕЛІГЕНТ

ПОКЛИКАННЯ - ПАРТІЙНА РОБОТА

Я сам себе прирік

На вічні поневіряння.

Не потрібен мандрівнику спокій ...

(З юнацьких віршів Р. Зорге)

Ріхард Зорге народився 4 жовтня 1895 року в Баку, в сім'ї німецького механіка нафтового промислу Адольфа Зорге. Мати - проста російська жінка з бідної сім'ї залізничного робітника. Ріхард був наймолодшим в сім'ї, серед чотирьох братів і сестер. Коли Ріхарду виконалося три роки сім'я переїхала до Німеччини. Батько Зорге купив невеликий будинок в передмісті Берліна, розвів сад і став насолоджуватися забезпеченою старістю.

А трирічний Ріхард? Чи залишила далека Росія який-небудь слід в його пам'яті? Пізніше він писав: " В мені було щось таке, що дещо відрізняло мене від інших. Я народився на Південному Кавказі, і мене привезли до Берліна зовсім маленьким. Цей факт з моєї біографії я завжди пам'ятав... Я, можливо, дуже російський, я російський до мозку кісток ..."

Перші слова, яким навчився Ріхард були російські слова. До чотирьох років він не знав німецького язика. Ріхард ріс не по роках розвинений. В реальне училище поступив коли йому виповнилося шість років. В класі верховодив, уславився важким учнем, упертим і неслухняним, першим порушником дисципліни. І разом з цим вражав вчителів глибокими пізнаннями в історії і літературі, філософії і суспільствознавстві. Тут йому не було рівних. З юних років Ріхард багато читав. Книги розсовували межі миру в просторі і в часі. Серед його улюблених письменників були Гете, Шиллер, Данте. Незабаром Ріхард дізнається про свого двоюрідного деде- Фрідріха Зорге, який присвятив себе робочому руху. Був учнем і соратником Маркса і Енгельса. Проте погляди його батька різко відрізнялися від поглядів діда. Батько був типовим націоналістом. Його ідеалом був Бісмарк. Такі, як Бісмарк, створили велику Німецьку імперію, а " Німеччина - над усе ! " Ріхард не погоджувався з батьком, йому хотілося все знати про свого діда. Він таємно став постійним членом соціал-демократичної організації. Бував на мітингах, і уважно слухав заклики до скидання існуючого ладу, розповіді про буржуазно-демократичну революцію 1905 року в Росії. Він починав розуміти: історія не тільки те, що пройшло, історія твориться зараз у всіх на очах.

Дитинство і юність Ріхарда Зорге закінчилися в дні шкільних канікул 1914 року. Почалася Перша світова війна. Він був тоді ще дуже юний, щоб відразу розібратися в значенні цієї трагічної події. Він був заражений духом романтики, писав високопарні філософські вірші і мріяв про подвиги. Ріхард вважав, що людина повинна бути оригінальною не тільки в думках, але і у вчинках, і що подвиг існує ради самого подвигу. І вісімнадцятирічний Ріхард, так і не закінчивши реальне училище, біжить з дому, записується добровольцем в діючу армію. Поступово романтичні настрої вивітрюються. Рядового Зорге, службовця легкої артилерії, кидають до Бельгії, де вже почалися запеклі битви. Тисячі убитих, покалічених, потоки крові. Все це не могло не залишити слід в душі хлопці. Згодом Зорге напише : " Перша світова війна 1914-1918 років зробила якнайглибший вплив всю мою подальшу долю. Якби навіть у мене не було б ніяких інших переконань, одній тільки ненависті до цієї війни було б достатньо, щоб я став комуністом...". Три поранення - такий підсумок війни для Зорге. На фронті загинули два улюблені брати. Але не тільки це.

Війна стала великою політичною і цивільною школою для Зорге. тут він знайшов справжніх друзів, які розплющили очі багато на що. Одним з таких друзів був старий каменяр з Гамбурга, член профспілки, перша людина, яка прямо сказала Ріхарду, що війна вигідна лише імперіалістам . В 1915 році в берлінському госпіталі Зорге здружився Еріхом Корренсом. Ночами молоді люди читали вірші, гаряче обговорювали положення Німеччини, говорили про свободу, про місце людини в суспільстві, про відношення до життя і про те, що потрібно присвятити себе служінню великої мети. В іншому госпіталі він близько зійшовся з сестрою милосердя і її батьком-лікарем,які підтримували найтісніші зв'язки з незалежними соціал-демократичними групами. Тут вперше Ріхард почув про Леніна, про міжнародний революційний рух, про політичні партії в самій Німеччині. Дочка і батько охоче забезпечували пораненого солдата книгами і політичними брошурами.

Одержавши відпустку по пораненню Зорге поступив на медичний факультет берлінського університету - на цей крок його штовхнуло співчуття до жертв війни, він хотів не вбивати, а повертати життя, здоров'я. І все-таки незабаром він переконується, що медицина - не його область. Його цікавить політика і лише політика. З медичного він переходить на політико-економічний факультет. Тепер настільні книги Зорге - праці Маркса і Енгельса, листування двоюрідного діда з ними, філософські роботи Гегеля. " За декілька місяців я засвоїв основи марксизму, з'ясував суть діалектичного методу, застосованого на практиці ".

Жовтнева революція в Росії збудила в Ріхарде небувалу енергію. Вибір був зроблений раз і назавжди: революційна робота. Звати до боротьби до скидання існуючого ладу... Він вступає в Комуністичну партію Німеччини. Почалося партійне життя. Зорге створює кружок серед матросів. Під час повстання бере участь в демонстраціях. А в затишшя - іспити, лекції, студентські зібрання. В 24 роки Зорге закінчує університет - тепер він доктор державно-правових наук і соціології. Популярність Зорге росла. То була популярність розумного агітатора, партійного працівника високої кваліфікації. Ріхарда знали, до нього йшли студенти, робочі. В 1920 році він стає редактором партійної газети. В Ріхарде з'явилася нова пристрасть: журналістика! Зорге багато пише: газета переповнена хльосткими політичними статтями. Але незабаром його арештовують і відправляють у в'язницю. Відсидівши термін він повертається повний колишнього ентузіазму. Виходять його книги по політології, соціології . Тепер на нього починають дивитися як на теоретика-дослідника. І знову активна політична діяльність, стеження, переслідування. Цього разу Зорге вимушений іммігрувати. Партійні друзі пропонують йому поїхати до Росії. Зорге з радістю погоджується. "Адже там моя Батьківщина "- говорить він.

В 1925 році Зорге стає громадянином СРСР і тут же вступає в комуністичну партію. Він працює референтом, політичним і вченим секретарем в інституті Марксизму-ленінізму. Ця робота вимагала не тільки ерудиції, але і великої посидючості, віднімала багато часу. А увечері - клуб німецьких комуністів, де Ріхарда вибрали першим головою правління. І хоча в правління входять тридцяти чоловік, Зорге найактивніший з них.

В Москві Зорге знайомиться з Катериною Олександрівною Максимовою. Спочатку вона давала йому уроки російської мови, якою Ріхард в ту пору володів не дуже добре. Вони подружилися. Дружба переросла в любов. Вперше Ріхард пережив глибоке почуття. Він зустрів дівчину, яка розуміла його. Література, мистецтво, музика - ось сфера, в якій обидва розчинялися.

Проте Зорге не перестає працювати. За два роки в журналах надруковано сімнадцять серйозних досліджень: " Матеріальне положення пролетаріату в Німеччині", "Економічна депресія в Німеччині", "Націонал-фашизм в Німеччині". І багато, багато інших. За ці ж два роки написані об'ємні роботи, які подобаються самому автору (що буває з ним рідкісно): "економічні статті версальського мирного договору" " Новий німецький імперіалізм".

З німецьких газет він взнає, що його роботи здобули широку популярність в Німеччині. Друзі беруть їх на озброєння, вороги всіляко обливають автора брудом.

Так, це теж боротьба. І все-таки Зорге незадоволений собою. Активна натура вимагає дії. Стояти з ворогом лицем до лиця, брати пряму участь в сутичках з тими, хто робить замах на Радянську державу, - ось до чого він прагне.

В клубі німецьких комуністів він знайомиться з тодішнім шефом радянської розвідки - Яном Карловичем Берзіним. Берзіну сподобалася активна натура Зорге. Він багато розказував Ріхарду про міжнародне положення, зацікавив його далекосхідними проблемами. При черговій зустрічі з Яном Карловичем Зорге сказав: " Я захворів Дальнім Сходом. Пошліть мене до Китаю!". Ріхард Зорге став військовим розвідником. "Військовий розвідник повинен досконало знати військову справу, - сказав Берзін. - Досвіду минулої війни тепер недостатньо" і Ріхард зайнявся військовою справою.

Три роки життя в Китаї ... Чим вони були наповнені ? Організаційною роботою. Нескінченними поїздками. Зустрічами. Вивченням країни. Ріхард вів науково-дослідну роботу, писав. Вивчав японський і китайський язики. Він немов передчував, що все це може стати в нагоді в майбутньому. Його чемодани були повністю набиті науковими матеріалами про Китай. В крузі китайських журналістів він цитував Чи вірші стародавнього поета Сяньюна : " Я виходив країну з краю в край... Давно я не був удома, але, як у давнину не знають відпочинку спис і щит..."


 
 

Цікаве

Загрузка...