WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Історичні особливості формування політичних систем і режимів у Латинській Америці та Аргентині - Реферат

Історичні особливості формування політичних систем і режимів у Латинській Америці та Аргентині - Реферат

Узагалі ж, відхід Іберо-Америки від іспанських колонізаторів у першій чверті ХІХ-го століття характеризувався піднесенням політичних рухів, що підтримували республіканську ідею, у поєднанні з революційними прагненнями, спрямованими проти монархізму. Можна погодитися з думкою, що після сторіч вождизму населення і політики поступово починали сприймати республіканську ідею і готові були відстоювати її. Найпривабливішою моделлю правового забезпечення політичної влади пересічними громадянами й державними діячами визнавалася Конституція США. Проте на практиці ситуація в більшості держав складалася дещо інакше. Позначався іспанський вплив, унаслідок чого конституційне право в Латинській Америці на першому етапі незалежності формувалося за взірцем ліберальної іспанської Конституції, схваленої в 1812 році за французьким зразком періоду великої буржуазної революції. Саме новітня французька традиція найбільш чітко простежувалась у формуванні перших латиноамериканських конституцій і політичних режимів. Останні включали адміністративні суди, міністерства внутрішніх справ, провінційні й місцеві органи влади, а також певну залежність рішень президента від узгодження з урядом.

Ідучи за французьким баченням, латиноамериканці при формуванні політичних режимів виходили з віри в те, що верховенство закону в змозі забезпечити порядок у суспільстві і прогрес в економіці. Саме з цієї причини доволі часто, замість проведення реформ у межах конституції, влада узурпувала право на переписування тексту основного закону або внесення вигідних елітам поправок до загального законодавства. Так, у ХІХ столітті в Латинській Америці означилося ще одне явище, пов'язане з майбутнім політичних систем і режимів: пріоритет прив'язування законів до політичної дійсності, а не реалізації політичної дії в межах закону. Ієрархічний характер формування політичних систем і політичних режимів у Латинській Америці також висвітлював французький дослідник Л.Дюмонт [23].

Отже, можна зробити такі висновки.

1. У значенні інституційного наповнення політичні режими в Латинській Америці історично формувалися в основному за північноамериканським прикладом. У такий спосіб національні еліти намагалися не допустити тиранії: у всенародному обранні президента на декілька років латиноамериканці вбачали також перспективу побудови системи розподілу гілок влади, яка б урівноважувала прагнення будь-якої з них до домінування. У такій ситуації і президенти, і парламенти могли в рівній мірі вважатися легітимними представниками народу.

2. У цілому Латинська Америка була і залишається зразком президентської моделі влади на відміну від Європи, для якої характерна парламентська система. При цьому пересічний латиноамериканець – дуаліст у тому значенні, що як прихильник президентської влади, він слабко сприймає саму процедуру правління, виходячи з верховенства людського чинника. Скажімо, багато аргентинців переконані в тому, що північноамериканська модель державного будівництва і його конституційного ладу забезпечує переважно загальні економічні інтереси держави й суспільства, а не окремі потреби особистості.

3. На практиці доводиться враховувати таку обставину: якщо пересічний громадянин США насправді віддає пріоритет "роботі грошей", то його латиноамериканський візаві схильний опікуватися "роботою влади" як визначального чинника соціально-економічного процесу. При цьому, на думку дуже багатьох громадян латиноамериканських держав, кращою є та влада, яку очолює видатна особистість. Тим самим вони ніби заперечують приховані механізми ринкової економіки і громадської демократії.

Перспективи дослідження пов'язані з подальшим аналізом історичних особливостей формування політичних систем країн Латинської Америки.

Література:

 1. Кириченко В.П. Президент у структурі влади // Віче. – 2003. – №7. – С.70-74.

 2. Medlin, Mary Ann. Doca Jara and Doca Juana: Two Bolian Weavers. – In Human Tradition in Latin America: Twentieth Century. Edited W.H. Beerly and J.Ewell. Wilmington, Del.: Scholarly Resources, 1987. – 358 p.

 3. Medlin M.A. Doсa Sara and Doсa Juana: Two Bolivian Weavers // Human Tradition in Latin America: Twentieth Century / Edited W.H.Beezly and J.Ewell. – Willmington, Del.: Scholarly Resources, 1987. – P.219.

 4. Llosa M.V. Questions Conquest // Harper's. – 1990. – Vol. 281. – P. 49.

 5. Haring C. Wealth Church // Roman Catholic Church in Colonial Latin America / Edited R.E.Greenleaf. – New York: Knopf, 1971. – P.177.

 6. Monroe J. Monroe Doctrine // Evolution Our Latin American Policy: А Documentary Record / Edited James W. Gantenbein. – New York: Columbian University Press, 1950. – P.323.

 7. Selected Writings Bolivar / Ed. Lecuna, Vicente, comp., and Harold А.Bierck, Jr. – New York: Colonial Press, 1951. – Vol. 1. – P.307.

 8. Bolivar S. Jamaica Letter // Selected Writings Bolivar. 2nd edition. – Vol. 1. Ed. H.Brieck, Jr. – New York: Colonial Press, 1951. – P.181.

 9. Wynia G.W. Politics Latin American Development. 3rd edition. – Cambridge University Press, 1990. – P.15.

 10. Halperin Donghi T. Historia Contemporanea de America Latina. – Vol. 1 – Barcelona: Altaya, 1997. – P.10.

 11. Statistical Abstract Latin America. – Vol. 29. – Part 1 / James W.Wilkie. Editor. Carlos Alberto Contreras. Co-editor. – Los Angeles: University California, UCLA Latin American Center Publications, 1992. – P.10.

 12. Stoetzer C. Organization American States. 2nd edition. – Westport, Con. – London: Praeger, 1993. – P.11.

 13. Benham F., Holley H.A. А Short Introduction to Economy Latin America. – Oxford: Oxford University Press (Great Britain), 1960. – P.5.

 14. Tannenbaum F. Ten Keys to Latin America. – New York: Alfred А.Knopf, 1964. – P.4.

 15. Lamm R.D., Imhoff G. Immigration Time Bomb. – New York: Truman Talley Books, 1985. – P.22.

 16. Kadar B. Problems Economic Growth in Latin America. - Budapest: Akademia Kiado, 1980. – P.7.

 17. Ayо R. А Surging New Spirit // Time, 1988, July 11. – P.47.

 18. Jacobson N. Political Science and Political Education // American Political Science Review. – 1963. – September. – P.567.

 19. Dostert P.E. Latin America 1996. 30th edition. – Harpers Ferry (West Virginia): Stryker-Post Publ., 1996. – P.5.

 20. Foster W.Z. Outline Political History Americas. – New York: International Publishers, 1951. – P.275.

 21. Bolivar S. Obras completas. – La Habana, 1950. – P.154.

 22. Bolivar S. Carta de Jamaica // Romero, Jose Luis. Pensamiento роlitico de la Emancipaciуn. – Barcelona: Bibl. Ayacucho, 1985, No. 24, Vol. 2. – P.89.

 23. Dumont L. Homo Hierarchicus. – Paris: Editiones Gallimard, 1966. – P.64.


 
 

Цікаве

Загрузка...