WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Придністровська проблема: витоки, сутність та шляхи її вирішення - Курсова робота

Придністровська проблема: витоки, сутність та шляхи її вирішення - Курсова робота

Придністровська проблема: витоки, сутність та шляхи її вирішення

Коротка історія конфлікту і становлення Придністровської молдавської республіки (ПМР)

З 1988 року в Молдавії стрімко ростуть прорумунські настрої, з'являються заклики до об'єднання з Румунією. На XIII сесії Верховної Ради МРСР приймається Закон "Про функціонування мов", яким вводиться латинська графіка і утискаються цивільні права немолдавського населення.

Протести проти політики Кишинева найбільш значні серед гагаузів на півдні Молдавії і в Придністров'ї, де для захисту своїх прав починають формуватися Ради трудових колективів на підприємствах, а потім проходить I з'їзд Об'єднаної Ради трудових колективів (ОРТК). У червні 1990 року в с. Паркани відбувся I з'їзд народних депутатів Придністров'я всіх рівнів. На ньому з'являється ідея про створення незалежної держави в Придністров'ї. 5 червня 1990 року молдавською владою з'їзд був оголошений незаконним.

Вже на цьому етапі (тобто до розпаду СРСР) офіційна Москва займала відчужену позицію. Центральні ЗМІ назвавши молдаван "демократами", а придністровців "комуністами", тим самим "закрили" розуміння ситуації в цьому регіоні.

2 вересня 1990 року на II Надзвичайному з'їзді народних депутатів Придністров'я приймається Декларація про утворення Придністровської Молдавської Республіки. Це рішення обґрунтовується тим, що у момент утворення МРСР в 1940 році на території Лівобережного Подністров'я існувала Молдавська Автономна Радянська Соціалістична Республіка у складі Української РСР, створена 12 жовтня 1924 року.

З осені 1990 року починається озброєне протистояння між ПМР і Молдавією. 2 листопаду була зроблена спроба ліквідації місцевих органів влади в Дубоссари силами молдавського ЗПОПа (загін поліції особливого призначення). На думку Придністровської сторони в озброєних акціях участь брали молдавські націоналісти з відома, а часто і під керівництвом, кишинівських силових відомств. У ПМР тільки восени 1991 року з'являється Республіканська гвардія і створюється Комітет з Оборони і безпеки. А ще через рік, 8 вересня 1992 року ухвалою Уряду ПМР була визначена структура і терміни формування озброєних сил, 23 вересня призначається в.о. міністра оборони полковник С.Г. Хажєєв.

Основні події конфлікту доводяться на березень-липень 1992 року, коли протиборчі сторони вели активні бойові дії. Зокрема, в районах Бендер і Дубоссар розвертаються повномасштабні бої із застосуванням артилерії і танків.

В ході озброєної фази конфлікту в 1992 році з боку Придністров'я загинуло 284 військовослужбовців (з урахуванням померлих від поранень — 364) і більше 600 мирних жителів.

Переговорний процес

Переговорний процес реально почався в квітні 1994 року і забезпечив розробку і підписання більше 40 документів між Молдовою і ПМР, за активним посередництвом, Російської Федерації, України і Організації по безпеці і співпраці в Європі (ОБСЄ).

Етапи переговорного процесу. І молдавська і придністровська сторони сходяться в оцінці етапів переговорного процесу.

Перша сумісна угода про припинення військової фази конфлікту була підписана в липні 1992-го. З тієї пори на вищому рівні прийнято більше 50 різних документів.

На першому етапі сторонам довелося займатися питаннями безпеки, внаслідок чого в 1995 році був підписаний договір про незастосування сили.

Потім сторони приступили до розробки первинних основ врегулювання. У меморандумі 1997 року з'являються такі важливі для придністровської сторони поняття як "загальна держава", "міжнародна правосуб'єктність", "система гарантій", "економічна самостійність" і ін.

Сьогодні сторони сходяться у тому, що починається якийсь новий етап переговорного процесу при якому придністровська сторона вважає, що на перший план виходить проблема розуміння що таке "загальна держава", а молдавська виступає за принциповий дозвіл "головного питання" — про статус Придністров'я у складі Республіки Молдова.

З погляду "зовнішнього забезпечення" переговорного процесу новим етапом можна рахувати і подію включення у формат переговорного процесу України.

Основні віхи переговорного процесу. У липні 1995 року підписана Угода про незастосування у взаємних відносинах військової сили і економічних санкцій, яке стало першим міжнародним документом і було схвалено на самміті ОБСЄ.

8 травня 1997 року в Москві був підписаний Меморандум "Про основи нормалізації відносин між Республікою Молдова і Придністров'ям", що визначив основні принципи у взаємостосунках Придністровської Молдавської Республіки і Республікою Молдова. Цим документом був закріплений ряд досягнутих раніше домовленостей і надано право ПМР самостійно встановлювати і розвивати економічні, науково-технічні і культурні зв'язки з іншими державами. Меморандум закріпив новий підхід сторін до проблеми врегулювання, зобов'язавши сторони до взаємоузгодженого розгляду проблем.

В ході переговорного процесу сторони, на підставі двостороннього обігу, висловили побажання перетворити посередників на гарантів виконання досягнутих домовленостей. Російська Федерація і Україна стали гарантами виконання досягнутих домовленостей, ОБСЄ, відмовившись від участі в переговорному процесі як гарант, зберегла за собою статус посередника. В результаті цього в Меморандумі "Про основи нормалізації відносин між Республікою Молдова і Придністров'ям" з'явилися наступні статті:

- сторони переговорного процесу є взаємними гарантами;

- Російська Федерація і Україна гарантують виконання угод, досягнутих сторонами в ході переговорного процесу.

При цьому, відсутність механізму гарантій є перешкодою для здійснення гарантами поки обмежують їх функції лише спостереженням за виконанням домовленостей, досягнутих сторонами в ході переговорного процесу.

24 травня 1997 року керівництво Республіки Молдова і Придністров'я, виходячи з необхідності швидкої реалізації Меморандуму від 8 травня 1997 року, підтвердило вступ у силу всієї статі Меморандуму і домовилося приступити до розробки механізмів реалізації положень Меморандуму. Вирішено створити комісії Сторін для координації і забезпечення переговорного процесу і приступити до роботи з 4 червня 1997 року. Для робочих груп було заплановано вироблення проектів угод по наступних напрямах: про зовнішньоекономічну діяльність, про взаємодію митних служб, з питань освіти, по боротьбі із злочинністю.

4 червня 1997 року згідно підписаного протоколу від 24 травня 1997 року комісії експертів Сторін відновили зустрічі з метою дозволу виникаючих проблем в робочому порядку.

До вересня 1997 року зустрічі експертів проводилися регулярно (12 червня, 3 липня, 10 липня, 17 липня, 14 серпня, 21 серпня). До вересня робота над запропонованим ОБСЄ проектом Угоди "По остаточному врегулюванню конфлікту і розподілу повноважень між Республікою Молдова і Придністров'ям" зайшла в безвихідь. Пропоновані експертами Придністров'я зміни не були враховані в проекті Угоди. Без урахування пропозицій придністровської Сторони Угода не була взаємоприйнятною. Думка експертів придністровської Сторони була висловлена в ув'язненні за даним проектом Угоди.

23 вересня 1997 року на зустрічі керівників делегацій Російської Федерації, Республіки Молдова і Придністров'я був підписаний Протокол за підсумками переговорів Заступника Голови Уряду Російської Федерації В.М. Сєрова з керівником Придністров'я І.Н. Смирновим.

5 жовтня 1997 року перед експертами обох Сторін стояли задачі консультацій і обговорень з посередниками документа про розмежування предметів ведення і взаємне делегування повноважень. В рамках Об'єднаної Контрольної Комісії з прикомандированими до неї фахівцями від трьох Сторін-членів ОКК проводився аналіз ходу виконання Угоди від 21 липня 1992 року з метою накреслити заходи по забезпеченню реалізації його положень і зниженню військового протистояння.

10 жовтня 1997 року відбулися Консультації експертів Республіки Молдова і Придністров'я в Підмосков'ї на дачі МЗС в Мещеріно за участю посередників Російської Федерації, України і ОБСЄ. Проект угоди був відхилений придністровською Стороною, на думку якої запропонований проект Угоди "Про основні напрями і конкретні заходи у області розмежування і делегування повноважень між органами влади РМ і Придністров'я" потребував подальшої доробки. Подальша робота над проектом Угоди не була проведена. Надалі була спроба дана Угода запропонувати підписати у будь-якому вигляді на Самміті глав держав СНД 23 жовтня в Кишиневі без участі представників Придністров'я.

4 грудня 1997 року зустрічі експертів поновилися. Експертам Республіки Молдова були передані від придністровської Сторони пропозиції по структурі Угоди "Про взаємні гарантії".

15 січня 1998 року експерти Республіки Молдова винесли на розгляд Угоду "Про деякі принципи і конкретні заходи по відновленню єдиного економічного, соціального, правового простору в рамках загальної держави", раніше пропоновану ОБСЄ і гарантами, але неприйнятну для Придністров'я, як не відповідну положенням Меморандуму.

В кінці січня 1998 року представлений пакет пропозицій експертів Придністров'я, зокрема "Про державність ПМР", дозволив зробити ще один крок на шляху до становлення державно-правових відносин ПМР з Республікою Молдова.

17 лютого 1998 року на черговій робочій зустрічі керівництва Республіки Молдова і Придністров'я у присутності представників від Російської Федерації, України, ОБСЄ президентами Республіки Молдова і Придністров'я був підписаний протокол, де Сторони домовилися підготувати проекти документів з питань зовнішньоекономічної діяльності, митної служби, освіти і боротьби із злочинністю. Сторони згодилися з необхідністю прискорити розробку механізму участі України в миротворчій операції, а також про введення в дію Дубоссарського автомобільного моста.

19—20 березня 1998 року в Одесі відбулася зустріч керівництва Російської Федерації, України, Республіки Молдова, Придністров'я при участі ОБСЄ, на якій було прийнято Угоду про заходи довіри і розвитку контактів між Республікою Молдова і Придністров'ям, а також був підписаний Протокол про деякі першочергові кроки по активізації політичного врегулювання придністровської проблеми.


 
 

Цікаве

Загрузка...