WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Відлига Хрущова - Курсова робота

Відлига Хрущова - Курсова робота

Секретар: Слова просить адвокат.

Адвокат: Але справа не тільки в почутті обов'язку. Мені доводилось не раз слухати спогади Хрущова про Сталіна. Це були роз-думи-монологи, ніби розмова із самим собою, зі своєю совістю. Він був глибоко травмований сталінізмом. Тут змішалось все: і містичний страх перед Сталіним, здатним за один неправильний крок, жест, погляд знищити людину, і жах за невинно пролиту кров. Тут були і почуття особистої вини, і нагромаджений десятиліттями протест, який рвався назовні, як пар із котла.

Прокурор: Розкриття культу особи Сталіна не зміцнило авторитет КПРС, не сприяло розвитку світового комуністичного руху. XX з'їзд завдав серйозний удар не тільки по авторитету Сталіна. У західних партіях багато комуністів виходило з їхніх рядів. Противники комуністичного руху тріумфували. Все те, про що вони раніше писали, знаходить сьогодні підтвердження. Це викликало серйозну кризу в світовому комуністичному русі. І вже у квітні-травні 1956 спробам поглибити критику культу Сталіна було покладено край. Почались переслідування і виключення з партії тих, хто це робив. ЗО червня 1956 року ЦК КПРС прийняв постанову "Про переборення культу особи і його наслідків", яку надрукували всі газети. Ця постанова була кроком назад у порівнянні з доповіддю Хрущова на XX з'їзді. І сам Хрущов в низці своїх виступів тепер говорив, що "Сталін це великий революціонер і великий марксист-ленінець, і партія не дозволить віддати ім'я Сталіна ворогам комунізму".

Попередній порядок реабілітації відмінявся. Процес відновлення доброго імені репресованих, зняття з них надуманих обвинувачень уповільнився. Реабілітація розстріляних і померлих проводилась тільки за заявою родичів чи друзів. Не були реабілітовані Бухарін, Риков, Зінов'єв, Радек, Каменєв, П'ятаков, Шляпни-ков, Рязанов і десятки інших видатних діячів, активних учасників революції і громадянської війни. Багато заяв проти слідчих НКВС залишились без наслідків. Сам Хрущов відповідав, що партія не може влаштовувати "Варфоломіївські ночі": якщо притягати до відповідальності всіх, хто прямо чи безпосередньо брав участь в злочинах Сталіна, то прийдеться відправити в тюрму більше людей, ніж при реабілітації.

Точно і коротко про це написав анонімний поет:

"Без траурных флагов на башнях казённых,

Без поминальных свечей и речей,

Россия простила невинно казнённых,

Казнённых простила и их палачей".

Студент-експерт: Рік XX з'їзду був надзвичайно складним в галузі зовнішньої політики СРСР. Стались перші тріщини у відносинах СРСР з Китаєм. Підтримка Єгипту у війні з Ізраїлем, викликану націоналізацією арабською країною Суецького каналу, посилила напруженість на Близькому Сході, погіршились відносини з Англією та Францією.

Розкриття злочинів Сталіна викликало кризу в деяких країнах народної демократії: Польщі (розстріл робітничої демонстрації у Познані) і особливо в Угорщині. Попереднє партійне керівництво тут просто розпалось, втративши довіру народу. Командування армії втратило контроль над збройними силами, а органи безпеки перестали функціонувати. Політичне бродіння в країні переросло в національно-демократичну революцію, яка швидко переростала в антисоціалістичну. В Угорщину повертались десятки тисяч недавніх політичних емігрантів, кордони країни були фактично відкриті. Радянські війська покинули Будапешт, хоч в Угорщині залишились. В місті почались вбивства колишніх працівників органів безпеки і розправи над окремими партійними функціонерами. Були розгромлені установи комуністичної партії; комуністи, що захищали будинок міському партії, загинули.

Ні Хрущов, ні інші радянські діячі не мали чіткої думки, що робити. На території Угорщини знаходились Суслов, Мікоян, Жуков. В Будапешті посольство СРСР очолював Ю. Андропов. Через кордон в Угорщину перекидались нові радянські дивізії. Врешті решт, Хрущов прийняв рішення про необхідність збройного втручання. Натомість угорський лідер Імре Надь заявив про вихід Угорщини з Варшавського Договору, про нейтралітет країни. З 23 по ЗО вересня 1956 в Угорщину було перекинуто 5 радянських дивізій, та в операції "Вихор" (кодова назва вторгнення в Угорщину) брали участь вже 2 армії в складі 9 дивізій та особливий корпус у складі 3 дивізій. Були залучені повітрянодесантні частини. На світанку 4 листопада 1956 радянські війська за наказом маршала Конєва розпочали виконання поставленого завдання: "допомогти зламати опір заколотників, відновити законну владу та уряд країни".

Всього було задіяно близько 60 тис. радянських солдатів та офіцерів. Війська перекидались в спішному порядку з Одеського та Прикарпатського округів, частина із складу угруповання генерала А.П. Гетьмана, що дислокувалося в Румунії.

Угорські підрозділи майже не виявляли організованого опору. Бої з повстанцями (15 тис. чол.) відрізнялись запеклістю. Загинуло до 4 тис. угорців. За 7—9 днів опір був зламаний. Ціна перемоги для радянських військ не мала значення — в боях загинуло 669 радянських солдатів і офіцерів, 1450 було поранено. Почались арешти. На 15 листопада радянськими органами держбезпеки було заарештовано 1372 чол., велика кількість повстанців роззброєна. Комуністичний режим було відновлено.

Секретар суду: Слово студенту-експерту.

Студент-експерт: Після кількох років розрядки міжнародної напруженості (у II половині 1950-х років — на початку 60-х років) відносини між СРСР і США знову почали погіршуватись, головним чином в зв'язку з ситуації в Карибському басейні. США ще у 1960 році розірвали дипломатичні і торговельні відносини з Кубою, готували таємно інтервенцію на Кубу. Вона розпочалась в день народження Хрущова — 17 квітня 1961 р. Але інтервенція не вдалася. До 20 квітня сили вторгнення зазнали поразки. Це привело до зближення СРСР і Куби. СРСР подав допомогу кубинській армії.

В липні 1962 р. СРСР на прохання Фіделя Кастро розмістив на Кубі ракети середнього радіусу дії з ядерними боєзарядами і бомбардувальники, здатні нести ці боєзаряди.

Американська розвідка про це дізналась, США провели біля берегів Куби маневри (45 кораблів і 10 тис. морських піхотинців), збільшили число розвідувальних польотів. Ракети були сфотографовані. СРСР при цьому не порушував норми міжнародного права, оскільки Куба була суверенною державою. США створили військові бази поблизу радянських кордонів на території Туреччини, Японії, Норвегії, Ірану, Італії, ФРН, де теж була розміщена ядерна зброя. США оголосили повну блокаду Куби. В Карибському регіоні згромадилась армада із 180 воєнних кораблів, які були в стані підвищеної готовності. На Флориді знаходилось 6 дивізій, додаткові війська перекидались на воєнну базу Гуантанамо на Кубі. 22 жовтня 1962 р. президент США Кеннеді виступив по радіо, оголосивши про блокаду Куби і її причини. Радянська розвідка доповіла про військові приготування США.

24 жовтня був оголошений протест проти блокади Куби з боку СРСР. На Кубі проводилась загальна мобілізація. Два радянські кораблі наблизились до лінії блокади за 500 миль від Куби. їх прикривав підводний човен. Хрущов не хотів ризикувати, запропонувавши Кеннеді зустріч. Один із американських літаків був збитий. 26 жовтня Кеннеді віддав наказ про підготовку вторгнення на Кубу. Хрущов написав ще одного листа, в якому просив проявити витримку, "щоб не почалась війна". Тепер уже

Микита Сергійович не відкидав факт присутності на Кубі радянських ракет. Американська блокада не мала сенсу, бо зброя уже була доставлена на Кубу.

Хрущов запропонував зняти блокаду і не вторгатися на Кубу, натомість СРСР тоді забере і знищить зброю на Кубі. Ця пропозиція виявилась компромісом, що влаштовував обидві сторони.

Хрущов дозволив американським експертам оглянути радянські кораблі, перерахувати в трюмах на них ракети. За цю кризу в однаковій мірі відповідають і американські, і радянські керівники. Водночас і Хрущов, і Кеннеді проявили у вирішальний час розумну стриманість, зберегли контроль над плином подій і не дозволили спалаху конфронтації перерости у війну. Піднявся авторитет Кеннеді, а в СРСР — Хрущова, який зумів своєчасно зупинитись і поступитись. Разом з тим, світу післявоєнний період ще ніколи не був так близько до пропасті світової війни.


 
 

Цікаве

Загрузка...