WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Мореплавство на Чорному та Азовському морях в стародавні часи - Курсова робота

Мореплавство на Чорному та Азовському морях в стародавні часи - Курсова робота

Карфаген проіснував аж до 146 року до н.е., поки не був зруйнований римськими військами внаслідок тривалих Пунічних війн.

3. Початок мореплавства на території сучасної України

3.1.Давня Греція

Сприятливі умови спричинили швидке становлення суднобудування і мореплавства. До 6 ст. до н.е. греки, що створили колонії по всьому Середземного моря на заході і до берегів Чорного моря на сході, вже мали величезний морський флот.

За свідоцтвом грецького філософа Стратона Чорне море не мало виходу до міста Візантія, тобто протоки Босфор не існувало. Але річки, які впадали в Чорне море, прорвали прохід і вода линула в Мармурове море і протоку Дарданелли. До 4 тис. до н.е. Мармурове море було озером.

Спочатку Чорне море було недоступним для плавання і заселення узбережжя і називалось Аксинським "негостинним" із-за зимових штормів та дикості місцевих племен. Але все ж у 6 ст. до н.е. Північне Причорномор'є починають заселяти грецькі переселенці. Вони заснували тут, на краю Ойкумени, поліси, міста-держави. Після заснування міст на узбережжі Чорного моря воно почало зватися Понтом Євксинським "морем гостинним", іноді називали Понтом Скіфським або просто Понтом.

Поселення, як правило, виникали в місцях впадіння річок у море, або ж на морських островах поблизу річних дельт.

Місто Тіра було засноване вихідцями малоазійського міста Мілету в 6 ст. до н.е. (нині м. Білгород-Дністровський).

Місто Ольвія було розташоване на правому березі Бузько-Дністровського лиману (с. Парутино) і засноване мілетцями в першій половині 6 ст. до н.е.

Місто Херсонес, розташоване в південно-західній Частині Кримського півострова (м. Севастополь) на землі грецького емпірія, було засноване в 422-421 рр. до н.е. мешканцями м. Гераклеї Понтійської.

Місто Феодосія засноване в 6 ст. до н.е. мілетцями.

Пантікапей (м. Керч) також заснований у 6 ст. до н.е. мілетцями. Особливе місце займав Боспор Кіммерійський (Керченська протока), як вузол достатньо розвинених торгівельних шляхів.

Грецькі торговельні судна, що виходили з портів Чорного моря, йшли вверх по Дунаю, доходили до країн Північної Європи. Рухаючись у протилежному напрямку по давнім азіатським шляхам, греки доходили в долину Інду, або морським шляхом через Червоне море в Індійський океан.

Технології суднобудування у греків були найкращими в ті часи. Судна мали кіль, фальшкіль, штевні, шпангоути. В будівництві суден застосовувались дефіцитні матеріали: дуб, акація, сосна, бук.

Корпус нижче ватерлінії смолили або покривали свинцевими листами. Весь корпус фарбували і натирали жиром, а для баласту використовували пісок. Для захисту від хвиль існував полотняний фальшборт. Значною стала різниця між торговельними та військовими суднами: торговельні судна мали трюм, довжина якого досягала 20-25м, ширина 7-8м, вантажність 800-1000 тонн. Торговельні судна були важчими та місткими. Спочатку вони були веслувальними, але у зв'язку із збільшенням розмірів та вантажності на них почали ставити вітрила. Головна щогла несла чотирикутний парус, іноді ставили допоміжний невеликий парус. Передня щогла мала нахил у бік носу і була попередницею бушприту. Це дозволяло судно плисти при бокових вітрах.

Існувало декілька типів торговельних суден: лемб, келет, керкур та гіппегос (призначений для перевезення живих коней).

Військові кораблі мали назву за кількістю рядів весел: монера, дієра, трієра, тетрера тощо. Основну частину флоту складали трієри. Це були гребні судна з трьома рядами весел на кожному борті, оснащені також вітрилами. Довжина 38м, ширина 6м, водотоннажність 90 тонн, з екіпажем до 200 чоловік.

Цікавим є той факт, що, незважаючи на таку досконалу технологію суднобудування та середню тривалість служіння корабля (а це 40-50, а іноді і 80 років), ні одна трієра не збереглась до нашого часу. Вчені можуть тільки приблизно визначити її технічні дані завдяки малюнкам та написам, які залишили нам у спадок давні греки.

3.2.Давній Рим

Занепад грецького мореплавства пов'язаний з безперервними війнами. В 2 ст. до н.е. римляни завоювали Грецію і до 4 ст. н.е. продовжується період Риської давньої історії.

До початку нової ери римляни досягли значних успіхів в суднобудуванні та судноводінні, скориставшись досягненнями своїх іменитих попередників – єгиптян, мінойців, фінікійців, греків та карфагенян.

Після перемоги над Карфагеном римляни зацікавились країнами, з якими їх ворог вів торгівлю. Грецький історик Полібій за завданням римлян здійснив дослідницьку подорож вздовж північно-західного узбережжя Африки.

Спочатку морська торгівля Риму була однобічною: експорт був незначний, більше завозилось товарів. Однак, далі торгівля набула світового характеру. Рим налагодив зв'язки з Індією, Індокитаєм, Китаєм, Суматрою. В римський період був розвинутий флот і Північному Причорномор'ї. Однією з особливостей стародавнього флоту була раптовість його нападу на інші судна. Немало античних кораблів лежить на дні Чорного моря...

На Чорному морі римський флот розташувався в Тірі та Херсонесі. Римські війска знаходились там з перервами до середини 3 ст. н.е., коли потім були виведені у зв'язку з несприятливи справами на східних кордонах імперії.

В кінці римського періоду торгівля все більш почала страждати від піратства. Відомий римський полководець Помпей очолив боротьбу з піратами в Середземному морі. Він захопив близько 2 тис. кораблів, 20 тис. піратів потрапили в полон, ватажків яких стратили, а решту продали у рабство.

Військові кораблі Риму, так як і в Греції, мали назву в залежності від рядів весел: бірема, трирема, квадрирема, квінквірема тощо. Основна частина флоту складалась з квінквірем. У боротьбі з піратами для патрульної варти були створені легкі швидкохідні кораблі з одним рядом весел і однією щоглою – лібурни.

Торговельні судна римлян будувались із пінії (дерева з породи соснових), обшивка кріпилась на дерев'яних шипах, підводна частина корпусу вкривалась шерстиною, смолилась, а потім обкладались свинцевими листами на мідних цвяхах, або ж покривалось днище мідним листом. Іноді судна мали не одне стерно, а декілька, форштевень прикрашали по верхньому краю різною головою лебедя чи гуся. На палубах вже були примітивні вантажні стріли. Кількість щогл коливалась від 1 до 3. Прямокутні вітрила кріпились на двох реях Вітрила виготовляли з льонової тканини, з очерету або навіть зі шкіри.

Рим мав гігантський торговельний флот. В середньому торговельний корабель вміщував до 340 тонн вантажу. Кораблі, які були призначені для перевезення зерна, вміщували до 1200 тонн.

В цей час сильно розвиваються науки, які допомагають мореплавству. Розвиток астрономії та математики, винайдення водяного годинника – клепсидри, що дозволяли відраховувати рівні і точні проміжки часу, ідея Піфагора про кулястість Землі, - все це незмірно розширило межі заселення світу. З'явилась теорія єдності світу, декілька винаходів зробив Архімед, а філософ Кратет створив перший у світі Земний глобус. Була розроблена більш досконала сітка широти та довготи. Середземноморські купці підтримували стосунки з китайськими купцями на Сході, та іспанськими на Заході, з нубійцями на Півдні і бриттами на Півночі. Римляни доповнили і розширили родоське морське право.

4. Висновки

Таким чином, ми бачемо, що задовго до існування української народності, вже існував розвинений морський транспортний і військовий флот, а також колонії або міста-держави інших країн на південному узбережжі України. Це великий крок для подальшого розвитку нашої культури та зовнішьої політики, так як багато країн вже знали про нашу землю.

Звичайно, це мало не тільки позитивні, а й негативні наслідки в тому плані, що в деяких країн наше багатство, не тільки матеріальне, а й духовне, викликає навіть у наші часи саме страшне почуття – заздрість. А заздрість завжди приводить до війн та боротьби... Але це вже інші періоди та інші сторінки української історії.

Література

1. Гришин Ю.А. История Мореплавания. – М.: Транспорт, 1966.

2. Василенко С.Д., Чечітко Ю.Т. Історія України в контексті світової історії. – Одеса: Друк, 2006.

3. Чечитко Ю.Т., Потеряйко Я.И. История Морскоо Флота. Выпуск 1. – Одесса: ОГМА, 1992.

4. Нойкирхен Х. Пираты. – К.: "Знание" Украины, 1992.


 
 

Цікаве

Загрузка...