WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Отто фон Бісмарк і його роль в утворенні Німецької імперії - Курсова робота

Отто фон Бісмарк і його роль в утворенні Німецької імперії - Курсова робота

КУРСОВА РОБОТА

Отто фон Бісмарк і його роль в утворенні Німецької імперії

Зміст

Вступ

Розділ І. Значення політичної діяльності Бісмарка в процесі

об'єднання Німеччини

1.1. Початок політичної діяльності Бісмарка

1.2. Роль Бісмарка в утворенні Північно-німецького союзу

1.3. Утворення Німецької імперії

Розділ ІІ. Основні риси дипломатії Бісмарка

2.1. Загальна характеристика дипломатії Бісмарка

2.2. Специфіка дипломатії Бісмарка в період Прусських війн

2.3. Особливості дипломатії Бісмарка після утворення

Німецької імперії

Висновки

Література

Додатки

Вступ.

Не було ще генія без певної долі безумства.

(Сенека).

Актуальність теми. Навесні 1815 року увага всієї Європи була прикута до Відня. Там, на засіданнях Конгресу, монархи, дипломати та міністри найбільших держав Старого Світу визначали майбутнє континенту, перекроювали кордони, готували нову систему мирних договорів. Наполеон був повалений, усіх хвилювало питання: "А що ж далі?". Імператори Росії та Австрії, що склали разом iз королем Пруссії ядро вкрай консервативного "Священного Союзу", твердо відстоювали непорушність "богом даних прав" володарів крихітних німецьких держав: курфюршеств, герцогств, графств... Щоправда, у підсумку число "міні-нiмеччин" все ж таки довелося скоротити до 33 (!). Однак факт залишався фактом: Німеччина була приречена на невизначено довгий час бути роздробленою, її народ – розділеним.

Але саме тими днями, 1 квітня 1815 року, народилася людина, якій було призначено об'єднати Німеччину і зламати систему "стримувань і противаг", розроблену у Відні. У маєтку Шенгаузен біля Магдебурга в Пруссії з'явився на світ Отто Едуард Леопольд фон Бісмарк (Otto-Eduard-Leopold, Frst v. Bismarck), одна з найяскравіших фігур у німецькій історії ХIХ століття [Див. дод. № 1]. "Залізний канцлер", глава уряду Пруссії, а потім єдиної Німецької імперії протягом 28 років (1862-1890 рр.), політик, який за життя став легендою, лiдер, який дивним чином сполучав у собі рідкісне почуття реального і нахабний натиск, віру в нескінченні можливості політичної та військової сили і здатність блискуче, спритно маневрувати (а коли треба – і відступати), відвертий цинізм і вікові почуття дворянської честі, Бісмарк залишив після себе величезну і складну спадщину, і дотепер по-різному оцінювану.

Саме тому дана курсова робота присвячена аналізу життя і діяльності Отто фон Бісмарка (1815-1898рр.). В ній ми спробуємо на основі попередніх оцінок діяльності канцлера переосмислити його роль в утворенні Німецької імперії. Серед державних діячів ХІХ ст., які здійснили найбільший вплив на долю Європи і світу, він займає, безперечно, одне із перших місць, як за історичним значенням своєї діяльності, так і за масштабом свого політичного і дипломатичного обдарування.

З його іменем нерозривно пов'язаний ряд найважливіших подій німецької та загальноєвропейської історії, та, перш за все, звичайно, здійснене за допомогою політики "заліза і крові" об'єднання Німеччини і утворення буржуазно-юнкерської та мілітаристської Німецької імперії.

Також варто відмітити, що Бісмарк був видатним дипломатом і вмілим воєначальником, що в повній мірі проявилося в період так званих "прусських війн" кінця 1860-х – початку 1870-х років, а також в роки подальшої дипломатичної діяльності Бісмарка. Про дипломатичний талант Бісмарка наочно свідчить і дане йому прізвисько – "залізний канцлер".

Підхід до вивчення історичної фігури такого масштабу може бути досить різноманітним, а тому в курсовій роботі ми постараємось зробити акцент на самому Бісмарку як особистості і державному діячеві, і менше уваги приділимо тим соціально-політичним умовам Німеччини, на фоні яких відбувалось його становлення як політичного діяча і які були досить детально проаналізовані істориками багатьох країн.

На Заході, де життя і діяльність Бісмарка розглянуті, здається, у всіх деталях, існують самі різноманітні і прямо протилежні одна одній інтерпретації і оцінки його перемог і поразок, і особистість його оцінюється цілком по-різному. "Залізний канцлер" [1]; "консерватор до мозку кісток" [2]; "білий революціонер", який створив нову Німеччину [3]; винуватець її бід в ХХ столітті, поборник миру в Європі; попередник Гітлера.

Звичайно, в даному дослідженні ми не претендуємо на нове трактування всієї діяльності Бісмарка чи оригінальну оцінку його особистості. Метою нашої курсової роботи є розгляд Отто фон Бісмарка як історичної особистості та державного діяча. Відповідно до визначеної мети роботи можна виділити наступні основні завдання, які будуть розглянуті в курсовій роботі:

  1. розглянути роль Бісмарка в процесі об'єднання німецьких земель і утворення Німецької імперії;

  2. охарактеризувати основні риси дипломатичної діяльності Бісмарка;

  3. дати оцінку значення політики, яку здійснював Бісмарк, для подальшого військово-політичного розвитку Німеччини.

Джерела та історіографія дослідження. В процесі роботи над курсовою роботою використовувались наступні літературні джерела: монографії, присвячені історії Німецької імперії; навчальні посібники; історичні нариси та біографії Отто фон Бісмарка, а також три томи мемуарів самого Бісмарка "Думки і спогади" [4], на яких потрібно зупинитися більш детально. Загальновідомо, що до спогадів Бісмарка, як історичного джерела, потрібно відноситися досить обережно. Він наводить одні факти, замовчуючи другі; дає вибіркове трактування третім, але, незважаючи на це, його "Думки і спогади" – чудовий твір мемуарної літератури ХІХ століття і, як це було відразу відмічено, свого роду політичний заповіт Бісмарка.

В дослідженні життєвого шляху "залізного канцлера" особливе місце належить великому радянському спеціалісту по історії німецького імперіалізму А. С. Єрусалимському, який написав чудовий нарис про дипломатичну діяльність Бісмарка та опублікував на російську мову його спогади і багато цінних архівних документів. При написанні даної роботи ми опиратимемось на його книгу "Бісмарк: дипломатія і мілітаризм" [5]. Єрусалимський А. С. показав в ній дійсну масштабність особистості Бісмарка, стверджуючи, що він був "на голову вищий від оточуючих його діячів юнкерської Прусії" і краще усіх діячів своєї верстви зрозумів, в чому проявилися завдання епохи. Він проаналізував переплетіння в дипломатії Бісмарка прусських традицій ХVІІ – ХVІІІ століть і нових методів, вироблених в 50-60-ті роки ХІХ століття, охарактеризував Бісмарка як полководця і дипломата. Варто зупинитися іще на одній спеціально присвяченій Бісмарку книзі В. В. Чубинського : "Бісмарк. Політична біографія" [6], яка також була одним із головних джерел під час написання роботи. В ній автор описав життя Бісмарка з молодих років і до самої смерті, а також охарактеризував його зовнішню і внутрішню політику. Зовнішній політиці Бісмарка В. В. Чубинський приділяє більше уваги, але це є зрозумілим: загальновизнано, що цей бік діяльності німецького канцлера найбільш цікавий. В. В. Чубинський цілком вірно оцінив головні етапи діяльності Бісмарка і їх підсумки. Зображена також і історична заслуга Бісмарка – створення єдиної Німецької імперії і причини її невдач. Підкреслюється, що Бісмарк несе відповідальність за перетворення Німеччини в джерело небезпеки в Європі, а також за її агресорську діяльність.

Значний вклад у вивчення діяльності Бісмарка, зокрема його зовнішньої політики, внесли радянські історики І. С. Галкін [7], Л. І. Нарочніцька [8], Ф. А. Ротштейн [9], С. І. Оболенська [10], на праці яких ми також посилаємося в курсовій роботі. В цілому, спільне та комплексне використання даних праць дає повну картину про історичну особистість Бісмарка.

Щодо структури курсової роботи, то вона складається із вступу, основної частини (два розділи), висновків, списку використаної літератури та додатків. У першому розділі (три підрозділи) дослідження розглянуті основні моменти політичної біографії Бісмарка, а також визначена його роль в процесі об'єднання німецьких земель. У другому розділі (три підрозділи) розглянуті основні риси дипломатії Отто фон Бісмарка на різних етапах його політичної діяльності.

Розділ І. Значення політичної діяльності Бісмарка в процесі об'єднання Німеччини.

    1. Початок політичної діяльності Бісмарка.

Коли мова йде про Бісмарка, без звернення до його родового походження не можливо обійтись. Ця людина, яка увійшла в історію як "уособлення прошарку прусських землевласників-юнкерів" [6, 8], була пов'язана насправді усім своїм корінням із тим ґрунтом, що став джерелом живлення його класу.

Отто фон Бісмарк (1815-1898) походив, із відомого, але збіднілого прусського дворянського роду. Він народився, як уже згадувалось, в невеличкому помісті Шенгаузен неподалік від Магдебургу.


 
 

Цікаве

Загрузка...