WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Феномен культури стародавнього Риму - Курсова робота

Феномен культури стародавнього Риму - Курсова робота

3. Релігійне життя Стародавнього Риму.

Своєрідними були й поховальні споруди — мавзолеї, колумбарії різноманітної форми: у вигляді вежі, хлібного кошика, піраміди тощо.

Досить поширеною була портретна скульптура, зокрема зображення померлих. Для них характерні точність відтворення рис обличчя, непорушний спокій. На початку І ст. до н. є. під впливом грецького мистецтва портрети набули більшої виразності.

Живописом римляни прикрашали стіни храмів. Тріумфальні процесії римських полководців супроводжували картини із зображенням битв, що потім виставлялися в базиліках і храмах.

Після завоювання Греції поширився декоративний розпис будинків, що імітував кольоровий мармур. На мурах міст зображували пейзажі, сцени з міфів. Чудовою пам'яткою живопису І ст. до н. є. є розпис вілл, що

були розташовані неподалік від Помпеї (пізніше засипані сопелом під час виверження вулкана Везувій).

У релігійних віруваннях східні культи, що існували в Римі у II ст. до н.е., набули дедалі більшого поширення за часів імперії. Імператор Калігула спорудив храм єгипегської богині Ізіди в Римі на Марсовому полі. Імпе-раторКлавдій скасував заборони стосовно культу Кібели, а імператор Коммод брав участь у містеріях на честь бога Мітрд.

Поряд зі східними культами поширювалася халдейська астрологія: майже при кожному імператорі був астролог, порадами якого він керувався не лише в особистому житті, айв державних справах.

4. Розвиток наукових знань римлян.

Завоювання періоду імперії, а також пожвавлення торгізлі сприяли розвитку наук, зокрема географії.

У І ст. географ та історик Страбон описав ряд країн, звернувши особливу увагу на Європу, Азію та Північну Африку. Того ж сторіччя римляни вперше досягли Цейлону, Під час походів римлян в Африку були описані флора та фауна її північно-західної частини, вивчений Ніл до району Нільських боліт.

Досягнення античної медицини звів у єдину систему Клавдій Гален — лікар і природознавець, автор праць з анатомії та фізіології людини, терапії, фармакології, гігієни. Його дослідження мали великий вплив на розвиток європейської медицини доби Відродження і нового часу.

Для римської науки часів імперії характерним є прагнення до енциклопедичності, узагальнення та систематизації набутих знань. Прикладом цього є "Природнича історія" державного діяча і письменника Плінія Старшого, у якій ідеться про астрономію, фізику, географію, антропологію, зоологію, ботаніку, медицину, фармакологію, мінералогію, мистецтво тощо.

"Золотим віком" римської літератури називають І ст. до н. є. — початок І ст. н. є. Він представлений іменами таких титанів, як Вергілій, Горацій, Овідій. Найвизначнішим твором видатного поета Марона Публія Вергілія вважається поема "Енеїда" — класичний зразок римської епопеї. Вона присвячена мандрам і діянням троянського героя Енея — засновника нового царства, що поклало початок Риму. "Енеїда" створена під впливом поем Гомера, але є оригінальним, суто римським твором. Вона насичена драматизмом, особливо вражають сцени загибелі Трої, самогубства цариці Дідони, війни в Італії. Вергілій вперше в античній літературі розкрив трагізм долі людини, яка змушена коритися обов'язку, нехтуючи власними почуттями.

Поема мала великий вплив на перші європейські епічні поеми, поезію Відродження та Нового часу.

Твори Вергілія були надзвичайно популярні в Україні XVI—XVIII ст., вивчалися в братських школах, Києво-Могилянській академії, вплинули на розвиток української поезії. У бурлескному, гумористичному стилі, надавши обстановці та героям суто українського характеру, сюжет використав І. Котляревський у безсмертному творі, що започаткував новий етап у розвитку української літератури.

Найславетнішим представником своєрідного жанру любовної елегії був поет Публій Овідій Назон. Його твори дотепні та досконалі. І нині відомі його дві великі поеми "Метаморфози" (поетичний переказ греко-римських міфів про перетворення людей на квіти, дерева, тварин) та "Фасти" (про римські релігійні свята).

Із прозаїчних жанрів цієї доби найпоширенішими були історичні праці та романи. Найвидатнішим римським істориком був Тіт Лівій — автор монументальної праці "Римська історія" із 142 книг. Він захоплююче викладав історію Римської держави, змалював величні постаті героїв минулого, славетних полководців республіки, створив образи ідеальних римлян — працелюбних, суворих, мужніх.

Історик і політичний діяч Публій Корнелій Таціт відомий насамперед працями "Історія" і "Аннали" про події періоду ранньої імперії. Основним об'єктом його зображення були відносини Сенату з імператорською владою, характери та вчинки імператорів.

Перу Тая Петронія належить перший в європейській літературі роман "Сатирикон" а 20 книг. Головний герой роману мандрує Італією. Розповідаючи про його пригоди, автор подав сатиричну картину побуту римських рабовласників, висміяв грубість, невігластво "нових багатіїв".

Розважальний характер має роман письменника Луція Апулея "Золотий віслюк", у якому з гумором, у казковому стилі оповідається про пригоди юнака, якого кохана помилково перетворила на віслюка.

В архітектурному мистецтві на зміну суворій простоті часів республіки прийшли пишність і розкіш імператорського Риму. Споруджувалися величезні храми, урочисті архітектурні ансамблі форумів, зокрема форум Авгус-та — площа, обнесена муром, з храмом Марса, форум Веспасіана та форум Нерви. Але найграндіознішою спорудою імператорського Риму вважається Колізей — амфітеатр на 50 тис. глядачів.

Новим словом в архітектурі став Пантеон — храм усіх богів, перекритий високим куполом діаметром 43,2м. Цей храм і досі вражає ідеальними пропорціями.

Скульптура часів імперії була представлена здебільшого портретними ідеалізованими зображеннями імператорів та членів їхніх сімей, часто у вигляді богів і богинь.

Для настінних розписів цьогс часу властиві врівноважені композиції. Часто використовувалися єгипетські, східні мотиви, зображувалися гірлянди з плодів, квітів.

Досягнення техніки, науки,мистецтва Стародавнього Риму стали цеглинкою фундаменту, на якому формувалася сучасна європейська цивілізація.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Всесвітня історія: пробне оцінювання:[навчальний посібник]. — Х. : Факт (редакція журналу "Вісник ТІМО"), 2008. — 22с.

  2. Андріяненко Віра Іванівна. Історія і теорія української і зарубіжної культури: навч. посіб. / Східноукраїнський національний ун-т ім. Володимира Даля. — Луганськ, 2007. — 176c.

  3. Феденко Панас. Історія Італії: від упадку Римського цісарства до останніх часів. — Львів : Народний ун-т, 1936. — 46с

  4. Алексєєв Юрій Миколайович, Вертегел Андрій Григорович, Казаков Олександр Олексійович. Всесвітня історія: Навч. посібник для студ. вищих навч. закл.. — К. : Каравела, 2006. — 240с.

  5. Голованов Сергій Олександрович, Дрібниця Віталій Олександрович. Всесвітня історія. Історія стародавнього світу: Навч. посіб. для 6 кл.. — К. : Фаренгейт, 2000. — 272с


 
 

Цікаве

Загрузка...