WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Друга світова війна. велика вітчизняна війна — складова частина другої світової війни (1939—1945 рр.) - Реферат

Друга світова війна. велика вітчизняна війна — складова частина другої світової війни (1939—1945 рр.) - Реферат

Розгром гітлерівців на Курській дузі та Дніпрі в 1943 р. завершив корінний перелом в ході війни й став початком осіннього наступу Червоної Армії. Перемога радянських військ на Волзі, подальші події, що розгорнулися на радянсько-німецькому фронті, вплинули на весь хід другої світової війни. Це було визнано всім світом. Наведіть приклади.

У 1943 р. корінний перелом відбувся не тільки на фронтах Великої Вітчизняної війни, а й в роботі радянського тилу. Розкрийте суть і значення корінного перелому в роботі радянського тилу.

Корінний перелом у ході війни характеризувався також новим, подальшим розмахом партизанського руху в тилу ворога. Партизанський рух фактично став другою після Червоної Армії вирішальною силою в боротьбі з фашизмом. Покажіть на конкретних прикладах розмах партизанського руху в 1943 р., його особливості, сутність і значення операцій, які ввійшли в історію під назвою "рейкової війни".

Успіхи Червоної Армії активізували антифашистський рух в окупованих країнах і в самій Німеччині.

Зверніть увагу на рішення Тегеранської конференції трьох великих держав: СРСР, США і Англії (28 листопада—1 грудня 1943 р.). Значення конференції полягало в тому, що вперше за час війни була погоджена стратегія трьох великих держав, визначені масштаби та терміни операцій. Рішення конференції зміцнили антигітлерівську коаліцію. Головним досягненням її стала спільна домовленість про відкриття західними союзниками другого фронту в Європі (вторгнення у Францію) в травні 1944 р.

У 1944 р. Радянський Союз вступив у завершальний етап Великої Вітчизняної війни. Студенти мають показати, що в результаті вирішальних перемог Червоної Армії було повністю вигнано фашистських окупантів з радянської землі і бойові дії були перенесені в інші країни. Були виведені з війни всі союзники Німеччини: Румунія, Болгарія, Фінляндія, Угорщина. Червона Армія почала визволення Польщі, Чехословаччини, Югославії, Норвегії та інших країн. Якими були функції т. зв. СМЕРШПу?

Студентам потрібно проаналізувати одну з найважливіших і актуальних проблем міжнародних відносин періоду другої світової війни — проблему відкриття другого фронту в Європі. Дайте відповіді на запитання: чому другий фронт в Європі (всупереч офіційним заявам лідерів США й Англії) так і не було відкрито ні в 1942, ні в 1943, ні в травні 1944 р., а лише у червні 1944 року? Чому прем'єр-міністр Великобританії В. Черчілль досить настирливо протягом тривалого періоду наполягав на відкритті другого фронту на Балканах?

Радимо студентам особливу увагу звернути на те, що радянсько-німецький фронт залишався головним фронтом другої світової війни навіть і після висадки військ союзників у північній Франції, на узбережжі Нормандії, 6 червня 1944 р. (операція "Оверлорд").

Студентам потрібно розкрити рішення Кримської (Ялтинської) конференції голів урядів трьох держав антигітлерівської коаліції — Сталіна, Рузвельта і Черчілля, що тривала з 4 до 11 лютого 1945 р.

Навесні 1945 р. радянські війська вийшли на підступи до Берліна. Кінець квітня і перші дні травня 1945 р. — час рішучого штурму фашистської столиці. 2 травня берлінський гарнізон капітулював, а 8 травня гітлерівське командування підписало акт про беззастережну капітуляцію Німеччини. Визвольна місія Червоної Армії була завершена 9 травня 1945 р. у Празі.

24 червня 1945 р. у Москві на Червоній Площі відбувся Парад Перемоги в ознаменування перемоги радянського народу та його Збройних Сил над фашистською Німеччиною у Великій Вітчизняній війні.

З 17 липня по 2 серпня 1945 р. зібралася Потстдамська конференція — остання конференція трьох союзних держав у період другої світової війни. Які рішення прийняла конференція і в чому полягає її значення?

Студенти мають з'ясувати причини та цілі вступу СРСР у війну проти мілітаристської Японії, вказати на справедливий характер війни з боку Радянського Союзу, підкреслити роль радянського народу в ліквідації останнього вогнища війни.

Треба зазначити, що перемога над фашистською Німеччиною, мілітаристською Японією та їхніми союзниками у другій світовій війні була досягнута спільними зусиллями держав антигітлерівської коаліції, учасників антифашистського підпілля, Руху Опору, всіх волелюбних народів. Об'єднання зусиль, спільна боротьба з фашизмом — небувалий до цього прецедент єднання держав із різними соціально-політичними системами.

Однак об'єктивний хід і підсумки війни незаперечно свідчать, що вирішальний внесок у перемогу над фашистською коаліцією зробили Радянський Союз і його Збройні Сили.

Цей принципово важливий висновок студенти мають підтвердити реальними історичними фактами.

Насамперед слід підкреслити той факт, що напад фашистської Німеччини на СРСР призвів до корінної зміни воєнно-політичної обстановки, співвідношення сил і перспектив ходу та наслідків другої світової війни. Центр бойових дій перемістився на радянсько-німецький фронт, який із 22 червня 1941 до 9 травня 1945 року був вирішальним фронтом другої світової війни. Доля всього світу вирішувалася саме на радянсько-німецькому фронті, протяжність якого в різні періоди сягала від 4 до 6 тисяч кілометрів, що в 4 рази перевищувала довжину північно-африканського, італійського і західноєвропейського фронтів, разом взятих. Саме на радянсько-німецькому фронті відбувалися головні битви, що визначали результат другої світової війни. Наведіть факти, приклади.

Особливе місце в історії другої світової війни займає проблема корінного перелому в війні. Історичні факти свідчать, що Радянський Союз і його армія в протиборстві з фашистською Німеччиною змогли власними силами добитися корінного перелому, який, у свою чергу, став корінним переломом у ході всієї світової війни.

Вирішальний внесок Радянського Союзу в перемогу визначається ще й тим, що на радянсько-німецькому фронті були зосереджені основні сили та засоби фашистської Німеччини. На цьому фронті діяло від 190 до 270 дивізій фашистського блоку, англо-американським військам протидіяли в Північній Африці (1941—1943 рр.) 9—20, в Італії (1943—1945) 7—26, у Західній Європі (1944—1945) 56—75 дивізій. Радянські війська розгромили й полонили 607 дивізій країн фашистського блоку, союзники — 176. Понад 73% загальних втрат Німеччина зазнала на радянсько-німецькому фронті. Це в чотири рази більше, ніж на західноєвропейському й середземноморському театрах воєнних дій, разом узятих. На радянсько-німецькому фронті Німеччина втратила близько 75% бойової техніки та зброї.

СРСР зробив основний внесок і в перемогу на завершальному етапі війни з мілітаристською Японією. Покажіть це на прикладах.

Винятково велика роль Радянського Союзу у визволенні народів інших країн від фашистського іга: Польщі, Румунії, Болгарії, Югославії, Угорщини, Чехословаччини, Австрії. Своєю героїчною боротьбою Радянський Союз надихав усі антифашистські сили на самовіддану й рішучу боротьбу з гітлерівцями.

На конкретному фактичному матеріалі розкрийте гідний внесок українського народу в перемогу над фашизмом у роки другої світової війни. Важливо підкреслити, що 4,5 млн синів українського народу — кожний десятий житель України — воювали в рядах Червоної Армії. На кінець Великої Вітчизняної війни українці складали 20 % загальної чисельності радянських Збройних Сил. За героїчні подвиги звання Героя Радянського Союзу удостоєні понад 11600 чоловік, з яких кожний п'ятий — наш співвітчизник. Серед 115 двічі Героїв — імена 32 синів України. Один з трьох тричі Героїв — Іван Микитович Кожедуб — народився на українській землі. Її представникам вручені кожний третій орден і медаль із 7 мільйонів нагород, якими було відзначено за роки війни радянських солдатів та офіцерів. У тилу фашистських окупантів на Україні вели активну боротьбу 500 тис. партизанів і понад 100 тис. підпільників. Мільйони трудівників України кували зброю перемоги в радянському тилу. Наведіть приклади.

Великою була ціна перемоги. Вдумайтеся лише в таку страшну цифру: кожний 7-й із тих майже 60 млн, які загинули у другій світовій війні, — наш співвітчизник.

Вивчаючи джерела перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні, студентам слід осмислити найважливіші з них: могутнє почуття патріотизму, любов до Батьківщини; самопожертва в ім'я захисту своєї Вітчизни; морально-політична єдність і дружба народів СРСР. Все це породжувало стійкість, мужність, масовий героїзм. Історична правда вимагає назвати і таке джерело перемоги, як керівництво Комуністичної партії. Про це чітко і об'єктивно сказано на урочистих зборах 8 травня 1995 року, присвячених 50-річчю перемоги у Великій Вітчизняній війні.

Особливу увагу слід звернути на політичні підсумки та уроки другої світової і Великої Вітчизняної війни, ціну перемоги. В чому полягає значення Нюрнберзького процесу над головними нацистськими військовими злочинцями, що проводився з 20 листопада 1945 до 1 жовтня 1946 р. у Міжнародному військовому трибуналі?

Література

  1. Політична історія XX століття: Навч. посібник. — 2-е вид. — К., 2001.

  2. Пивовар С., Серіщев Я., Стельмах С. Всесвітня історія XX століття. — К.: Феміна. 1995. — С. 113—150.

  3. Самсонов А. М. Вторая мировая война, 1935—1945: Очерк важнейших событий. 4-е изд., испр. и доп. — М.: Недра, 1990.


 
 

Цікаве

Загрузка...