WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Країни світу - Реферат

Країни світу - Реферат

Зімбабве, Республіка Зімбабве — країна на півдні Центральної Африки; межує із Замбією, Мозамбіком, ПАР і Ботсваною. Площа — 390,6 тис. км2; населення — 10,7 млн чол.; столиця — Хараре; мови — англійська (державна), шона, сіндебле.

Недавня історія: країна перебувала під правлінням Британської Південно-Африканської компанії з 1883 до 1923 рр., колишня назва Південна Родезія. З 1923 р. стала самокерованою британською колонією. У 1961 р. був створений Зімбабвійський Африканський Народний Союз на чолі з Джошуа Нколю, у 1962 р. оголошений поза законом. У 1963 р. Зімбабвійський Африканський Народний Союз відтворений на чолі з Робертом Мугабе; заборонений з 1964 р., коли Ян Сміт став прем'єр-міністром. У 1965 р. Ян Сміт оголосив про незалежність, створив нову конституцію і в 1979 р. сформував уряд, не визнаний Нколю і Мугабе. Умови незалежності були погоджені в Лондоні в 1979 р., реальна незалежність Зімбабве досягнута в 1980 р. Мугабе об'єднав посади глави держави й уряду, Африканські партії у 1989 р. формально об'єднались, що викликало протест проти однопартійної держави.

Політична система — однопартійна соціалістична республіка; глава держави й уряду з 1987 р. — Роберт Мугабе.

Ізраїль, Держава Ізраїль — країна у Південно-Західній Азії; межує з Ліваном, Йорданією, Єгиптом; омивається Перською затокою та Середземним морем. Площа — 20 800 км2; населення — 5,5 млн чол.; столиця — Єрусалим; мови — іврит і арабська (обидві державні).

Недавня історія: незалежність Ізраїлю визнана в 1948 р. У 1956 р. Ізраїль вторгся в сектор Газа і на Синай. У шестиденній війні 1957 р. переміг Єгипет, у результаті чого приєднав область західного берега р. Йордан, Єрусалим, Синайський півострів у Єгипті й Голанські висоти в Сирії. У 1973—1974 рр. відбулась арабо-ізраїльська війна, ще відома під назвою Йом-Кіппур. У 1978 р. відбулися переговори в Кемп-Девіді між Єгиптом та Ізраїлем. У цьому ж році Єрусалим оголошений столицею держави; у 1981 р. офіційно анексовані Голанські висоти. У 1982 р. Ізраїль залишив Синай. У 1983 р. досягнуто угоду про виведення військ з Лівану. У 1988 р. Організація Визволення Палестини визнала права Ізраїлю на існування. Під час війни в Перській затоці в 1991 р. Ізраїль зазнав нападу Іраку. У 1992 р. відбулись перші прямі переговори між Ізраїлем і Палестиною. У цьому ж році Партія праці на чолі з Іцхаком Рабіном перемогла на виборах. У 1993 р. за угодою між Ізраїлем і ОВП визнана частина автономії Палестини, Ізраїль обіцяв вивести війська з деяких окупованих територій. Напруження у відносинах Ізраїлю з ОВП не спадає; таємна терористична організація ОВП вдається до терористичних актів щодо Ізраїлю, який у відповідь завдає ракетно-бомбових ударів.

Політична система — демократична республіка; глава держави з 1993 р. — Езер Вейцман; глава уряду з 1999 р. — Ехуд Барак. Нині діючий прем'єр-міністр — Аріель Шарон.

Індія, Республіка Індія — країна у Південній Азії; межує з Китаєм, Непалом, Бутаном, Пакистаном і Бангладеш, омивається Індійським океаном. Площа — 3,3 млн км2; населення — понад 897 млн чол.; столиця — Делі; мови — хінді, англійська.

Недавня історія: в Індії правила Британська Східно-Індійська компанія з середини ХVІІІ ст. до повстання сипаїв у 1857 р., коли влада перейшла до Британської корони. З 1885 р. почав розвиватись рух опору, у 1915 р. його очолив Мохандас Ганді. У 1947 р. Британська Індія була розділена на Індію та Пакистан. Війна з Пакистаном 1971 р. привела до створення держави Бангладеш. Прем'єр-міністр Індії Індіра Ганді вбита в 1984 р. У 1990 р. введене центральне правління в Джамну і Кашмір через виступи ісламських сепаратистів. У 1991 р. убитий під час виборів лідер партії Індійський національний конгрес Раджив Ганді. На виборах 1992 р. Національний конгрес отримав управління в державних зборах і більшість у парламенті штату Пенджаб.

Політична система — федеративна демократична республіка; глава держави з 1997 р. — Кочерил Рамон Нараханан; глава уряду — Атала Біхарі Ваджпаї.

Індонезія, Республіка Індонезія — країна на південному сході Азії, між Індійським і Тихим океанами. Площа — 1919,5 тис. км2; населення — 188,2 млн чол.; столиця — Джакарта; мови — індонезійська (державна), японська.

Недавня історія: у 1950 р. прийнята унітарна конституція після формальної передачі в 1949 р. суверенітету від Голландії. Західна Нова Гвінея передана Нідерландам у 1963 р. Анексія із застосуванням сили колишньої португальської колонії Східний Тімор у 1976 р. Серйозно зашкодив міжнародній репутації Індонезії розстріл у 1991 р. демонстрантів у Східному Тіморі.

Політична система — авторитарна націоналістична республіка. Глава держави й уряду з 1999 р. — Абхуррахман Вахід.

Ірак, Республіка Ірак — країна на південному заході Азії; межує з Туреччиною, Іраном, Кувейтом, Саудівською Аравією, Йорданією, Сирією; на півдні омивається Перською затокою. Площа — 444 тис. км2; населення — 19,4 млн чол.; столиця — Багдад; мови — арабська (державна), курдська, вірменська.

Недавня історія: республікою Ірак став у 1958 р.; у 1980—1988 рр. відбулась Ірано-Іракська війна; у 1990 р. Ірак вторгся й анексував Кувейт, що призвело до війни 1991 р. в Перській затоці. Силами союзників Ірак був вигнаний з Кувейту, але Саддам Хусейн залишився при владі. У 1992 р. ООН оголосила Південний Ірак зоною, закритою для польотів літаків з тим, аби захистити шиїтів. Вторгнення Іраку в цю зону стало приводом для США провести бомбардування стратегічних об'єктів Іраку; такі бомбардування Іраку за наказом президента Клінтона здійснювались і в 1993 р. Як соціалістична республіка Ірак проіснував до весни 2003 р. У березні 2003 р. сили американо-британської коаліції під прапором боротьби з "міжнародним тероризмом" і "поширення зброї масового ураження" здійснили вторгнення в Ірак і до кінця квітня захопили всю територію. З окупацією Іраку силами американо-британської коаліції існуючий суспільно-політичний лад цієї країни, що тримався на деспотичній владі майже 40 років, було знищено.

Політична система — однопартійна соціалістична республіка; глава держави й уряду — Саддам Хусейн аль Тикріті.

Іран, Ісламська Республіка Іран — країна на південному заході Азії; межує з країнами СНД, Афганістаном, Пакистаном, Іраком, Туреччиною; на півночі омивається Каспійським морем. Площа — 1,65 млн км2; населення — 61 млн чол.; столиця — Тегеран; мови — фарсі (державна), курдська, арабська, англійська, французька.

Недавня історія: аятола Хомейні у 1979 р. повернувся з Франції в Іран, шах Ірану був усунений від влади, створена ісламська держава. У 1980—1988 рр. відбулась Ірано-Іракська війна через спірний кордон по течії р. Шатт-ель-Араб. Аятола Хомейні в 1989 р. виніс смертний вирок поетові та письменнику Салману Руді за книжку "Сатанинські вірші". Умови миру з Іраком прийняті в 1990 р. У 1991 р. до Ірану прибуло близько 1 млн курдів, які рятувалися від переслідування Саддама Хусейна в Іраці після війни в Перській затоці.

Політична система — авторитарна ісламська республіка; лідер ісламської революції з 1989 р. — аятола (державний лідер) Саїд Алі Хаменеї, глава держави — Мохаммад Хатамі.

Ірландія, Ірландська Республіка — держава, розташована в Західній Європі, на о. Ірландія. Площа — 70,3 тис. км2; населення — 3,7 млн чол., в основному ірландці; столиця — Дублін. Офіційні мови — ірландська й англійська. Глава держави — президент. Законодавчий орган — двопалатний парламент.

Ірландія — індустріально-аграрна країна. Має розвинуте машинобудування (транспортне, сільськогосподарське, текстильне, електротехнічне), чорну металургію, хімічну, фармацевтичну, нафтопереробну, харчову та легку промисловість. Сільське господарство має переважно тваринницький напрям. Культивується також пшениця, ячмінь, цукровий буряк, овес, картопля, розвинуте рибальство. Ірландія експортує переважно машини й устаткування, продовольчі товари, концентрати кольорових металів. Основними зовнішньоторговельними партнерами Ірландії є Великобританія, США, Німеччина, Франція.

Ісландія, Республіка Ісландія — острівна держава на однойменному острові, розташована у північній частині Атлантичного океану. Площа — 103 тис. км2; населення — 281 млн чол., в основному ісландці; столиця — Рейк'явік. Офіційна мова — ісландська.


 
 

Цікаве

Загрузка...