WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Відлига Хрущова - Курсова робота

Відлига Хрущова - Курсова робота

Секретар суду: Слово свідку подій.

Студент-експерт: Найважливіше значення мали реформи Хрущова у промисловості. В липні 1955 відбувся Пленум ЦК КПРС, присвячений НТП. Були прийняті рішення про прискорення впровадження досягнень науки і техніки в виробництво. Відбулись певні зрушення. Якщо в 1951-55 р. щорічно створювалося в середньому 869 зразків нової техніки, то в цілому в 1950-і рр. - 2580. Але НТР знайшла в СРСР своє місце. Хоча переважно — у військовому виробництві та впровадження ядерної зброї і ракетної техніки, в освоєнні космосу. СРСР 4 жовтня 1957 р. вивів на

навколоземну орбіту перший у світі штучний супутник Землі. 12 квітня 1961 р. відбувся перший в історії людства пілотований політ. Першою людиною-космонавтом став Ю. О. Гагарін. Вражаючим було і введення в експлуатацію льодоколу "Ленін" з ядерною силовою установкою.

У 1957 р. була здійснена спроба реформи управління економікою, спрямована на обмеження абсолютної влади величезного централізованого бюрократичного апарату. Скасовувались міністерства, і функції управління передавались до створюваних в регіонах радянських народних господарств (раднаргоспів). Робота промисловості пожвавлювалась. Однак до заводів і фабрик, а тим більше до конкретних робітників реформа не дійшла, втім, це і не передбачалось. Натомість М.С.Хрущов виношував ще більш грандіозні плани переоблаштування країни і на XXII з'їзді КПРС у жовтні 1961 р. партія взяла курс на перехід до безпосередньої побудови комунізму. Створення матеріально-технічної бази комунізму планувалось зробити за 20 років. Проголошувався "найважливіший" принцип КПРС: "Все в ім'я людини, все для блага людини".

Саме на шляхах нарощування традиційних галузей промисловості керівництво СРСР сподівалося "наздогнати і перегнати" капіталізм. Але це був хибний курс. НТР потребувала нових технологій, які не передбачали великої кількості металу. Але такі технології в Союзі не розроблялися. Втім, у середині 1960-х рр. в УРСР з'явилася нова галузь в промисловості — автомобілебудування (Запоріжжя). Розпочався випуск найбільших у світі суховантажних суден і риболовецьких траулерів у Миколаєві. Було налагоджено випуск нових типів пасажирських і транспортних літаків високого класу, реактивних повітряних лайнерів ТУ-104. Почався випуск серійного виробництва 5,2 тис. нових зразків машин, приладів і обладнання. За семирічку 1959—65 рр. виробництво

нових засобів автоматизації збільшилося у 4,2 р. Але всього цього було замало. Як і раніше, в Україні найрозвинутішими галузями промисловості залишались чорна металургія, вугледобування та електроенергетика. Дніпро став перетворюватися у справжню енергетичну артерію України. Металург, шахтар, будівельник посіли місце героїв кінофільмів, газетних нарисів, навіть пісень.

Студент-експерт: Певний час після XX з'їзду КПРС в результаті вжитих заходів сільське господарство республіки розвивалося досить успішно. Це сталося внаслідок зміцнення матеріально-технічної бази колгоспів, радгоспів, деякого розширення сфери товарно-грошових відносин. Заготівлі сільськогосподарської продукції змінились закупівлями. Зросли закупівельні ціни на зернові у 7 р. У 1957 р. Хрущов висунув утопічне завдання: "Найближчими роками наздогнати США по виробництву м'яса, молока й масла на душу населення". Семирічка планувала приріст обсягу валової сільськогосподарської продукції на 70%. Але на село коштів не вистачало, все йшло на розвиток промисловості, на оборону. Основна надія покладалась на адміністративно-командні методи, що давали максимальні результати за мінімальні затрати. У роки семирічки тривало укрупнення колгоспів, безліч дрібних сіл і хуторів були оголошені "неперспективними". В 1965 р. в Україні існувало 9,5 тис. колгоспів проти 13 тис. у 1950 р.

За вказівками зверху "вдосконалювалась" і вся система землеробства, що підтримувала мінімальну родючість землі в умовах дефіциту міндобрив і вологи в ґрунті, селяни навіть відмовились від парів. В 1959 р. після офіційного візиту М. Хрущова до США на полях у широких масштабах стала впроваджуватись кукурудза, котра швидко витіснила традиційні сільськогосподарські культури. Це були примусові заходи.

З 1958 по 1963 посівні площі, зайняті кукурудзою, зросли більш як удвічі, а валовий збір — у 1,3 р. Врожайність, втім, залишалась незмінною — 25-28 ц/га. Впровадження кукурудзи призвело до порушення сівозмін, структури ґрунтів, знизилась врожайність зернових. Становище у сільському господарстві ускладнив неврожай 1963 р., хоч голоду вдалось уникнути. Отже, ні цілина, ні кукурудза не розв'язали проблем у сільському господарстві. З 1958 по 1964 рр. обсяг валової продукції колгоспів і радгоспів збільшився тільки на 3%. Держава у 1963 р. змушена була купувати хліб за кордоном — в Австралії, Канаді.

Секретар суду: Слово надається свідкові...

Свідок: Починаючи з 1959 р., рівень життя народу погіршується. Почастішали збої в системі постачання продуктами харчування, гостро відчувається дефіцит промислових товарів, особливо негативний вплив мала грошова реформа 1961 р., внаслідок якої зросли ціни. Впав добробут населення. Усе це — результат "хрущовських" реформ.

Секретар суду: Суттєві зміни в житті населення відбулися, зокрема, істотне підвищення зарплат: з 642 у 1950 році до 806 крб. Замість оплати праці колгоспникам у 1960 році один раз на рік було введено щомісячне, подекуди поквартальне грошове і натуральне авансування. Грошова оплата колгоспників зросла в чотири рази. У 1956 р. на 80% було збільшено розміри пенсії — максимальна становила 1200 крб, мінімальна — 300 крб. У 1964 році почали виплачувати пенсії колгоспникам — мінімальна складала 12 крб. У 1956 р. було ліквідовано кримінальну відповідальність робітників і службовців за самовільне залишення підприємств, ліквідовано "радянське кріпосне право", селяни отримали паспорти, вільно пересувались у межах держави, виїжджали на навчання чи на роботу до міст.

Високими темпами розвивалось житлове будівництво. Впроваджувався залізобетон. У 1951—58 рр. в УРСР було збудовано майже два мільйона квартир загальною площею 85,7 мільйона кв. м., а в 1958—1965 рр. — ще близько 60 млн. кв.м. житла (так звані "хрущовки"). Таких темпів Україна ще не знала.

Однак після 1961 р. вартість карбованця підвищилась в 10 разів, в обіг були випущені нові гроші. Але ціни на колгоспних ринках значно зросли. їх підняла і державна торгівля. Грошова реформа 1961 р. негативно позначилася на життєвому рівні населення.

Після прийняття програми комуністичного будівництва розгорнулася боротьба за "нові виробничі відносини" на селі. Відновилася атака на присадибні ділянки, а селяни змушені були здавати в колгоспи особисту худобу. З 1958 по 1962 рр. кількість корів на селянських подвір'ях скоротилась з 22 млн. до 10 млн. голів. Селяни втомилися від безупинних експериментів. Почався масовий від'їзд в міста молоді. Різко впав приріст валової продукції господарств — в три рази в грошовому вираженні. Помітно скоротилися поголів'я худоби та надої молока. Вперше після 1947 року з'явились картки — талони на хліб. Вперше в історії довелося купувати хліб за кордоном. З того часу це робилось щорічно у всезростаючих розмірах.

Суддя: Незважаючи на успіхи науки, Хрущова звинувачують у розриві із значною частиною інтелігенції, репресіях проти шістдесятників, дисидентів.

Студент-експерт: Необережність і непослідовність Хрущова і його оточення в здійсненні економічних реформ несприятливо позначилось на стані народної освіти. Згубно вплинула на національну культуру русифікація України, яка проводилася під гаслами "інтернаціоналізму", "зближення і злиття націй". Хрущов був переконаний, що без впровадження в усі сфери життя союзних республік російської мови і культури комунізм не можливий.

"Залишковий принцип" забезпечення соціально-культурної сфери особливо гостро відчувався в Україні.


 
 

Цікаве

Загрузка...