WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Відлига Хрущова - Курсова робота

Відлига Хрущова - Курсова робота

В той час, коли голова НКВС на Україні (Успенський) керував боротьбою з "ворогами народу", було викрито "замах" на самого Хрущова. Отже, він, як і інші представники сталінського оточення, повинен нести відповідальність за всі викривлення і злочини, які вчинив Сталін. Ряд справ діячів, приречених у роки терору на смерть, вже у період "відлиги" були вилучені з архівів О.І.Серовим, — робилося це за прямою вказівкою Хрущова: адже на них стояв і його підпис.

Секретар: Слова просить адвокат.

Адвокат: Микита Сергійович Хрущов є людиною цікавою. Як говорив академік А.Д.Сахаров, він є фігурою світового значення. У який час прийшов він до влади? Все більш убожіюче і, по суті, напівзруйноване село, технічно відстала промисловість, найгостріший дефіцит житла, низький рівень життя населення, мільйони ув'язнених у тюрмах і таборах, ізольованість країни від зовнішнього світу — все це вимагало нової політики, радикальних змін. Не варто забувати того, що органи держбезпеки стояли фактично поза реальним партійним контролем. Вони, загалом по країні, замикалися безпосередньо на Сталіна, та багато регіональних керівників часто-густо змушені були брати на віру ті версії про "шкідників" та "шпигунів", що їх пропонували "драматурги" з НКВС. З приїздом Хрущова на Україну почалося "виправлення помилок", які мали місце при виключенні комуністів з партії, багато з них були поновлені у її лавах.

Непросто, неоднозначно розвивалися тоді суспільно-політичні процеси. І ті політичні діячі, які стали жертвами репресій, і ті, хто, як М.С. Хрущов, вижив і потім розгорнув гостру критику сталінських методів керівництва, — всі вони були дітьми свого часу. І, скажімо, те, що Хрущов був певною мірою відповідальним за беззаконня, зовсім не принижує його ролі як діяча, що знайшов у собі сили і мужність засудити ці беззаконня, розвінчати культ особи Сталіна.

Хрущов — виходець з народу. Людина, яка визволила мільйони висланих, а народ не може вибачити йому масових посівів кукурудзи.

Як багато енергії віддав Хрущов справі розвитку економіки України, зокрема вугільної промисловості! Хрущов був одним із перших, кому Сталін розповів про підсумки переговорів із Ріббентропом у серпні 1939 р. і про секретний протокол до нього. Він знав, що "пакт Ріббентропа—Молотова" — історична неминучість, але сама по собі домовленість з фашистською Німеччиною викликала неприємне почуття, тривогу.

У роки Великої Вітчизняної війни всі зусилля Хрущова, члена Військової Ради Сталінградського фронту, підпорядковувались одній меті — захисту твердині на Волзі. Тут, під Сталінградом, він пережив особисту трагедію: у березні 1943-го в бою загинув його старший син Леонід.

Як велику драму пережив Хрущов і катастрофу радянських військ під Харковом навесні 1942. Він декілька разів телефонував Сталіну з проханням зупинити контрнаступ ЧА під Харковом. Сталін відмовив: на його думку Тимошенко (головнокомандуючий Південно-Захід-ним фронтом), Хрущов (член Військової ради) і начальник штабу Баграмян "перебільшують небезпеку".

8 вересня 1943 р. Хрущов звертається до Сталіна із клопотанням про нагородження учасників підпільної комсомольської організації "Молода гвардія".

З лютого 1944 р. Хрущов, займаючи посаду Першого секретаря ЦК КП(б)У, однозначно очолював уряд республіки. Це був перший досвід суміщення високої партійної і радянської роботи. Іде відродження партійних організацій України, возз'єднання Закарпатської України з УРСР, відбудова зруйнованих підприємств. Було піднято з руїн Дніпрогес ім. Леніна, стали до ладу гіганти чорної металургії — заводи "Запоріжсталь", "Азовсталь", Макіївський ім. Кірова, Харківський тракторний. У республіці виникла нова галузь — газова індустрія (газопровід Дашава-Київ).

Хрущов —у вирі всіх справ. Предметом його особливої уваги стало сільське господарство.

В результаті самовідданої праці та значної допомоги уряду СРСР трудівники села добилися неабияких успіхів.

У голодний 1946/47 рік Хрущов поїхав до Москви. Він був готовий до всього, навіть до того, що його оголосять "ворогом народу" і тут же відправлять на Луб'янку. І все ж наполягав на своєму: республіці потрібна допомога. І це ще дужче розгнівило Сталіна, але він дав вказівку виділити Україні продовольчу і насіннєву позику, а також 140 млн. крб. для організації безплатного харчування населення.

Прокурор: 21 лютого 1948 Президія ВР СРСР прийняла указ "про виселення з УРСР осіб, які злісно відхиляються від трудової діяльності у сільському господарстві і ведуть антигромадський, паразитичний спосіб життя". Колгоспні збори виносили "громадські вироки" "дармоїдам", яких виселяли; тих, хто не виробив мінімуму трудоднів — попереджали. До липня 1950 р. було винесено 11991 "громадський вирок" про виселення "дармоїдів" за межі УРСР.

— Чим ви можете це пояснити?

М.С.Хрущов: Я писав у квітні 1948 р. листа Сталіну, засуджуючи перегини і помилки, розповідав про хід виконання указу на Україні і висловлював пропозицію прийняти такий указ у РРФСР та інших радянських республіках. Це потрібно було, щоб піднести усе господарство колгоспів.

Не дивно, що 1949 р., останній рік мого перебування на Україні, був кращим роком для республіки. У міжреспубліканському змаганні ми випередили Білорусію та всі інші райони Союзу, які були спустошені і теж відбудовувались. Питома вага України значно піднялась, зріс і мій авторитет. Сталін неодноразово доручав мені виступи з доповідями на сільськогосподарські теми, мої доповіді передруковувались у "Правді", а досвід подавався як приклад для наслідування. Я сам росіянин і не хотів би виявити неповагу до російського народу, але я повинен сказати, що нашими успіхами по відбудові республіки ми зобов'язані саме українському народу.

1949 рік — рік 70-річчя Сталіна. Він запропонував мені очолити Московську партійну організацію, на що я відповів: "Я зроблю все, що у моїх силах". Менше, ніж через 4 роки, у вересні 1953, мене буде обрано Першим секретарем ЦК КПРС.

Секретар: Слово студенту-експерту.

Студент-експерт: Слід погодитися з думкою англійського видавця мемуарів Хрущова, що прихід у 1938 р. на Україну став для Хрущова своєрідним порятунком: "12 років він був далеко від Москви, від щоденної боротьби за пости, від інтриг, лестощів, брехні, що процвітали при Сталіні і знесилювали навіть знатних людей на зразок Маленкова". Саме на Україні Хрущов був — настільки, наскільки це можливо за Сталіна, — сам собі господарем, тут він одержав можливість розвинути свої здібності й задатки, котрі в іншому випадку були неминуче і безнадійно перекручені. Нарешті, Хрущов своїми ж очима побачив жахливі страждання, котрі змушений був переживати народ, а також побачив, як цей народ, попри усі свої страждання, встав проти німців... Хрущов на собі випробував і ясно уявляв на своєму досвіді справжнє життя у Радянському Союзі при Сталіні. Я думаю, це змінило Хрущова.

Переїхавши до Москви у 1949, Хрущов зберіг тісні взаємовигідні зв'язки з українською компартією. Вона стала першою республіканською парторганізацією, яка підтримала його в боротьбі за владу й залишалась для нього надійною опорою. Через кілька місяців після смерті Сталіна за звинуваченнями у "русифікації вищої школи Західної України" та "дискримінації місцевих кадрів" було усунуто з посади першого секретаря ЦК КПУ росіянина Леоніда Мельникова. Натомість призначено Олексія Кириченка, першого на цій посаді українця. (Відтоді 1-ми секретарями КПУ призначатимуться тільки українці.) Високі пости отримали також українці: Дем'ян Коротченко очолив Президію Верховної Ради УРСР, Никифор Кальченко — Раду Міністрів. Правління "трьох К" підсилювалося й іншими призначеннями із українців, деякі з них швидко дісталися союзного рівня. Військові Радіон Малиновський, Андрій Гречко, Кирило Москаленко досягли високого рангу Маршала Радянського Союзу, Володимир Семичасний обійняв пост голови союзного КДБ, а 4 українці — Кириченко, Підгорний, Полянський і Шелест — увійшли в одинадцятку Політбюро ЦК КПРС. Головною причиною їхнього піднесення були тісні зв'язки з Хрущовим, а не те, що вони були українцями. Це свідчило про зростаючу вагу українців та України — "другої серед рівних" республіки. Для Кремля отримати підтримку українців мало основоположне значення, оскільки вони були єдиною нацією в СРСР, яка могла виступити серйозним суперником російської гегемонії.


 
 

Цікаве

Загрузка...