WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Історичні умови виникнення та розвиток утопічного соціалізму в Західній Європі - Лекція

Історичні умови виникнення та розвиток утопічного соціалізму в Західній Європі - Лекція

суспільства, що вирішить проблему узгодження трьох складових суспільного розвитку стане асоціація. Формування асоціації відбувається створенням промислових угрупувань на базі існуючих капіталів та виробництв. Це буде об єднання промисловців, торговців, банкірів, фермерів, робітників і вчених. Завдяки асоціації приватна власність трасформується в колективну (поступову).
Асоціація замінить форму розподілу.
Капітал, власність підприємця - члена асоціації, є основою функціонування індустріальної системи.Справедливий розподіл благ у майбутньому суспільстві Сен-Сімон розуміє не як зрівнялівку, а як розподіл за внеском у суспільне виробництво, як частина прибутку, асоціації, що використовуються для задоволення суспільних потреб. Коли асоціація набере планетарного масштабу, розподіл взагалі здійснюватиметься за потребами.
Політичний устрій суспільства Сен-Сімон обмежує колективним управлінням асоціацією впровадженими індустріалами.
Економічний уряд прийде на зміну політичному, відбуватиметься правління речами, замість управління людьми. Як працею, так і капіталом розпоряджатиметься асоціація в особі створених нею колегій та рад.
Шляхи переходу до індустріального ладу.
Досягнення мети є, за Сен-Сімоном можливим лише тоді, коли за справу візьметься держава і поряд організатора асоціації виконуватиме функцію духовного перевиховання членів суспільства. На Сен-Сімона лише свідома діяльність забезпечує порядок і добробут суспільства.
Сенсімоністи формують теорію експлуатації.
Вони вважають, що в основі капіталістичного нагромадження леить неокласична частка праці, найманих робітників, але розрізняють прибутки від праці підприємця і прибутки від власності.
Шлях до колективізму сенсімоністи бачили по скасуванню закону успадкування власності і поступовій передачі. Промисловість також із рук приватних підприємців має ввійти у власність держави. Нетрадиційні підходи до аналізу дали змогу сенсімоністам досить докладно описати економічний лад майбутнього справедливого суспільства. Водночас прихильників сенсімонізму були активними підприємцями у фінансовій та промисловій сфері і відігравали провідну роль в економічному управлінні суспільством.
3. Соціалісти - асоціаністи. Фур є і Оуен.
Шарль Фур є (1772-1837) народився в Безансонії в купецькій родині.
Основним змістом його праць є ідея соціальної гармонії, що можлива лише в суспільстві побудованому на засадах справедливості і рівності. Він негативно ставиться до революції, яка загарбує багатих, але капіталізм в основу якого покладено приватну власність необхідно реформувати. Вихід він бачить за впровадження суспільної власності на засоби виробництва.
Характеристика капіталізму.
Фур є бачить у торгівлі, джерело всіх пороків суспільства. Суть суперечностей полягає у боротьбі між виробниками і торговцями.
Фур є формулює логічне вчення про концентрацію та централізацію виробництва, що капіталізм розвивається через витіснення дрібних і середніх підприємств великими, а також злиття капіталів в наслідок організації акціонерного товариства. Він робить висновок, що розвиток приведе до нової фази, яка називається "промисловим" або торговельним феодалізмом.
Майбутній суспільний лад.
Фур є головним здобутком життя вважав відкриття нової форми організації суспільства - асоціації, яку він називав Соціальною Гармонією.
Господарську систему нового суспільства він бачив як сукупність окремих, економічно відособлених одиниць - фаланг. Економічною основою майбутнього ладу Фур є вважав суспільну ладу на засоби виробництва. Власність усуспільнюється не державою, а окремими товариствами - фалангами, які стають реальними власниками, де зберігається приватна власність. Вона визначає пропорції розподілу продукту. Розподіл здійснюється до внеску кожного. Фур є впевнений, що продуктивність праці у фаланзі буде високою і кожен буде мати заощадження. Власниками у фаланзі будуть не тільки багаті, а й усі. Фур є переконаний у перевагах вільної праці, таким чином буде досягнуто суспільної рівності.
Шляхи переходу до нового суспільного ладу.
Саме держава примусить робітників і капіталістів організацій і фалангів. Кошти на формування фаланг дадуть капіталісти - акціонери фаланг. На думку Фур є з часом усе світове господарство перетвориться на систему фаланг. Фаланга Фур є -це сприятливе середовище, де люди зможуть мати усі умови для праці і всебічного розвитку.
Роберт Оуен (1771-1858) народився в родині дрібного ремісника в Англії.
Оуен був одночасно теоретиком і прагматиком. Він виступав за становлення правового суспільства за допомогою просвітительства і законодавства.
В основу його програми покладено теоретичну систему, провідною ідеєю є формування соціального середовища, сприятливого для ефективної праці та всебічного розвитку людства. Основними складовими суспільного середовища є інституціональні (ідеологія, мораль, право, освіта) та економічні компоненти.
Характеристика капіталізму.
Причиною недоліків він вважає приватну власність, релігію та шлюб освячений церквою Оуен виступає проти будь-яких форм приватної власності, бо бачить в ній причину криз, безробіття та злиднів.
Шляхи реформування капіталізму.
Створення соціального середовища - провідна ідея всіх практичних заходів Оуена.
Комуністичне суспільство - головна мета теоретичної системи Олена. Реорганізацію всього суспільства на комуністичних засадах він уявляв як створення окремих громад.
Господарською основою перших капіталістичних громад мало стало землеробство. Капіталістичні громади мали стати праобразом комуністичного суспільства, де існували суспільна власність на засоби виробництва, свідоме ставлення до праці, розподіл за потребами, високий рівень освіти, моралі і культури.
Створені Сен-Сімоном, Фур є та Оуеном моделі "справедливого суспільства" різнилися між собою.
За Сен-Сімоном соціалізм - це колективізм, що передбачає соціалізацію суспільних відносин, тобто утворення асоціацій суспільного масштабу, через одержання націоналізації власності.
Фур є, Оуена називають асоціоністами, бо вони шукали вирішення всіх проблем сучасного і капіталізму у асоціації, організованій свідомо за наперед складеним планом.
Ідея соціалістичної організації суспільства - це винахід 19 ст. Про справедливу організацію "люди мріяли давно". Соціалісти-утопісти вперше поставили питання про соціалізм, про нову систему організації виробництва.

 
 

Цікаве

Загрузка...